רבי יעקב בלוי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב בלויא

הרב יעקב ישעיה בלוי (בלויא) (י"א באלול תרפ"ט, 16 בספטמבר 1929-ג' בשבט תשע"ג, 14 בינואר 2013) היה דיין ופוסק, כיהן כחבר הבד"ץ של העדה החרדית ורבה של שכונת סנהדריה-פאג"י בירושלים.

ביוגרפיה

נולד בירושלים כמה שבועות לאחר פרעות תרפ"ט לרב ברוך יהודה בלוי מרבני פאג"י שהיה בנו של הרב משה בלוי מראשי אגודת ישראל, ובצעירותו למד בישיבת קמניץ ובישיבת מיר. בין השנים תשכ"ח-תשל"ד (1968-1974) עבד כבנקאי בבנק ארץ ישראל בריטניה. בשנת תשל"ג, מונה לרבה של שכונת פאג"י-סנהדריה, לאחר פטירת הרב בנימין זאב יעקובזון, רבה הקודם של השכונה. כיהן כמו"צ של העדה החרדית, ועמד בראשות ועד העירוב מטעמה וכן כראש ועד הכשרות. בסוף שנות ה-80 (תשמ"ט), לאחר פטירת הרב יצחק יעקב וייס, התמנה לחבר הבד"ץ של העדה החרדית. עיקר התמחותו של הרב בלוי היה בהלכות ריבית והיתר עסקה ושאר דיני ממונות.

הרב יעקב בלוי עמד יחד עם הרב משה שטרנבוך בראש וועדה מקצועית שהוקמה על ידי העדה החרדית להכוונת חברות וקרנות פיננסיות בשוק ההון בנושא ריבית.

אף על פי שהרב בלוי נמנה בין בכירי חברי בית הדין, הוא נמנע באופן עקבי מלחתום על כרוזים מטעם בית הדין של העדה החרדית מלבד על הכרוז האוסר להשתתף בבחירות.

התאלמן מאשתו טילא (בת יעקב יהושע רוט) בחודש כסלו תשס"ה ונישא בשנית בשנת תשס"ו עם הרבנית שולמית כהן - ביטון . נפטר בג' בשבט תשע"ג[1]. הותיר אחריו שלושה בנים, בהם הרב חיים יוסף, מו"צ בעדה החרדית שמונה לאחר מות אביו לרב שכונת פאג"י.

פטירתו

נפטר בשנת תשע"ג, 2013, ונקבר בהר המנוחות בירושלים.

משפחתו

בנו הרב חיים יוסף בלוי, ממלא מקום אביו כרב שכונת פאג"י בירושלים, מרבני ועד השחיטה וועד העירובין של העדה החרדית, ומרבני חסידות דושינסקי.


שלושת אחיו למחצה (רק מאב, שכן אמו נפטרה בגיל צעיר) הם חסידי חב"ד:

  • הרב טוביה בלוי, רב קהילת חב"ד בנווה יעקב, הוגה דעות חב"די, עסקן, סופר ומתרגם. (ספריו: נר למשיחי, כללי רש"י ועוד, אחד מתרגומיו החשובים הוא ספרו של הרבי הריי"צ, ספר הזכרונות.)
  • הרב עמרם בלוי, שהיה מהנהלת כולל חב"ד בישראל, ד"ר להיסטוריה וחוקר תולדות החסידות, רבים ממאמריו פורסמו ומפורסמים בביטאונים שונים של עולם החסידות. ניהל בעבר קריית נוער בירושלים.
  • הרב יוסף בלוי, שהיה מגדולי עסקני חב"ד בדור האחרון, עו"ד, ויו"ר מועצה דתית קריית מלאכי. כיהן כמזכיר ישיבת תומכי תמימים המרכזית, סא״ל (מיל׳) ורב המועצה האזורית תמר.

ספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0