OpenStreetMap

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: תרגמת, קישורים חיצוניים רבים בגוף הערך, פרטים לא מעודכנים (כמו תחזית לתקציב 2008 של בריטניה).
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
OpenStreetMap
Openstreetmap logo.svg
Cambridge-OpenStreetMap-2008-06-13.svg
קיימברידג' ב-OpenStreetMap
סוג מיפוי שיתופי
תאריך ההקמה 1 ביולי 2004
מייסדים Steve Coast
בעלות OpenStreetMap Foundation
שירותים עיקריים מפות
הרשמה נדרשת רק לצורך עריכה
http://www.openstreetmap.org

OpenStreetMap (בקיצור - OSM) הוא מיזם שיתופי ליצירת מפה חופשית של כדור הארץ. המפה נוצרת בעזרת נתונים ממכשירי GPS ניידים, תצלומי אוויר ומקורות חופשיים אחרים. גם קובצי התמונה של המפה וגם המידע הווקטורי, זמינים להורדה ולשימוש לפי רישיון "קריאטיב קומונס - שיתוף ברישיון זהה 2.0"[1]. משתמשים רשומים יכולים להעלות רשימות מסלולי GPS, וכן לערוך את המידע הווקטורי בעזרת כלי העריכה של המיזם. ההשראה ל-OpenStreetMap הייתה אתרי אינטרנט כגון ויקיפדיה - לצד המפה מוצגת באופן בולט לשונית "ערוך", ונשמרת היסטוריה מלאה של הגרסאות השונות.

היסטוריה

OpenStreetMap (בקיצור - OSM) נוסד ביולי 2004 על ידי סטיב קוסט. באפריל 2006 הוקם מלכ"ר במטרה לעודד צמיחה, התפתחות ותפוצה של מידע גיאו-מרחבי חופשי, וכדי לספק מידע גיאו-מרחבי לכולם, מידע שבו יוכלו לעשות שימוש וגם לחלוק עם אחרים. באפריל 2007 תרם "Automotive Navigation Data" למיזם בסיס נתונים מלא של הולנד, ומידע על דרכים ראשיות של הודו וסין[2]. ביולי 2007, כשנערכה הוועידה הבינלאומית הראשונה של OSM,‏ The State of the Map, כבר היו 9,000 משתמשים רשומים. בין נותני החסות לאירוע היו גוגל, יאהו ומולטימפ (Multimap). באוגוסט 2007 הותחל מיזם נפרד, OpenAerialMap, כדי לשמור בסיס נתונים של תצלומי אוויר הזמינים לשימוש לפי רישיון פתוח[3], ובאוקטובר 2007 OpenStreetMap השלים יבוא של כל בסיס הנתונים US Census TIGER.‏[4]

החל מינואר 2008, נוספה האפשרות לטעון מפות לתוך מכשירי GPS, לשימושם של רוכבי אופניים.[5] בפברואר 2008 נערכה סדרה של סדנאות בהודו.[6] במרץ הודיעו שניים ממיסדי OpenStreetMap שהם קיבלו מימון בסך 2.4 מיליון אירו להקמת Cloud Made, חברה עסקית שתעשה שימוש בנתוני OpenStreetMap.‏[7]

עד אוגוסט 2008, זמן קצר לאחר שנערכה ועידת The State of the Map, כבר היו יותר מ-50,000 משתמשים רשומים, ויותר מ-5,000 מהם תרמו בפועל.[8]

יצירת המפות

הקלטת נתיב GPS

טכניקה

נתוני המפה הראשוניים ניבנו כולם על ידי מתנדבים שביצעו סקירות קרקע שיטתיות בעזרת יחידת GPS ניידת ומחברת או רשמקול. אחר כך, הוכנס המידע שנאסף לבסיס הנתונים של OpenStreetMap בעזרת מחשב.

לאחרונה, הזמינות של תצלומי אוויר ומידע אחר ממקורות מסחריים וממשלתיים האיץ את העבודה, ואיפשר איסוף מדויק יותר של מידע לגבי שימוש בשטחים (יער, אזור מסחרי, חווה חקלאית וכו').

כאשר בסיס נתונים גדול כזה נהיה זמין לשימוש על ידי OpenStreetMap, יטפל בו צוות טכני, שידאג להמרה וליבוא של בסיס הנתונים הזר לתוך בסיס הנתונים של OpenStreetMap.

סקירות קרקע

נתוני GPS גולמיים עבור העיירה Hedge End באנגליה.

סקירות קרקע מבוצעות על ידי מתנדב בהליכה, רכיבה על אופניים או ברכב. עבור מתנדבים רבים השיטה המועדפת למיפוי אזורים עירוניים היא אופניים, מכשיר GPS נייד ושילוב כלשהו של מחברת, רשמקול, מצלמה ותשאול עוברי אורח.

לאחר מכן, מוזן המידע שנאסף לבסיס הנתונים. תורמים אדוקים יותר, ממפים באופן שיטתי ערים או עיירות שלמות לאורך תקופה מסוימת. מסיבות מיפוי מאורגנות כדי להפגיש מספר ממפים ולמפות יחדיו אזור מסוים במשך הערב, ולעיתים אף במשך שבוע שלם, כדי למפות באופן אינטנסיבי אזור מסוים.

בנוסף לסקירות אלו, כמות גדולה של עריכות קטנות יותר נעשית על ידי תורמים שונים (משתמשים רשומים), כדי לתקן שגיאות ולהוסיף מידע נוסף.

מקורות מידע ממשלתיים

סוכנויות ממשל אחדות פרסמו נתונים רשמיים המותרים לשימוש לפי רישיון מתאים. הרבה ממידע זה הגיע מארצות הברית, שם הממשל הפדרלי מחויב בדרך כלל לאפשר נגישות של הציבור אל המידע.

בנוסף, רשויות שונות פרסמו תחת רישיון מתאים תצלומי אוויר מקומיים מפורטים והם זמינים דרך OpenAerialMap.

רשות המיפוי הלאומית של בריטניה (Ordnance Survey) היא, באופן חוקי, "Trading Fund", גוף ממשלתי שלפחות מחצית מהכנסותיו צריכות להיות ממכירת טובין או שירותים, וככזו היא נדרשת להרוויח כסף ממכירת המידע שברשותה ואינה פתוחה לאפשרות של תרומת המידע הזה למיזם.[9] אולם בזמנים אלה נעשית הערכה מחדש של האפשרות לשנות את המבנה הארגוני כדי לעשות את המידע שלו לזמין יותר.[10] ב-2006 פתח עיתון הגארדיאן בקמפיין 'שחררו את המידע שלנו' כדי לטעון בעד שחרור מידע ממשלתי כולל נתוני מיפוי.[11]

מפות ישנות שכבר אינן מוגנות בזכויות יוצרים, יכולות להוות מקור טוב למידע על מאפיינים שלא משתנים תכופות. תקופת ההגנה משתנה, אבל בבריטניה זכויות היוצרים של הכתר פגות לאחר 50 שנה, ולכן אין מניעה חוקית לשימוש במפות של רשות המיפוי הבריטית עד לשנות ה-50 של המאה ה-20. סדרה שלמה של מפות 1 אינץ'/מייל משנות ה-40 המאוחרות ושנות ה-50 המוקדמות נאספה, נסרקה, וזמינה באינטרנט כבסיס לתרומות.

מקורות מידע מסחריים

חברות מסחריות אחדות תרמו נתונים למיזם לפי רישיון מתאים. במיוחד, Automotive Navigation Data (או: AND) שסיפקה נתונים מלאים עבור הולנד, ופרטים עבור דרכים ראשיות בסין ובהודו.

Yahoo! אישרה ש-OpenStreetMap רשאי להשתמש באוסף תצלומי האוויר האנכיים שלהם, ואוסף זה זמין כעת לשימוש ישירות מתוך תוכנות העריכה, כתמונות רקע. תורמים רשאים ליצור מידע מפות וקטורי כיצירה נגזרת המשוחררת לפי רישיון חופשי ופתוח.[12]

רישוי

בסיס הנתונים של OpenStreetMap

מידע של OpenStreetMap מפורסם ברישיון Open Database License. הרישיון המקורי היה "קריאטיב קומונס - שיתוף ברישיון זהה 2.0" אולם מכיוון הרישיון נתפס כרישיון שלא מתאים למאגר מידע של מפות החליטו אנשי המיזם לשנות את הרישיון, וב־12 בספטמבר 2012 הופסק סופית לחלוטין השימוש ברישיון הקודם.[13][1]

נתוני הקלט

כל הנתונים שהוכנסו למיזם צריכים להיות זמינים לפי רישיון תואם לרישיון "קריאטיב קומונס - שיתוף ברישיון זהה". אלו יכולים להיות נתונים שתקופת הגנת זכויות היוצרים שלהם הסתיימה, נתונים הנמצאים בנחלת הכלל, ונתונים ברישיון אחר. כל התורמים חייבים להירשם למיזם ולהסכים לספק נתונים ברישיון "קריאטיב קומונס - שיתוף ברישיון זהה 2.0", או לוודא שהנתונים זמינים לפי רישיון אחר מתאים. הדבר דורש יותר ויותר בחינת רישיונות ממשלתיים לנתוני מפות, כדי לקבוע אם הם תואמים. מידע לא מורשה הוא חמור במיוחד עבור מפה, היות שהדרך היחידה להוכיח שאין נתונים שהגיעו ממקור לא מורשה תהיה להחזיר את כל האזור הנתון למחלוקת למה שהיה לפני שהוספו הנתונים הלא מורשים.

חלק מהתורמים בחרו לשחרר את תרומותיהם לנחלת הכלל.[14]

תוכנה

תוכנה מתאימה לצורך היצירה וההצגה של OpenStreetMap זמינה ממיזמים שונים, וכל אחת להיות תחת רישיון אחר. תוכנות הליבה לניהול בסיס הנתונים, ממשק השתמש וה-API זמינות לפי הרישיון הציבורי הכללי של גנו.[15]

שימוש

המידע של OpenStreetMap זמין דרך מספר הולך וגדל של אתרים בפורמט שונה.

מפות כתמונה

ניתן למצוא מפות מקוונות על בסיס נתוני OSM, הן מפות כלליות והן מפות המיועדות לשימוש ייחודי:

נתוני המפה

נתוני המפה זמינים להורדה במגוון של פורמטים ועבור אזורים גאוגרפיים שונים:

משתמשים

 • Yahoo התחילה להשתמש במידע של OpenStreetMap בשירות התמונות שלה, פליקר, עבור ערים שונות ברחבי העולם, ביניהן בגדאד, בייג'ינג, קאבול, סידני וטוקיו.[17][18][19].
 • הרשת החברתית foursquare הודיעה בפברואר 2012 על מעבר לשימוש בנתוני מיפוי מ־OpenStreetMap בעקבות שינוי במדיניות השימוש של שרות גוגל מפות. החברה משתמשת בנתונים דרך שרות צד ג', MapBox Streets[20].
 • לפי בדיקת מפתחי OpenStreetMap, ממרץ 2012, תוכנת iPhoto של אפל מערכות iPhone ו־iPad משתמשת בנתונים (ישנים במקצת, מאפריל 2010) של OpenStreetMap. בניגוד למתחייב מדרישות הרישיון, אין שום הצהרה על כך מצד אפל[21].
 • אפליקציית הניווט הישראלית Moovit עושה שימוש במפות OpenStreetMap.

תוכנה

ציור והצגה של מפות

מפת סוהו בלונדון, באתר OpenStreetMap

איסוף נתוני מיפוי

עריכת נתוני המפה

ניתוב

מבני נתוני המפה

OpenStreetMap משתמשת במבנה של גרף טופולוגי שבו המרכיבים הבאים:

עד לגרסה 0.4 של הפרוטוקול, היה בשימוש גם אלמנט ביניים בין צומת לבין דרך שנקרא קטע.

תגיות

לכל צומת, דרך ויחס ניתן להגדיר אוסף של תגיות. כל תגית היא זוג "שם=ערך" וניתן לקשר תגית אחת או יותר לכל עצם. אוסף התגיות שמקושרות לעצם מסוים מגדירות את המאפיינים שלו. למשל, על מנת לאפיין צומת כמאפייה, יש ליצור תגית בשם "shop" שערכה הוא "bakery"[22]. בצורה דומה, ניתן להוסיף לצומת תגיות נוספות שיכילו מידע לגבי שם המאפייה, שעות פתיחה, נגישות ועוד.

התגיות של עצם קובעות כיצד הוא יראה במפה. לדוגמה, מצולע שמוגדר כשטח חקלאי יראה שונה ממצולע שמוגדר כשטח מגורים. המפרט המדויק שקובע כיצד משפיעות התגיות על מראה כל עצם תלוי בתוכנה שמציירת את המפה על בסיס הנתונים – תוכנות שונות יציירו את אותם העצמים בייצוגים שונים.

המגוון האפשרי של שמות התגיות לא מוגבל באופן טכני. עם זאת, על מנת שתוכנות ידעו לפרש בצורה אוטומטית את התגיות ולבנות מפה שמסתמכת על ערכיהן, קיימת מוסכמה לגבי אופן התיוג של עצמים נפוצים.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא OpenStreetMap בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 RWeait (12 בספטמבר 2012). "OpenStreetMap data license is ODbL v1.0". OSM Foundation. נבדק ב-5 בנובמבר 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 2. ^ AND donate entire Netherlands to OpenStreetMap | OpenStreetMap Blog
 3. ^ http://www.opengeodata.org/?p=230
 4. ^ geothought: Oxford University using OpenStreetMap data
 5. ^ http://www.systemed.net/blog/entry080113140415.html
 6. ^ openstreetmap:India
 7. ^ CloudMade » We’re funded!CloudMade
 8. ^ http://www.opengeodata.org/?p=309
 9. ^ http://www.ordnancesurvey.co.uk/oswebsite/media/features/tradingfund.html
 10. ^ OFT welcomes government review of public sector information - The Office of Fair Trading
 11. ^ Free our data: Ordnance Survey challenged to open up | Society | The Guardian
 12. ^ Steve Coast (2006-12-04). "Yahoo! aerial imagery in OSM". OpenGeoData. אורכב מ-המקור ב-2009-03-30. נבדק ב-2008-07-23.
 13. ^ שו"ת משפטיות - ארכיון CC-By-SA מתוך אתר OpenStreetMap
 14. ^ "OpenStreetMap Legal FAQ". Several contributors additionally make their code available under different licences
 15. ^ "OpenStreetMap License". OpenStreetMap software is licensed under the GNU GPL
 16. ^ openstreetmap:WikiProject Piste Maps
 17. ^ "Around the world and back again". blog-flickr.net. נבדק ב-2008-11-07.
 18. ^ "More cities". blog-flickr.net. נבדק ב-2008-11-07.
 19. ^ "Japanese progress in osm. Amazing stuff!".
 20. ^ הכרזה על המעבר של foursquare לשימוש בנתוני המיפוי של OpenStreetMap מתוך הבלוג הרשמי של החברה, 29 בפברואר 2012
 21. ^ ברוכה הבאה אפל! - הכרזה בבלוג של OpenStreetMap על כך שאפל משתמשת בנתוני המיפוי של הקבוצה, 8 במרץ 2012
 22. ^ Tag:shop=bakery – OpenStreetMap Wiki, wiki.openstreetmap.org
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0