בית כנסת היזדים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית כנסת היזדים.jpg

בית כנסת היזדים (תפארת ירושלים) שייך לעדת היזדים בירושלים בנשיאותו של הרב יוסף שרגא, רב העדה היזדית. ומשמש בעיקר את בני העדה היזדית, בית כנסת התפרסם בזכות שיעוריו של הרב עובדיה יוסף במוצאי שבתות, אשר הועבר בשידור חי בתחנות רדיו, ועל ידי לווין דר וסוחרת.

בית כנסת היזדים הוקם בכ"ד באלול תשכ"א על ידי עולי פרס מהעיר יזד ביוזמתו של רבי מאיר רפאל במטרה לאחד את כל אנשי העדה שבאותו הזמן התפללו בבתי כנסיות אחרות בשכונת הבוכרים. בית הכנסת ממוקם בשכונת הבוכרים ברחוב אדוניהו הכהן 26.

הכסף לבניית בית הכנסת הגיע מאנשי העדה, על אף שמצבם הכספי לא אפשר זאת. במשך עשרות שנים העביר הרב עובדיה יוסף את שיעוריו בבית הכנסת בכל מוצאי שבת (בשנותיו האחרונות עקב מצבו הבריאותי נמסר השיעור מביתו). כיום נמסר השיעור על ידי בנו הראשון לציון הרב יצחק יוסף ביזדים בכל מוצאי שבת. בכל פעם לפני השיעור מוסר "הרב המקדים" (כל שבוע רב אחר) שיעור במשך כחצי שעה עד שהרב יגיע.

בבית הכנסת מתקיימים תפילות ושיעורי תורה במשך כל שעות היממה מניין אחר מניין (שטיבלך). גם שיעורי תורה בכל שעות היממה ושיעור מרכזי בכל ערב מפי רב בית הכנסת הרב יוסף שרגא בענייני הלכה ואקטואליה.

בשבתות וחגים מתפללים במניין המרכזי שבבית כנסת עם רב בית הכנסת שהוא גם החזן והקורא בתורה. במקום יש גם כולל יום שלם של 30 אברכים של הרב יוסף שרגא. קופת גמילות חסדים לנזקקים. שיעורים לילדים. תהילים לילדים בכל שבת קודש. ואולם שמחות.

במקום נערכת מדי שנה ערב כ"ח בחשון הילולה למקובל מולא אור שרגא (נפטר בשנת תקנ"ד, 1794), שהיה מנהיג קהילת היזדים בעיר יזד במאה ה-18, בהשתתפות רבני ועסקני הקהילה.

קישורים חיצוניים