ירך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בשם ירך (TA: Femur) מכונה החלק העליון של הרגל המוגדר מבחינה אנטומית כנמצא בין אזור האגן לברך.

הירך בנויה מעצם הירך, וממסה גדולה של שרירים המניעים את מפרק הירך ואת הברך. דרך הירך עוברים כלי דם ועצבים גדולים האחראים לאספקת הדם ולעצבוב של הירך ושל הרגל כולה. המבנים בירך משתתפים במילוי תפקידי הגפה התחתונה, כגון מתן ניידות, שמירה על שיווי המשקל ונשיאת משקל הגוף.

אנטומיה

הגבול העליון של תחום הירך (Regio femoris) הוא תל הירך הגדול, שנמצא בחלק העליון של עצם הירך, והגבול התחתון של תחום הירך הוא מפרק הברך, שהוא המפרק המחבר בין הירך לשוק. בלתי נפרד מתחום הירך הוא תחום החלציים (Regio coxae), הנמצא מעט מעל תחום הירך, כאשר גבולו התחתון הוא תל הירך הגדול, וגבולו העליון הוא רכס הכסל של עצם הכסל. מעל חלקה האחורי של הירך נמצא תחום העכוז המכיל שרירים המשפיעים על הירך וכן כלי דם ועצבים שחלקם מגיעים לירך.

עצם הירך

עצם הירך, הבסיס הגרמי של הירך, היא העצם הגדולה והחזקה ביותר בגוף האדם. היא ממוקמת בשלד בין עצמות האגן לבין השוקה. ראש עצם הירך מופרק עם שקע המרחשת באגן להרכבת מפרק הירך. חלקה התחתון של עצם הירך מופרק עם עצם הפיקה ועם השוקה ומרכיב את מפרק הברך.

חיתולית ושרירים

חתך רוחב של ירך

החיתולית השטחית של הירך והמחתלה הרחבה

בירך נמצאות שתי שכבות של חיתולית, חיתולית שטחית וחיתולית עמוקה.

החיתולית השטחית, הנמצאת עמוק יותר מעור הירך, נפרדת במספר מקומות לשתי שכבות. בין שכבות החיתולית השטחית נמצאות קשריות לימפה ונעים כלי דם שטחיים ועצבים. חלקים מהחיתולית השטחית עבים יותר מאחרים, למשל האזור שעוטף את גבששות השת ("עצמות הישיבה") מכיל רקמת שומן עשירה בסיבים לשם נשיאת משקל הגוף בישיבה.

החיתולית העמוקה של הירך מכונה המחתלה הרחבה (Fascia lata). המחתלה הרחבה מורכבת מרקמת חיבור צפופה והיא עוטפת בצורה הדוקה את שרירי הירך. היא מונעת מהשרירים לבלוט יתר על המידה בעת כיווצם ומשפרת את יעילותם. תחילת המחתלה הרחבה באזור האגן, היא מחוברת לרצועת המפשעה (Ligamentum inguinale), לרכס הכסל, לחלק האחורי של עצם העצה ועצם העוקץ, לרצועת העצה והגבשוש (Ligamentum sacrotuberale), לגבששת השת ולקשת החיק ועצם החיק. בחלק העליון של המחתלה הרחבה נמצא פתח בשם מבקע הַצָּפוּן (Hiatus saphenus), המאפשר לווריד הצפון הגדול השטחי להעמיק ולהתנקז לווריד הירך.

החלק הצדי של המחתלה הרחבה מעובה וחזק במיוחד ומכונה שביל הכסל והשוקה (Tractus iliotibialis), הנמשך מהאגן ועד לשוק. השריר מותח המחתלה הרחבה נאחז בשביל הכסל והשוקה, מייצב אותו ושומר אותו במקומו מלנוע אחורה, במיוחד בזמן כיווץ של שריר העכוז הגדול המחובר גם הוא לשביל הכסל והשוקה.

לחלק הפנימי של המחתלה הרחבה שלוחות המגיעות עד עצם הירך ומתחברות לרכס הירך, שנמצא לאורך חלקה האחורי של עצם הירך. השלוחות מכונות חֵיצִים בין-שרירים (Septum intermusculare femoris laterale, Septum intermusculare femoris mediale) והן יוצרות שלושה מדורים לשרירי הירך: המדור הקדמי, המדור האחורי והמדור התיכון. המדורים מחלקים את שרירי הירך לקבוצות השונות האחת מהשנייה על פי פעולתן ועל פי העצבים המעצבבים אותן.

שרירי הירך

מבט קדמי על חלק משרירי הירך

השרירים בירך ממוקמים בשלושה מדורים:

משולש הירך ומבנים נוספים

בחלק העליון של הירך, צמוד למפשעה, נמצא חלל עמוק למחתלה הרחבה בשם משולש הירך. בסיס המשולש הוא רצועת המפשעה, וחודו נמצא בכיוון מטה מהרצועה, במפגש של השרירים המרכיבים את צלעותיו הנוספות, שריר החייטים והשריר המתוויך הארוך. דרך המשולש עוברים כלי הדם העיקריים של הגפה התחתונה וכן חלק מעצבי הגפה.

עורק הירך ווריד הירך נכנסים למשולש הירך כשהם עטופים בחיתולית ההמשכית לחיתולית מאזור הבטן והכסל ונמשכת סנטימטרים ספורים מתחת לרצועת המפשעה. המעטפת מחולקת לשלושה מדורים, בראשון והצדי ביותר עובר עורק הירך, בשני עובר וריד הירך והשלישי מכונה תעלת הירך (Canalis femoralis). תעלת הירך ריקה למעט רקמת חיבור רפה, ולעיתים קשריות לימפה. תעלת הירך היא חלל שיכול לתפוס וריד הירך, אם מידת ההחזר הוורידי מהרגל דורשת את התרחבות הווריד. פתחה העליון של תעלת הירך מכונה טַבַּעְתּוֹן הַיָּרֵךְ (Anulus femoralis).

מפגשם של שריר החייטים והשריר המתוויך הארוך, הוא גם תחילתה של תעלה נוספת המורכבת מחיתולית. תעלת המתוויכים (Canalis adductorius) נמשכת לכיוון מטה, בין שרירי הירך עד מִבְקַע תעלת המתוויכים (Hiatus adductorius) שבאחז השריר המתוויך הארוך בחלק התחתון של עצם הירך. בתעלת המתוויכים נעים כלי דם של הירך ועצבים עד לבית הברך (חלקה האחורי של הברך).

גומץ בית הברך

גומץ בית הברך (Fossa poplitea) הוא שקע בחלק האחורי של הברך. לגומץ בית הברך צורת מעוין שאת צלעותיו מרכיבים שריר הירך הדו-ראשי בחלקו העליון-צידי, השריר החצי-קרומי והשריר החצי-גידי בחלקו העליון התיכון ושני ראשיו של שריר הסובך בחלקו התחתון-צידי ובחלקו התחתון-תיכון. רצפת הגומץ היא אחורי החלק התחתון של עצם הירך. תקרת הגומץ מורכבת מעור ומחיתולית.

אל גומץ בית הברך מגיעים עורק הירך ווריד הירך המחליפים את שמם לעורק בית הברך (Arteria poplitea) ולווריד בית הברך (Vena poplitea). באזור יציאת כלי הדם מגומץ בית הברך לכיוון מטה, הם מתפצלים לכלי דם קטנים יותר. בגומץ בית הברך עוברים גם סעיפיו של עצב השת, עצב השוקה והעצב השוקיתי המשותף. מגיע לשם קצהו של עצב עור הירך האחורי וכן סעיף מהעצב הסותם.

פיזור עצבי בגפה התחתונה

עצבים

את עור הירך, שריריה וחלקיה הנוספים מעצבבים עצבים שמקורם במקלעת המותן ובמקלעת העצה. דרך הירך עוברים עצבים נוספים בדרכם לעור ולשרירי החלק התחתון של הגפה התחתונה.

מקלעת המותן שבבטן היא מקורם של העצב הסותם ושל עצב הירך. העצב הסותם נכנס לירך דרך הנקב הסתום בתחתית האגן ומעצבב את שרירי המדור התיכון של הירך וחלק מעור הירך בצד התיכון של הירך. עצב הירך נכנס לירך באזור משולש הירך, צידי יותר מכלי הדם של הירך. הוא מעצבב את שרירי המדור הקדמי של הירך ואת עור הירך בחלקה הקדמי והתיכון. אחד הענפים התחושתיים של עצב הירך הוא העצב הַצָּפוּן (Nervus saphenus) העובר דרך משולש הירך ודרך תעלת המתוויכים. העצב הצפון מגיע עד קרבת הפתח התחתון של תעלת המתוויכים ויוצא ממנה, הוא ממשיך מטה כשהוא מעצבב חלק גדול מעור השוק וכף הרגל, בצידם הקדמי והתיכון. עצב נוסף שמקורו בשורשי העצב המותניים הוא עצב עור הירך הצידי (Nervus cutaneus femoris lateralis) המעצבב את החלק הצידי של עור הירך.

הענף העיקרי של מקלעת העצה שבאגן הוא עצב השת, העצב הגדול ביותר בגוף האדם. הוא יוצר מהאגן דרך נקב השת הגדול ונכנס לאזור העכוז, משם הוא ממשיך לנוע לאורך חלקה האחורי של הירך עד גומץ בית הברך. בדרכו בירך, מתפצל עצב השת לשני עצבים, עצב השוקה והעצב השוקיתי המשותף שנכנסים לשוק ומעצבבים את שרירי החלק התחתון של הרגל ואת מרבית העור של השוק ושל כף הרגל. בירך מעצבב עצב השת את שרירי המדור האחורי של הירך ואת החלק האחורי של השריר המתוויך הגדול. יחד עם עצב השת, יוצא מהאגן דרך נקב השת הגדול גם עצב עור הירך האחורי (Nervus cutaneus femoris posterior) המעצבב את העור בחלק האחורי של הירך.

כלי דם

מבט קדמי על עצם הירך הימנית ועל עורקי הירך (ממוספרים).
5. העורק כותר הירך הצידי. 7. עורק הירך העמוק. 8. העורקים הנוקבים. 14. עורק הכסל החיצון. 20. עורק הירך. 21. העורק כותר הירך התיכון. 23. מבקע תעלת המתוויכים.

עיקר אספקת הדם לגפה התחתונה מגיעה דרך עורק הירך (Arteria femoralis), המשכו של עורק הכסל החיצון (Arteria iliaca externa). עורק הירך נכנס לירך ממשולש הירך וממשיך לתעלת המתוויכים ודרכה לגומץ בית הברך. סנטימטרים ספורים לאחר כניסת עורק הירך למשולש הירך, מתפצל ממנו עורק הירך העמוק (Arteria profunda femoris), יוצא ממשולש הירך ונע כלפי מטה בחלקה האחורי של הירך.

עורק הירך העמוק הוא מספק הדם העיקרי לירך. בדרכו בירך מתפצלים ממנו עורקים נוספים המגיעים לשרירי הירך ולמבנים נוספים. מחלקו העליון של עורק הירך העמוק מתפצלים העורק כּוֹתֵר הירך הצידי (Arteria circumflexa femoris lateralis) והעורק כותר הירך התיכון (Arteria circumflexa femoris medialis), המספקים דם בין היתר גם לראש ולצוואר עצם הירך. מהמשך עורק הירך העמוק מתפצלים העורקים הנוקבים (Arteriae perforantens) ומספקים דם לסביבתם.

דם מהירך ומהרגל מתנקז לווריד הירך (Vena femoralis) וממנו לווריד הכסל החיצון (Vena iliaca externa). וריד הירך מגיע אל משולש הירך מגומץ בית הברך דרך תעלת המתוויכים. במשולש הירך מתנקזים לתוך וריד הירך וריד הירך העמוק (Vena profunda femoris) האוסף דם מהירך והווריד הצפון הגדול (Vena saphena magna) האוסף דם ממערכת הוורידים השטחית של הגפה תחתונה. בוורידי הירך ישנה מערכת של שסתומים חד כיווניים המונעים מהדם הורידי לנוע מטה בהשפעת הכבידה.

תמונות נוספות

לקריאה נוספת

  • Moore KL, Clinically Oriented Anatomy, 3rd. Baltimore, Williams & Wilkins, pp. 373-432, 1992. מסת"ב 068306133X

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0