שוק (איבר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


השוֹק (TA: Crus) היא החלק התחתון של הרגל שנמצא מתחת לירך ומעל לכף רגל, בין מפרק הברך למפרק הקרסול. הרכבה הגרמי כולל שתי עצמות ארוכות, השוקה והשוקית. השוק מכילה שרירים הממוקמים בשלושה מדורים, הנבדלים זה מזה בתפקודם וכן באספקת הדם שלהם ובעצבובם. כמעט כל השרירים בשוק מניעים את כף הרגל על מפרקיה ואת אצבעות כף הרגל.

אנטומיה

עצמות

עצמות שוק ימין, מבט קדמי. באדום\אפור - אזורי חיבור של רקמות רכות (שרירים, גידים, רצועות וכיוצא בזה).

השלד הגרמי של השוק מורכב משתי עצמות ארוכות, מהשוקה שהיא נושאת המשקל העיקרית והגדולה יותר, ומהשוקית. השוקה והשוקית מחוברות זו לזו דרך שני מפרקים הנמצאים בקצה העליון של השוק ובקצה התחתון. בין שתי העצמות מחברת גם יריעת רקמת חיבור חזקה בשם קרום השוק הבין גרמי הנמשכת לכל אורך הגבולות הסמוכים של העצמות. הפן התיכון של השוקה נמצא מיד מתחת לעור, ללא רקמות נוספות המכסות אותו.

הקצה העליון של השוקה מופרק לעצם הירך דרך מפרק הברך. שני המניסקוסים של הברך מחוברים למשטחים המפרקיים העליונים של השוקה. הקצה העליון של השוקית נמוך יותר מהברך ולא מהווה חלק ממנה. בחלק התחתון של השוק, מרכיבים השוקה והשוקית מבנה דמוי האות ח', המהווה את חלקו העליון של מפרק הקרסול. משני צדדיו של המבנה דמוי האות ח', בולטים שני הפטישונים, הפטישון התיכון של השוקה והפטישון הצידי של השוקית.

המפרקים בין עצמות השוק מאפשרים תנועה מעטה. מפרק השוקה והשוקית העליון הוא מפרק סינוביאלי, ומפרק השוקה והשוקית התחתון הוא מפרק צמוד מסוג חיבור רצועי. מרבית התנועה במפרקי השוקה והשוקית מתרחשת כאשר הקרסול מגיע לכפיפה גבית מקסימלית ועצם הערקום מרחיקה מעט בין השוקה לשוקית, תנועה המועברת דרך השוקית עד למפרק השוקה והשוקית העליון ומניעה אותו.

חיתולית ושרירים

חתך רוחב של שוק

שרירי השוק עטופים בחיתולית עמוקה המכונה מַחְתֶּלֶת השוק (Fascia cruris). מחתלת השוק היא המשכה של המחתלה הרחבה העוטפת את שרירי הירך. מחתלת השוק עוטפת את מרבית השוק, היא נמשכת מהרכס הקדמי של השוקה, לכל אורכו, עוטפת את שרירי השוק, ושבה ומתחברת לגבול התיכון של השוקה. מספר חלקים בקדמתה של מחתלת השוק הסמוכה לקרסול מעובים יותר ויוצרים את חֶבֶק השרירים הפושטים העליון (Retinaculum musculorum extensorum superius pedis) ואת חבק השרירים הפושטים התחתון (Retinaculum musculorum extensorum inferius pedis). החבקים פועלים כגלגלת המונעת מגידי השרירים הפושטים של כף הרגל והאצבעות להימתח ישירות מהשוק אל אזורי החיבור שלהם בחלקים קדמיים של כף הרגל.

שתי שלוחות של מחתלת השוק נמשכות ממנה לכל אורכה ומתחברות לשוקית. השלוחות מכונות החיץ הבין-שרירי הקדמי של השוק (Septum intermusculare cruris anterius) והחיץ הבין-שרירי האחורי של השוק (Septum intermusculare cruris posterius). בין החצים הבין-שריריים ובין קרום השוק הבין גרמי נוצרים שלושה מדורים. המדור הקדמי מופרד מיתר המדורים בידי השוקה, הקרום הבין הגרמי, השוקית והחיץ הבין-שרירי הקדמי. המדור הצידי מופרד מיתר המדורים בידי החיץ הבין-שרירי הקדמי, השוקית והחיץ הבין-שרירי האחורי. המדור האחורי מופרד מיתר המדורים בידי החיץ הבין-שרירי האחורי, השוקית, הקרום הבין גרמי והשוקה. כל מדור מכיל קבוצת שרירים שלה מאפייני פעולה דומה. לכל מדור אספקת דם נפרדת ועצבוב נפרד.

המדור הקדמי של השוק או מדור הפושטים (Compartimentum cruris anterius; Compartimentum cruris extensorum) מכיל שרירים פושטים של כף הרגל ושל אצבעות כף הרגל. הוא כולל את השריר השוקתי הקדמי, את השריר פושט הבוהן הארוך, את השריר פושט האצבעות הארוך ואת השריר השוקיתי השלישי. שרירי מדור הפושטים מעוצבבים על ידי העצב השוקיתי העמוק ואספקת הדם שלהם מגיעה מהעורק השוקתי הקדמי.

המדור האחורי של השוק או מדור הכופפים (Compartimentum cruris posterius; Compartimentum cruris flexorum) מכיל שרירים כופפים של כף הרגל ושל אצבעות כף הרגל. המדור האחורי מחולק לחלק עמוק ולחלק שטחי. החלק השטחי של המדור האחורי מכיל את שריר הסובך השלש ראשי (הכולל את שריר הסובך ואת שריר הסוליה) הגדול שנותן לשוק את המבנה השרירי הבולט שלה. יחד עם שריר כף הרגל הזניח, שריר הסובך השלש ראשי מניע בחוזקה את הקרסול לכיוון כפיפה כפית ויוצר ניידות כגון הליכה, ריצה וקפיצה. החלק העמוק של המדור האחורי מכיל את שריר בית הברך את השריר כופף הבוהן הארוך, את השריר כופף האצבעות הארוך ואת השריר השוקתי האחורי. שרירי המדור האחורי של השוק מעוצבבים על ידי עצב השוקה ואספקת הדם שלהם מגיעה מהעורק השוקתי האחורי.

המדור הצידי של השוק או מדור השוקיתיים (Compartimentum cruris laterale; Compartimentum cruris fibularium; Compartimentum cruris peroneorum) מכיל את השריר השוקיתי הארוך ואת השריר השוקיתי הקצר המפנים את כף הרגל כלפי חוץ (איברסיה). שרירי המדור הצידי מעוצבבים על ידי העצב השוקיתי השטחי. המדור הצידי לא כולל עורק המספק דם לשריריו, אל שרירי המדור הצידי מגיעים ענפים מהעורק השוקיתי שנמצא במדור האחורי של השוק.

עצבים

מבט אחורי על שוק ימין. צבוע בצהוב עצב השוקה. באדום חלק מעורקי השוק, החל מעורק בית הברך בחלק העליון של האיור והמשך בעורק השוקתי האחורי ובעורק השוקיתי (מימין) הנעים לכיוון כף הרגל.

המבנים השונים בשוק מעוצבבים כמעט בלעדית על ידי ענפיו של עצב השת. החריג הוא העור בחלק התיכון של השוק המעוצבב על ידי העצב הַצָּפוּן (Nervus saphenus), ענף תחושתי של עצב הירך. עצב השת מגיע לשוק מכיוון הירך, שם הוא מתפצל לשני מרכיביו העיקריים, עצב השוקה והעצב השוקיתי המשותף, הנכנסים לשוק דרך גומץ בית הברך. מהעצב השוקיתי המשותף מתפצל ענף תחושתי בשם עצב עור הסובך הצידי (Nervus cutaneus surae lateralis) המתחבר לענף תחושתי של עצב השוקה בשם עצב עור הסובך התיכון (Nervus cutaneus surae medialis). חיבור הענפים יוצר את עצב הסובך (Nervus suralis) המעצבב את החלק האחורי צידי של עור השוק.

העצב השוקיתי המשותף נכנס לחלקה הצידי של השוק, עובר מעל לראש השוקית וממשיך לכיוון מטה ועמוק יותר כשהוא סובב את צוואר השוקית. בהמשך מתפצל העצב השוקיתי המשותף לעצב השוקיתי העמוק ולעצב השוקיתי השטחי. העצב השוקיתי העמוק חודר דרך החיץ הבין-שרירי הקדמי ונכנס למדור הקדמי של השוק. הוא נע מטה יחד עם העורק השוקתי הקדמי על פני הקרום הבין גרמי, ונכנס לכף הרגל. לאורך מהלכו במדור הקדמי של השוק, מעצבב העצב השוקיתי העמוק את שרירי המדור ומבנים נוספים הנמצאים שמה. העצב השוקיתי השטחי נע מטה בתוך המדור הצידי של השוק. הוא מעצבב את שרירי המדור הצידי ובהמשך מהלכו יוצא מהמדור דרך המחתלת העמוקה העוטפת אותו ומעצבב את העור בחלק התחתון הקדמי של השוק וכן את מרבית גב כף הרגל.

עצב השוקה נכנס לחלק המרכזי של השוק, לתוך המדור האחורי של השוק ונע ישר למטה עד מוצאו מהשוק וכניסתו לכף הרגל לאחר שסובב את הפטישון התיכון של השוקה. במהלך העצב במדור האחורי, הוא מעצבב את כל שרירי המדור האחורי של השוק. המשכו של עצב השוקה בכף הרגל מתפצל לענפים נוספים המעצבבים את רוב השרירים הפנימיים של כף הרגל.

כלי דם

אספקת הדם לשוק ולכף הרגל מגיעה מעורק בית הברך (Arteria poplitea). עורק בית הברך, המשכו של עורק הירך, מגיע מגומץ בית הברך ומתפצל בין היתר לשני ענפיו הסופיים, לעורק השוקתי הקדמי (Arteria tibialis anterior) ולעורק השוקתי האחורי (Arteria tibialis posterior).

העורק השוקתי הקדמי נע מטה לאורך המדור הקדמי של השוק יחד עם העצב השוקיתי השטחי, ומספק דם לשרירים ולמבנים נוספים במדור. קצהו התחתון של העורק השוקתי הקדמי נכנס לכף הרגל ונע על גבהּ תחת השם עורק גב הרגל (Arteria dorsalis pedis). העורק השוקתי האחורי הוא הענף הסופי הגדול יותר של עורק בית הברך. הוא נע במורד המדור האחורי של השוק, בין החלק השטחי לבין החלק העמוק של המדור האחורי. מחלקו העליון של העורק השוקתי האחורי, יוצא ענף בשם העורק השוקיתי (Arteria fibularis; Arteria peronea) הנע גם הוא במדור האחורי של השוק, בחלק הצידי של המדור. העורק השוקתי האחורי והעורק השוקיתי מגיעים עד כף הרגל ונכנסים לתוכה.

מערכת ורידים עמוקים ושטחיים אוספת דם מאיברי השוק וכף הרגל ומניעה אותו מעלה לכיוון הלב. תפקודה התקין תלוי במערכת של שסתומים חד כיווניים בתוך הוורידים, המונעים מדם לנוע בהשפעת הכבידה לכיוון מטה. מרכיב חיוני נוסף הוא כיווצם של שרירי השוק, הפועלים כמשאבת שרירים ההודפת את הדם בוורידים העמוקים בכיוון שמאפשרים השסתומים בוורידים, כלפי מעלה.

רשת של ורידים שטחיים מתנקזת לווריד הצפון הגדול (Vena saphena magna) ולווריד הצפון הקטן (Vena saphena parva). הווריד הצפון הגדול מתחיל את דרכו בכף הרגל, ועולה מעלה בחלקה התיכון של הרגל, עד מקום ניקוזו לווריד הירך במשולש הירך. הווריד הצפון הקטן נע מעלה בחלק האחורי של השוק עד לאזור הברך. שם הוא חודר את החיתולית העמוקה ומתנקז לווריד בית הברך. בעומק השוק, ורידים מלווים את עורקי השוק עד לבית הברך.

תמונות נוספות

לקריאה נוספת

  • Moore KL, Clinically Oriented Anatomy, 3rd. Baltimore, Williams & Wilkins, pp. 432-460, 1992. מסת"ב 068306133X

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0