BP

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
BP plc
לוגו BP
סוג חברה ציבורית, נסחרת ב-NYSE, סמלה BP
שנת הקמה 1908 (חברת הנפט האנגלו-פרסית)
1911 (חברת הנפט האנגלו-איראנית)
1954 בריטיש פטרוליום
2001 BP plc
משרד ראשי הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדתלונדון, אנגליה
מוצרים עיקריים נפט, גז טבעי, דלק, דלקי תעופה, פטרוכימיקלים
אנשי מפתח קארל-הנרי סוונברג (יו"ר), בוב דודלי (מנכ"ל)
עובדים 83,900 (2013)
תרשים עובדים, הכנסות, רווח וחברות בת עיקריות של שש חברות הנפט הפרטיות הגדולות בעולם, המכונות Big Oil

BP plc היא התאגיד השלישי בגודלו בעולם בתחום הנפט, הגז הטבעי והפטרוכימיה. עד שנת 2000 נקראה החברה British Petroleum, ולעיתים עדיין מכונה כך. משרדיה הראשיים של החברה נמצאים בלונדון. מניותיה נסחרות בבורסות בלונדון, ניו יורק וטוקיו.

הכנסות BP ב-2006 הסתכמו ב-274 מיליארד דולר. הרווח הנקי של החברה הסתכם ב-22 מיליארד דולר.

החברה הוקמה ב-1908 בשם "חברת הנפט האנגלו-פרסית" (Anglo-Persian Oil Company) והייתה הראשונה לגלות נפט בכמויות מסחריות במזרח התיכון (איראן). בשנת 1935, עם הפיכתה של פרס לאיראן, הוסב שמה ל"חברת הנפט האנגלו-איראנית" (Anglo-Iranian Oil Company). בשנת 1954, בתום ניסיון כושל של הלאמת נפט על ידי מוסאדק, שונה שמה ל"חברת הנפט הבריטית" (The British Petroleum Company). ב-1998 התמזגה בריטיש פטרוליום עם חברת הנפט אמוקו (Amoco) ונקראה בשם BPAmoco עד שנת 2000, אז שונה שמה ל-BP והחברה אימצה את הססמה "Beyond Petroleum".

פעילותה של BP כוללת קידוחים, הפקת נפט וגז טבעי, זיקוק ושיווק מוצרי אנרגיה. BP מבצעת כיום קידוחים ב-26 מדינות, ותפוקת הנפט והגז ב-2005 עמדה על 4 מיליון חביות ליום. עתודות הנפט והגז של BP נאמדות ב-18 מיליארד חביות. בבעלות החברה 17 בתי זיקוק, המזקקים 2.8 מיליון חביות ביום. בנוסף, BP שותפה ב-4 בתי זיקוק נוספים ברוסיה יחד עם חברת TNK הרוסית.

BP מספקת מוצרי דלק ליותר מ-27 אלף תחנות דלק ב-18 מדינות ברחבי העולם תחת המותגים Arco, Castrol, Amoco, Aral ו- BP. מחזור המכירות הקמעונאיות של BP הוא כ-6 מיליארד דולר בשנה. בשנים האחרונות מקימה החברה רשת של תחנות דלק בסין בשיתוף פעולה עם חברות האנרגיה הסיניות פטרוצ'יינה וסינופק.

BP מעסיקה כ-84 אלף עובדים ברחבי העולם.

היסטוריה

1909-1954

במאי 1908 גילתה קבוצה של גאולוגים בריטים כמות גדולה של נפט במסג'ד סולימאן שבאיראן. הייתה זו תגלית הנפט בכמות מסחרית הראשונה במזרח התיכון. השאה של אירן העניק זיכיון לויליאם נוקס דרסי שאיפשר לבריטים להתחיל לקדוח במקום. ב-14 באפריל 1909 התאגדה חברת הנפט האנגלו-פרסית (APOC) כחברת בת של חברת הנפט של בורמה, וחלק ממניות החברה נמכרו לציבור. יושב הראש הראשון ומחזיק מניות המיעוט בחברה היה דונלד סמית.

מייד לאחר הקמת החברה החלה בניית בית הזיקוק באבאדאן וכן צינור נפט ממסג'ד סולימאן לאבאדאן. ב-1913 רכשה ממשלת בריטניה זיקת שליטה בחברה (50.0025% מהמניות), ובהמלצתו של וינסטון צ'רצ'יל החל הצי הבריטי להשתמש בנפט במקום בפחם. בשנת 1915 הקימה APOC את חברת המכליות הבריטית, חברת בת שתיפקדה כזרוע ההובלה הימית של הנפט בחברה. ב-1916 רכשה APOC את חברת הנפט הבריטית (British Petroleum Company), שלמעשה הייתה הזרוע השיווקית של איגוד הנפט האירופאי (Europäische Petroleum-Union) בבריטניה. בשנת 1919 הפכה החברה למפיקת פצלי נפט על ידי הקמת חברת בת בשם "חברת הנפט הסקוטית", שמיזגה 5 חברות סקוטיות שונות שעסקו בהפקת פצלי נפט.

לאחר מלחמת העולם הראשונה החלה APOC לשווק את תוצריה ביבשת אירופה ורכשה החזקות בחברות בשווקים המקומיים במספר מדינות באירופה. בתי זיקוק הוקמו בלאנדרסי שבויילס ובגרנגמאוט שבסקוטלנד.

אסון אסדת הקידוח במפרץ מקסיקו

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דליפת הנפט במפרץ מקסיקו (2010)

ב-20 באפריל 2010 התפוצצה וקרסה אסדת הקידוח Deepwater Horizon שחכרה החברה במפרץ מקסיקו. באר הנפט בקרקעית הים המשיכה לפלוט נפט וגז טבעי במשך למעלה מחודש, ונגרם אסון אקולוגי מהגדולים בהיסטוריה. רק ביולי 2010 נעצרה הדליפה.

קישורים חיצוניים