אמה (איבר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אמה
חתך רוחב דרך מרכז האמה

אמה היא איבר בגוף האדם, חלק היד שתחום על ידי המרפק ושורש כף היד.

פיזיולוגיה

האמה מורכבת משתי עצמות מאורכות, החישור, והגומד.

עצמות האמה מתחברות ביניהן במפרק סיבובי (Pivot), מעט מתחת למרפק, ומאפשרות את סיבוב האמה על צירה, תנועה הנראית כסיבוב כף היד. האמה מכילה שרירים, עצבים וכלי דם רבים. נהוג לחלק את השרירים לפי מיקומם התואם עם תפקודם: מרבית השרירים הנמצאים בעמדה אחורית (באותו הצד של גב כף היד) אחראים על הרמת כף היד (פשיטה) - למשל על מנת להרים את כף היד לתנועת "עצור" עלינו להפעיל שרירים אלו.

השרירים המצויים בעמדה קדמית (באותו צד של פנים כף היד) משמשים ברובם לפעולת כיווץ כף היד (כפוף), למשל, לסגירת היד לאגרוף.

תנועת האצבעות נשלטת גם היא משרירים אשר מקורם באמה, כשלאצבע המורה יש שריר נפרד (השריר פושט האצבע) אשר נמצא באמה ולכן קל לנו יותר למתוח את האצבע המורה בלבד מאשר למשל את הקמיצה. (גם לזרת יש שריר "ייחודי" מעין זה)

באמה ישנו שריר האחראי להרמתה ממפרק המרפק (בניגוד לשרירים שצוינו אשר מניעים את מפרק היד ואת האצבעות) אשר שמו שריר הזרוע והחישור, ליתר דיוק תפקידו בהרמת האמה (כיפוף - קירוב האמה לזרוע) רק כאשר האמה במצב של "אגודלים למעלה" (מונח נייטרלי מבחינת סיבוב האמה) כמו במקרה של נשיאת מזוודות לצידי הגוף. ניתן לראות את השריר באמה, בצד החישורי. בדרך כלל לטניסאים שריר מפותח במיוחד.

מערך הזנת כלי הדם לאמה מתחיל בעורק הזרוע אשר מבצע שני פיצולים עיקריים: גומדי וחישורי - כאשר כיוונם עם העצמות בהתאמה. ישנם תתי סעיפים נוספים אשר יוצאים מעורק הזרוע או מפיצוליו. בדרך כלל מדידת דופק ביד מתבצעת על ידי מישוש הלמות הדם בעורק החישור.

האיסוף הוורידי כולל את וריד הזרת מהצד הגומדי ואת הווריד האגודלי מהצד החישורי כאשר גם כאן ישנם תתי סעיפים רבים.

מערך העיצבוב מסועף ביותר על מנת לאפשר מגוון הפעלות מוטריות, אפשרויות חישה שונות וכיוצא בזה. המערך העצבי העיקרי יוצא ממקלעת הזרוע המצויה בצוואר המספקת לאמה (ולכל היד) עצבים ספינליים שמקורם העיקרי מהחוליה הצווארית החמישית ועד לחוליה החזית (הטורקלית) הראשונה.

ראו גם

קישורים חיצוניים


Gray490.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אנטומיה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0