קוד מזהה בין-לאומי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף Bibcode (identifier))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קוד מזהה בין-לאומי הוא שם כולל לשיטות סיווג למסמכים אלקטרוניים ופיזיים הנהוגות בעולם. הקוד מופיע כחלק מציטוטי מקורות במאמרים, בוויקיפדיות שונות ובכל מקום אחר בו חשוב לדייק בהפניה למקור, בדרך כלל עקב זכויות יוצרים.

סוגי הקוד

שיטה תיאור
arXiv (יש לבטא archive, ארכיון, כש-X היא אות האלפבית היווני כי, χ) מאגר טיוטות אלקטרוניות (e-prints) של מאמרים מדעיים בתחומי מתמטיקה, פיזיקה, אסטרונומיה, מדעי המחשב, ביולוגיה, סטטיסטיקה וכלכלה, הניתנים לגישה ברשת. ברוב תחומי מתמטיקה ופיזיקה כמעט כל המאמרים מופיעים במאגר.
ASIN Amazon Standard Identification Number הוא קוד מזהה בן 10 אותיות ומספרים הנמצא בשימוש של אמזון לזיהוי הפריטים באתר Amazon.com
Bibcode (ידוע גם כ-refcode) הוא מזהה קומפקטי שנמצא בשימוש של מאגרי נתונים בנושא אסטרונומיה. נוצר עבור SIMBAD, ובהמשך אומץ על ידי נאס"א. כולל 19 תווים.
DOI מזהה עצם דיגיטליאנגלית: Digital object identifier) הוא קוד מזהה קבוע הניתן למסמך אלקטרוני. הקוד אינו תלוי במיקומו הפיזי של המסמך (כמו כתובת URL). ראשי התיבות DOI הם סימן רשום של ארגון ה-DOI העולמי.
ISBN מסת"ב (ראשי תיבות של מספר ספר תקני בין-לאומי) הצורה העברית של ISBN (ראשי תיבות של International Standard Book Number), הוא קוד מזהה בינלאומי, ייחודי למהדורה של ספר. בדרך כלל הוא מודפס על הכריכה האחורית של הספר, בספרות ובברקוד, כך שניתן לקרוא אותה בקופה רושמת באמצעות קורא ברקוד. כאשר ספר יוצא בשני סוגי כריכות, כריכה קשה וכריכה רכה, מקבל כל סוג מסת"ב משלו. הקוד משמש בעיקר בקטלוגים מסחריים ובקטלוגים של ספריות.
ISSN (ראשי תיבות באנגלית: International Standard Serial Number) הוא קוד מזהה בין-לאומי לזיהוי כתבי עת ופרסומים עִתיים אחרים. הקוד מכיל שמונה ספרות, שמופרדות באמצע בקו מפריד, ולצדן הכיתוב ISSN. כתבי עת שמפורסמים הן בדפוס והן באופן אלקטרוני עשויים לקבל שני קודים מזהים, המובחנים באות הקידומת: e-ISSN או elISSN לפרסום אלקטרוני, ו-p-ISSN לפרסום בדפוס. שיטת הזיהוי באמצעות ISSN נוסחה לראשונה כתקן ISO בינלאומי בשנת 1971, ופורסמה כתקן ISO 3297 בשנת 1975. תת-ועדת ה-ISO שאחראית לתקן היא TC 46/SC 9.
JFM (Jahrbuch über die Fortschritte der Mathematik) ראו Zbl.
LCCN שיטת המיון של ספריית הקונגרסאנגלית: (Library of Congress Classification (LCC) היא שיטת מיון ספרים בספריות שפותחה בידי ספריית הקונגרס של ארצות הברית. השיטה נפוצה במרבית הספריות האקדמאיות בארצות הברית ובמספר מדינות נוספות. מרבית הספריות הלא-אקדמיות בארצות הברית עושות שימוש בשיטת דיואי.
MR Mathematical Reviews הוא מגזין ומאגר רשת של קהילת המתמטיקה האמריקאית (AMS) שכולל תקצירים של מאמרים רבים בתחומי מתמטיקה, סטטיסטיקה ותאוריית מדעי המחשב. המספור הוא סידורי על תוכן המאגר, ואין מדובר בשיטת מיון או קידוד.
OCLC "מרכז ספריית המחשב המקוונת" (Online Computer Library Center) הוא "שירות ספריית מחשב וארגון מחקר ללא מטרות רווח המוקדש לעידוד הגישה לידע וצמצום עלויות המידע".
OL Open Library הוא מיזם חינמי ברשת המתיימר ליצור עמוד רשת אחד לכל ספר שפורסם אי פעם. במידת האפשר הוא מספק קישורים לטקסט חוקי של הספר ברחבי הרשת.
OSTI Office of Scientific and Technical Information הוא חלק של חדר המדע (Office of Science) בתוך משרד האנרגיה של ארצות הברית
PMC PubMed הוא מאגר מידע ביבליוגרפי העוסק בתחומי מדעי החיים, מדעי הרפואה והמקצועות הפרא-רפואיים. המאגר מכיל רישום ביבליוגרפי של רובם הגדול של המאמרים המדעיים בתחומים אלו שפורסמו החל משנות החמישים של המאה העשרים ולעיתים גם מאמרים ישנים יותר, בכל השפות. PubMed היא חלק ממיזם NCBI של ממשלת ארצות הברית.
PMID
RFC ברשת האינטרנט ובהנדסת רשתות מחשבים, מסמכי בקשה להערותאנגלית: Request For Comments) הם סדרה של מיזכרים בתחום טכנולוגיות אינטרנט שונות. לרוב, המיזכרים מתארים מחקר חדש, חדשנות טכנולוגית או מתודולוגיה המרחיבים באופן כלשהו את טכנולוגיות האינטרנט הקיימות.
SSRN (ראשי תיבות של Social Science Research Network, בעברית רשת המחקר של מדעי החברה) הוא אתר אינטרנט המוקדש להפצה מהירה ולהנגשה של מחקר בתחומי מדעי החברה והרוח. האתר נחשב מרכזי וחשוב במחקר האקדמי, במיוחד בכלכלה, מימון, חשבונאות, ניהול ומשפטים. האתר נוסד בשנת 1994 על ידי הכלכלן האמריקאי מייקל ג'נסן. הנשיא והמנכ"ל הוא כעת גרג גורדון.
Zbl zbMATH, או Zentralblatt MATH הוא שירות המספק ביקורות מדעיות (reviews) ותקצירים (abstracts) למאמרים במתמטיקה טהורה ובמתמטיקה שימושית שפורסמו על ידי ההוצאה לאור "Springer Science+Business Media". מהווה שירות בינלאומי מוביל המכסה שטח שלם של מתמטיקה. משתמש במיון מתמטי לפי נושאים לארגון הביקורות.
PrirodneNauke.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0