אולגה טפנל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אולגה טפנל
Olga Tufnell
לידה 26 בינואר 1905
פטירה 11 באפריל 1985 (בגיל 80)
ענף מדעי ארכאולוגיה, אגיפטולוגיה
מקום מגורים אנגליה, מצרים, ארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי.
תרומות עיקריות
חפירות בתל אל-פארעה (תל שרוחן) ובתל אֶד-דֻוֵיר (תל לכיש)

אולגה טפנלאנגלית: Olga Tufnell;‏ 26 בינואר 1905 - 11 באפריל 1985) הייתה ארכאולוגית בריטית שחפרה בעיקר בארץ ישראל.

ביוגרפיה

טפנל התחנכה בבריטניה, בלגיה ואיטליה. עם סיום לימודיה באיטליה ב-1922 פנה אליה הארכאולוג פלינדרס פיטרי והציע לה לסייע לו בחפירות עונת הקיץ במצרים. לאחר תום עונת החפירות היא התמנתה לעוזרת מזכירות בית הספר הבריטי לארכאולוגיה במצרים ועסקה בעבודה פקידותית. בנוסף לתפקידה סייעה לצוות ברישום קרמיקה וברפאות. בחורף 1927 צירף אותה פיטרי לחפירות בקָאוּ אֶל כַּבִּיר שבמצרים התיכונה. לאחר חדשיים הצטרפה אל צוותו של פיטרי בחפירות תל אל-פארעה (תל שרוחן).

היא למדה ערבית ופיקחה על צוות עובדים בדואים באתר, באזור הקברים. כאשר פיטרי הגיע לביקור הוא התרשם מיכולותיה והתיר לה לפרסם ממצאים תחת שמה. בעונת החפירות של 1931 עברה לתל אל-עג'ול וגם שם גילתה קברים בהם קבר חיקסוס שנקבר עם יונק (כנראה סוס).

בשנת 1932 עזבה את פיטרי והצטרפה לג'יימס לסלי סטרקי וצוותו בתל אֶד-דֻוֵיר (תל לכיש). במהלך שש עונות חפירה במקום גילה הצוות את אחת הערים החשובות והגדולות ביותר ביהודה. כמו כן התגלתה במקום קרמיקה מתוארכת היטב (באמצעות מכתבי לכיש), שסייעה בתיארוך הסטרטיגרפי של אתרים מקראיים בארץ ישראל.

בינואר 1938 נרצח סטרקי בדרכו לפתיחת מוזיאון רוקפלר בירושלים. טפנל ועמיתיה, ג'רלד לנקסטר הרדינג וצ'ארלס אינג' (Inge), החליטו לסיים את החפירות. טפנל ואינג' חזרו ללונדון והרדינג המשיך בעבודתו בעבר הירדן.

במהלך שני העשורים שלאחר מכן עסקה טפנל בעריכת מחקרים על הממצאים בשטח ובפרסומם.

לאחר סיומו של פרויקט לכיש המשיכה טפנל לעסוק בארכאולוגיה של הלבנט ופרסמה ספר המנתח את הסגנון והכרונולוגיה של חרפושיות מצריות.

לקריאה נוספת

  • אולגה טפנל, "עג'ול, תל אל-", האנציקלופדיה החדשה לחפירות ארכאולוגיות בארץ ישראל, כרך ג' עמ' 1155-1150, בעריכת אפרים שטרן, איילת לוינזון-גלבוע, יוסף אבירם, אפריים שטרן, הוצאת כרטא, ירושלים 1992
  • Lachish-Tell ed Duweir by Olga Tufnell, Charles H. Inge and Lankester Harding, Oxford University Press, 1958
  • Studies on Scarab Seals by by Olga Tufnell, Aris & Phillips, 1984 מסת"ב 978-0856681301

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אולגה טפנל בוויקישיתוף