הרב יצחק יוסף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יצחק יוסף)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יצחק יוסף
Rabbi Yitzhak Yosef.jpg
לידה 16 בינואר 1952 (גיל: 72)
י"ח בטבת ה'תשי"ב
מקום פעילות ישראל
השתייכות חרדים ספרדים
תחומי עיסוק הלכה
תפקידים נוספים הרב הראשי לישראל והראשון לציון, נשיא בית הדין הרבני הגדול, ראש ישיבת חזון עובדיה
רבותיו אביו הרב עובדיה יוסף
תלמידיו הרב יניב עזיז, הרב דוד שלום נקי, הרב יצחק לוי, הרב אליהו כהן, הרב שלמה דנינו, הרב ראובן זכאים, הרב אלון בר שלום, הרב יוסף רפאל סאסי, ועוד
חיבוריו סדרת הספרים ילקוט יוסף, אוצר דינים לאשה ולבת, דיני חינוך קטן, עין יצחק ועוד (ראו להלן)
הרב הראשי לישראל הספרדי ה־8
24 ביולי 2013 – מכהן
(10 שנים)
שותף לרבנות דוד לאו (הרב האשכנזי)
פרסים והוקרה פרס ישראל לשנת תשפ"ד בתחום ספרות תורנית

הרב יצחק יוסף (נולד בי"ח בטבת ה'תשי"ב, 16 בינואר 1952) הוא הראשון לציון, הרב הראשי לישראל (הספרדי) ונשיא מועצת הרבנות הראשית. חיבר את סדרת ספרי ההלכה "ילקוט יוסף", המבוססת על פסקי אביו, הרב עובדיה יוסף. הסדרה נפוצה בקרב בני עדות המזרח בישראל ובעולם. הרב הוא ממנהיגי היהדות הספרדית בישראל ובעולם ונחשב לממשיך דרכו של אביו.

ביוגרפיה

קובץ:Rabbi yosef-.JPG
הרב יצחק יוסף
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
הרב יצחק יוסף בטקס הכתרתו לראשון לציון, בהשתתפות הרב עובדיה יוסף, הרב אליהו בקשי דורון, הרב שלום כהן, ונשיא המדינה שמעון פרס

נולד בשיכון חב"ד בירושלים[1] בי"ח בטבת תשי"ב, בנם השישי של הרב עובדיה יוסף ואשתו מרגלית. למד בתלמוד תורה של החינוך העצמאי 'יבנה', ובגיל 12 החל את לימודיו בישיבה הקטנה פורת יוסף בשכונת קטמון בירושלים. לאחר מכן למד בישיבת הנגב בנתיבות, ומשם עבר לישיבת חברון בירושלים. והתקרב לרב בצלאל ז'ולטי.

בשנת ה'תשל"א (1971), בהיותו כבן 19, הוציא לאור את הספר "פסקי דינים - ילקוט יוסף" שריכז את פסקי אביו שיצאו לאור עד אותה שנה. הספר נערך בעידודו של אביו ובפיקוחו, והוא נחשב אחד מספריו של אביו. בשנים ה'תשל"ד-ה'תשמ"ה (1974–1985) עסק בכתיבת ספרי המשך ל"ילקוט יוסף" ובשנת ה'תשמ"ה יצא לאור החלק הראשון שבסדרה.

בשנת ה'תשל"ג (1973), עם היבחרו של אביו לראשון לציון, הקים ביחד עם אביו את בית המדרש להכשרת רבנים ודיינים "חזון עובדיה".

בשנת ה'תשל"ה (1975) התמנה לרב במושבים בר גיורא, נס הרים, ומטע, שליד ירושלים, והחל להעביר שם מספר פעמים בשבוע שיעורים בהלכה. במסגרת תפקידו הופיע בבתי ספר ממלכתיים להרצאות ושיעורים והגביר את החינוך הדתי שם.

בשנת ה'תש"ם (1980) הוסמך לרבנות, יחד עם יתר בוגרי המחזור הראשון של "כולל חזון עובדיה", על ידי הרבנים הראשיים לישראל, אביו והרב שלמה גורן, ועל ידי הרב הראשי לירושלים הרב שלום משאש, ועם פתיחת המחזור השני מונה לראש בית המדרש. בשנת 1983 העניקו לו הרבנים הראשיים, אביו והרב שלמה גורן, תעודת כושר לכהן כרב עיר[2].

בשנת ה'תשנ"ב (1992) פתח בהוראת אביו את ישיבת חזון עובדיה ועמד בראשה עד בחירתו לרב הראשי לישראל והראשון לציון.

בשנת ה'תשע"ב היה מועמדה של מפלגת ש"ס לרב הראשי לירושלים, אולם הבחירות התעכבו.

לאחר שאחיו, הרב אברהם יוסף, פרש מההתמודדות לתפקיד הרב הראשי והראשון לציון בבחירות בשנת 2013, החליט אביו, הרב עובדיה, שהוא יתמודד לתפקיד. ב-24 ביולי 2013 (י"ז באב ה'תשע"ג) נבחר ברוב של 68 תומכים לעומת 49 שתמכו במועמד הציוני-דתי הרב שמואל אליהו ו-28 שתמכו ברב ציון בוארון, אשר קיבל את תמיכת הרב שלמה עמאר[3][4]. בי"ב בתשרי ה'תשע"ד הוכתר לראשון לציון בטקס מסורתי בבית הכנסת יוחנן בן זכאי בעיר העתיקה בירושלים. לאחר בחירתו מונה בנו השני, הרב רחמים, לכהן במקומו כראש ישיבת חזון עובדיה.

בתקופת מחלתו של אביו, החל הרב יצחק יוסף למלא את מקומו בתפילות ובמסירת שיעורים בבית הכנסת של אביו בשכונת הר נוף בירושלים ובשיעור הקבוע בלוויין בכל מוצאי שבת בבית כנסת היזדים[5], לאחר פטירת אביו המשיך במסירת השיעור הקבוע במוצאי שבת בבית הכנסת היזדים המועבר בלוויין על ידי דר וסוחרת.

בשנת 2016 מונה לנשיא ישיבת פורת יוסף.[6]

לצורך התמודדות עם מגפת הקורונה בישראל, פרסם הנחיות הלכתיות שונות לצורך התמודדות עם המצב[7].

הרב יצחק יוסף התנגד לרפורמות לשינויים בנושאי כשרות שקידם מתן כהנא ויחד עם עמיתו הרב דוד לאו[8] פעל לגייס תמיכה של רבנים אחרים במאבקיו בשינויים אלה[9][10].

עם תחילת מלחמת חרבות ברזל שפרצה בישראל ביום שבת - שמחת תורה כ"ב בתשרי ה'תשפ"ד (7.10.2023) פרסם הרב הנחיות הלכתיות בעקבות המצב הביטחוני, כמו כן פרסם הרב תפילה מיוחדת שנכתבה ע"י אביו מרן רבי עובדיה יוסף בזמן מבצע עופרת יצוקה, כדי לאומרה בתפילה בשעת פתיחת ההיכל וכן הורה להוסיף לתפילה את תפילת "אבינו מלכינו".

בשנת ה'תשפ"ד (2024) זכה הרב יצחק יוסף בפרס ישראל לשנת ה'תשפ"ד בתחום ספרות תורנית. בנימוקי השופטים הרב פרופ' אברהם שטינברג, הרב פרופ' יגאל שפרן והגב' רחל סילבצקי נכתב: "היצירה התורנית הענפה של הרב בסדרת ספריו "ילקוט יוסף" - למעלה מ־40 כרכים גדושים הכוללת את כל ההלכות הנוגעות לאדם מישראל מרגע קומו משנתו ועד הליכתו לשינה, הלכות הנוגעות לימי החול, לשבתות ולמועדים, הלכות הנוגעות לאירועי שמחה ולאירועי עצב, לכשרות המזון, לאישות ומשפחה, לתפילות ולנושאים הלכתיים אחרים. כמו כן עוסק הרב יוסף גם בנושאים רעיוניים ומחשבתיים, וכן בכללי פסיקה ושיטות לימוד התורה וההלכה. זכה הרב שסדרת ספריו נפוצה מאוד בישראל ובעולם – בישיבות, בבתי המדרש, בבתי הכנסת ובספריות הכלליות והאקדמיות ואף תורגמה לשפות שונות. פרסומיו התורניים מעמידים את הרב בשורה אחת עם גדולי הפוסקים של הדורות האחרונים... בפרט רואים אנו להדגיש את משקלן הסגולי הגבוה של תשובותיו ופסיקותיו ההלכתיות החשובות של הרב בכל התחומים התורניים המורכבים שנבעו מהמלחמה האחרונה (מלחמת חרבות ברזל). נושא כאוב זה בא לידי ביטוי הן בתשובות תורניות כתובות והן בהנחיות מנומקות בעל פה ביריעה רחבה. תרומתו של הרב בנושא זה לא תסולא בפז. על כל אלה החליטה הוועדה פה אחד להמליץ להעניק לרב את פרס ישראל בספרות תורנית ליוצרים לשנת ה'תשפ"ד. [11]

ביקורת

בשנת 2020, בעקבות ביקורת בכנס רבנים על העלאת "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים" מברית המועצות לשעבר[12], התלוננה עליו מפלגת "ישראל ביתנו" בפני נציב תלונות הציבור על שופטים, אורי שהם, וזה המליץ "בפני השר לענייני דתות להעמיד את הדיין לדין משמעתי בגין "התבטאויותיו החוזרות ונשנות בנושאים בעלי נופך וגוון פוליטי, אשר נמצאים בליבה של מחלוקת ציבורית"[13]. בתגובה כתב שר הדתות, הרב יעקב אביטן לשהם כי הוא חרג מסמכותו כאשר מתח ביקורת על רב ראשי בגין התבטאות הלכתית הנובעת מתפקידו, וכי אין לו כל כוונה לקבל את ההמלצה[14].

בנובמבר 2021 קרא נציב תלונות הציבור על שופטים, אורי שהם, לשר הדתות, מתן כהנא, לנזוף בחומרה ברב יוסף ולבחון את הדחתו מתפקידו כדיין, לאחר שארגן כינוס מחאה נגד תוכניות הממשלה לרפורמה בכשרות ובגיור. השר כהנא הגיב שלא יפגע בחופש הדיבור של רבנים[15].

במקרה אחד ביטל הרב יוסף גט שנתן בית הדין בצפת לאשה שהייתה עגונה במשך שנים עקב מצבו הרפואי של בעלה כצמח. באופן חריג התערב בג"ץ בהחלטה והשופט הדתי אליקים רובינשטיין השיב את הגט לתוקפו[16].

עמדותיו

הרב יצחק יוסף יחד עם הרב מנחם בורשטין ראש מכון פוע"ה באזכרה לנרצחים בפיגוע בישיבת מרכז הרב

בשנת 2011, בעקבות המאבק ההלכתי שהתנהל בין רבי יוסף שלום אלישיב לבין אביו שהעניק הכשר גורף לגיורים בצה"ל, נמנה עם הרבנים שניסחו מכתב פשרה בנושא.

הרב יוסף הביע את התנגדותו לתופעת ה"באבות" שכלפיהם טען כי מי שאינו תלמיד חכם אינו ראוי להיות מנהיג ציבור. בפסיקותיו נחשב כממשיך של שיטת אביו לפיה תפקידו של הרב אינו להקשות ולאסור, אלא להקל ולהתיר ככל הניתן. כמו כן יצא נגד אימוץ פסקי ההלכה האשכנזים בקרב בני עדות המזרח שלמדו במסגרות אשכנזיות, ופעל למען הקמת מסגרות ספרדיות.

תומך בציון יום ירושלים ובהכרת טובה לחיילים שמסרו את נפשם במלחמות, ומשתתף בעצרת המרכזית לציון יום ירושלים בישיבת מרכז הרב.[17].

הרב יוסף הביע התנגדות תקיפה לרבנים, בהם בד"ץ העדה החרדית, שפקפקו ביהדותם של יוצאי אתיופיה[18][19].

בשנת 2017 תקף בחריפות את הרב יצחק ברדא על כך שפסק לברך על שתיית כל הכוסות בליל הסדר, כשיטת הרמ"א, וכינה אותו "מחטיא הרבים" ו"חצוף".[20]

קובץ:Reuven Rivlin visiting the Chief Rabbis of Israel in their Sukkoth, October 2017 (1201).jpg
נשיא המדינה רובי ריבלין, מבקר את הרב יצחק יוסף בסוכתו, אוקטובר 2017

בשנת 2020 ביקר בחריפות את הרב אליעזר מלמד על כך שנפגש עם רבה רפורמית[21].

במהלך כהונתה של ממשלת ישראל השלושים ושש נאבק במתווה הגיור של השר מתן כהנא, וכאות מחאה על פעולותיו של כהנא סירב להיפגש איתו.[22]. לאחר שמינה כהנא את הרב בניהו ברונר כמנהל מערך הגיור, אמר הרב יוסף שאין תוקף לגיורים הנעשים בפיקוחו.[23]

בעקבות תמיכתו העקרונית של הרב חיים דרוקמן במתווה שיאפשר גיור על ידי רבני ערים (בתנאי שיוסכם בידי הרבנות הראשית), ביקר אותו הרב יוסף ואמר: "אני תמה עליו. .. עם כל הכבוד לרב דרוקמן, הוא כמו מרן בתורה? הוא שווה לרב אלישיב?"[24], מאוחר יותר שלח הרב יוסף את תלמידו הרב יצחק לוי להתנצל, להדגיש את הערכתו לרב דרוקמן ולהבהיר שכוונתו הייתה שרבנים בני דורינו אינם יכולים לחלוק על רבני הדורות הקודמים.[25]

הרב יוסף ידוע בהתנגדותו התקיפה לעליה להר הבית בזמן הזה. בשנת 2022 ביקר בחריפות את חבר הכנסת איתמר בן גביר על כך שהוא עולה להר הבית "נגד כל גדולי ישראל האמיתיים", וקרא להתרחק ממנו.[26]

הרב יצחק יוסף מחזיק בעמדה החרדית נגד גיוס בני ישיבות לצה"ל. בשיעורו השבועי ב-9 במרץ 2024 הוא אמר (כפי שאמרו רבנים נוספים לפניו[27]) שאם יכריחו את בחורי הישיבות והאברכים ללכת לצבא הם יעזבו את הארץ.[28] אמירה זו גררה ביקורת מנבחרי ציבור ורבנים מהציבור הדתי לאומי.[29]

פועלו הספרותי-תורני

סדרת הספרים "ילקוט יוסף" החלה בשנת 1971 כליקוט פסקיו של הרב עובדיה יוסף בחיבורי השו"ת שלו "יחוה דעת", "יביע אומר", "חזון עובדיה" ועוד. לאחר שיצאו כעשרה כרכים החל הרב יוסף לעסוק גם בהלכות שאביו לא התייחס אליהן, כולל בנושאים הנוגעים לחידושים טכנולוגיים, וכן צירף פסקי הלכה עם הערות ומקורות. הוא המשיך להיצמד לשיטת אביו בפסיקת ההלכה והותיר את השם המקורי על כנו. אביו עבר על כרכי הסדרה והעניק להם את הסכמתו. כמו אביו, סגנון הכתיבה בפסיקותיו הוא בעיקר לפי דעת רבי יוסף קארו (מחבר השולחן ערוך) ורוב פסקיו כשיטתו.

בה'תשמ"ח (1988) הוציא לאור את המהדורה הראשונה של הסידור "חזון עובדיה", שבו נכתבו סדרי התפילה והלכות התפילה של אביו. בשנה זו זכה בפרס הרב טולידאנו לספרות תורנית על ספרו איסור והיתר. בשנת ה'תשע"א (2011) יצא לאור מחדש הסידור במהדורה משופרת כולל שינויי נוסחאות. הוא מתנגד לסידורי התפילה על פי נוסח מרוקו וטוען שבמרוקו לא התקיים נוסח תפילה ייחודי[30].

באמצע העשור הראשון של המאה ה-21 החל לכתוב את סדרת הספרים "עין יצחק", שעוסקת בכללי הפסיקה. כן כתב את "שלחן המערכת", ספר תשובות בהלכה ומאמרים הדומה במתכונתו לספר "שדי חמד" של הרב חיים חזקיהו מדיני. בה'תשע"ו הוציא לאור את קונטרס הספיקות, העוסק בספק דאורייתא לחומרא וספק דרבנן לקולא. בה'תשע"ט הוציא לאור את הספר מעתיקי השמועה, העוסק בכללי השולחן ערוך והרמ"א.

בשנות כהונתו כראשון לציון הודפסו מפסיקותיו בסדרת "שו"ת הראשון לציון".

חיים אישיים

היה נשוי במשך תקופה קצרה לבתו של החזן והמוהל רפאל אבוהב[31], אך התגרש ונישא בשנית לרות, בתו של המקובל הרב רחמים עטיה.

לזוג חמישה ילדים.

קובץ:הרב יצחק יוסף נואם בנתיבות.jpg
הרב יצחק יוסף נואם בהילולת הרב נתן בוקובזה בנתיבות (ה'תשס"ט)

מתגורר בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים.

מספריו

 • ילקוט יוסף – ספרי הלכה על סדר השולחן ערוך, 41 כרכים
 • קיצור שולחן ערוך – ילקוט יוסף
 • "אוצר דינים לאשה ולבת" – ספר הלכות ומנהגים לבנות ישראל, ה'תשמ"ט (1989). הספר קיבל את הסכמתם של אביו הרב עובדיה יוסף, הרב אלעזר מנחם מן שך, הרב שלמה זלמן אוירבך, הרב יהודה צדקה, הרב שלום משאש ועוד
 • איסור והיתר – הדינים הקשורים להלכות דם ומליחה, בשר בחלב ועוד. ראה אור לראשונה בהוצאת 'אור ודרך', מאוחר יותר צורף לסדרת הספרים ילקוט יוסף
 • דיני חינוך קטן ובר מצווה – הלכות ודינים מכל חלקי השולחן ערוך
 • כיבוד אב ואם – קיצור הלכות ודיני כבוד הורים, וכבוד רבו ותלמיד חכם. לימים נספח ספר זה במהדורה מורחבת של ב' כרכים בסדרה "ילקוט יוסף"
 • פסקי הלכה בהלכות נדה – פסקים שקובצו מספרי אביו
 • מפתחות לספר יחוה דעת
 • "אגרת לבני תורה" – הנחיות לימוד עבור תלמידי ישיבה הנסמכות על הקדמת אביו לכרך הראשון של יביע אומר (ה'תשנ"ט, ה'תשס"ו)
 • ילקוט יוסף "שובע שמחות" – על ענייני ברית, בר מצווה, נישואין ועוד (ב' כרכים)
 • קונטרס "כללי הוראה" – ובו כ-420 כללי פסיקה של אביו (ה'תשמ"ז; מופיע גם בסוף המהדורה השנייה של הכרך הראשון של שו"ת יחוה דעת)
 • "עין יצחק" – (3 כרכים): כרך א' - כללי הגמרא והמשנה; כרך ב' - כללי ספק ספיקא ושאר הספיקות; כרך ג' - כללי קבלת הוראות מרן השולחן ערוך וכללי הפסיקה, כללי שו"ע ורמ"א וכן כללי המנהגים
 • "שולחן המערכת" – מערכות דינים ומנהגים לפי סדר הא'-ב', תשובות בהלכה ומאמרים על דרך הלימוד והפסיקה ההלכתית, הספר דומה במתכונתו לספר שדי חמד. הספר יצא לאור בשנים ה'תשס"ט וה'תש"ע (2009), ומהדורה חדשה בשנת ה'תש"ף. עד כה יצאו לאור שני כרכים באותיות א'-ה'
 • שארית יוסף (ג' כרכים) – השלמות והוספות על סדרת הספרים 'ילקוט יוסף'. מאוחר יותר נוספו הכרכים לסדרת הספרים 'ילקוט יוסף'
 • כללי הגיור - ה'תשע"ה
 • שו"ת הראשון לציון (ב' חלקים) – תשובות שהשיב בעת כהונתו בתפקיד הראשון לציון, ה'תשע"ו
 • "השיעור השבועי" (חמישה חלקים, ה'תשע"ה-ה'תשע"ט) – תמצית שיעוריו במוצ"ש בבית הכנסת היזדים, בעריכת הרב יצחק לוי.
 • "קונטרס הספקות" – על כללי הספקות, ה'תשע"ח
 • התלמוד והפוסקים - כללי הפוסקים, לשונות הפוסקים וכללי האחרונים, כללי המשנה והתלמוד, כללי התנאים והאמוראים, כללי הירושלמי, כללי המדרש, כללי רש"י תוספות הרי"ף והרמב"ם, הרמב"ן הרשב"א ושאר הראשונים, לשונות הפוסקים וכללי האחרונים, ה'תשע"ח
 • הגדה של פסח – ילקוט יוסף - ביאורים ופרפראות על ההגדה
 • גרות כהלכתה - ה'תשע"ח
 • משפטי יוסף פסקי דין שכתב בתחום אבן העזר (חלק א, ה'תש"ף)
 • מעתיקי השמועה - עוסק בכללי השולחן ערוך והרמ"א (ה'תשע"ט)
 • ילקוט טהרה - הלכות טהרה על סדר השו"ע (תשפ"ג)
 • אגרות לבן תורה - ליקוט אגרות שנשלחו לאנשים בנושא השקפה ומוסר (תשפ"א)

לקריאה נוספת

 • ארי גלהר, יצחק אחרון, ידיעות ירושלים, 2 במרץ 2012

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרב יצחק יוסף בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ הראשון לציון הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א, באתר GOV.IL והרב יצחק יוסף, באתר ילקוט יוסף
 2. ^ שרי רוט, עשה כושר • מבוכה משפטית: תעודת הכושר בתוקף?, באתר בחדרי חרדים, 12 ביולי 2013
 3. ^ חזקי עזרא, הרבנים הראשיים: הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, באתר ערוץ 7, י"ז באב תשע"ג, 24/07/13
 4. ^ ישי כהן, ‏הרב עמאר נגד מרן הגר"ע יוסף: מסייע לרב ציון בוארון, באתר כיכר השבת, 15 ביולי 2013
 5. ^ ישי כהן, ‏הרב יצחק יוסף ימלא מקום אביו זצ"ל במסירת שיעורים, באתר כיכר השבת, 10 באוקטובר 2013
 6. ^ ישי כהן, ‏הפיכה בהנהלת הישיבה המיתולוגית 'פורת יוסף', באתר כיכר השבת, 1 ביולי 2015
 7. ^ יונתן הלוי, הקורונה, המניינים, המסיכות והזהירות: מרן הראשל"צ הרב יצחק יוסף במקבץ הנחיות מפורט, באתר הידברות, ‏כ"ט ניסן התש"פ | 23.04.20
 8. ^ הרב הראשי דוד לאו תוקף את מתווה הגיור: "אסון רוחני ופגיעה ביהדות", באתר מקור ראשון, ‏2021-12-02
 9. ^ הרב הראשי נגד השר הממונה עליו: "הורס ומקעקע" את שירותי דת, באתר www.ynet.co.il, ‏2021-07-07
 10. ^ הרב יצחק יוסף נגד מתן כהנא: "הביאו טייס שמבין בשמיים, אך לא בהלכה" | ישראל היום, באתר www.israelhayom.co.il
 11. ^ מדינת ישראל, משרד החינוך, פרסי ישראל, באתר משרד החינוך פרסי ישראל https://israel-prize.education.gov.il/israel-prize-recipients/pras-israel-catalog/yizhak-yosef/, ‏2024
 12. ^ קובי נחשוני, הרב הראשי במתקפה חריפה על העולים: "מסות של גויים שונאי דת", באתר ynet, 7 בינואר 2020
 13. ^ חנן גרינווד, ‏המלצה: הרב הראשי הספרדי לדין משמעתי, באתר ישראל היום, 5 במרץ 2020
 14. ^ השר אביטן דוחה את טענת השופט: "חרגת מסמכותך", באתר "סרוגים", 26 באוקטובר 2020
 15. ^ קובי נחשוני, נציב התלונות על השופטים: "לנזוף בחומרה ברב הראשי ולבחון את הדחתו מתפקידו כדיין", באתר ynet, 25 בנובמבר 2021
 16. ^ אתר למנויים בלבד בתיה כהנא דרור, החלשת בג"ץ תותיר דווקא דתיים וחרדים ללא שביב תקווה, באתר הארץ, 24 בינואר 2023
 17. ^ הרב יצחק יוסף: "להכיר טובה לחיילים" ,אתר ערוץ 7
 18. ^ הרב יוסף: פסילת אתיופים - גזענות, באתר ערוץ 7
 19. ^ ודאות יהדותם של יהודי אתיופיה, באתר ערוץ מאיר, ‏כ"ד חשוון תשע"ח
 20. ^ ישי כהן, הראשון לציון נגד הרב ברדא: "מחטי.., באתר כיכר השבת, ‏2017-04-08
 21. ^ בגלל הרפורמים: הרב יצחק יוסף מאיים בנידוי על הרב מלמד, באתר חדשות רוטר
 22. ^ הראשון לציון נגד השר מתן כהנא: 'לא רוצה לראות את פניו', באתר כיכר השבת, ‏2022-01-24
 23. ^ https://twitter.com/yairettinger/status/1526622660247146499, Twitter
 24. ^ הרב יוסף נגד הרב דרוקמן: "הוא כמו מרן?", באתר ערוץ 7
 25. ^ הרב יצחק יוסף שלח את תלמידו המובהק להתנצל בפני הרב דרוקמן, באתר "סרוגים"
 26. ^ ישי כהן, ‏הראשון לציון במתקפה חריפה נגד בן גביר: "חוטא ומחטיא את הרבים", באתר כיכר השבת, 15 ביולי 2023. YouTube full-color icon (2017).svg עלייה להר הבית : הראשל"צ הרב יצחק יוסף נגד חה"כ איתמר בן גביר, סרטון באתר יוטיוב
 27. ^ YouTube full-color icon (2017).svg סערת דברי הרב הראשי: האם הוא היה הראשון להציב איום זה?, סרטון בערוץ "כאן חדשות", באתר יוטיוב (אורך: 3:45)
 28. ^ YouTube full-color icon (2017).svg שיעור השבועי מרן הראש"ל הרב יצחק יוסף שליט"א פרשת ויקהל תשפ"ד, סרטון בערוץ "הלוויין של מרן - דר וסוחרת", באתר יוטיוב (אורך: 3:10:31), 9 במרץ 2024
 29. ^ יצחק טסלר, מורן אזולאי, רועי רובינשטיין, הרב הראשי יצחק יוסף: "אם יכריחו אותנו ללכת לצבא, ניסע כולנו לחוץ לארץ", באתר ynet, 9 במרץ 2024; ערוץ 7, הרב תמיר גרנות שבנו נפל בקרב לרב יצחק יוסף: אני שואל בשם הדמעות של אשתי - אמיתי טעה?, באתר ערוץ 7, 12 במרץ 2024
 30. ^ יצחק יוסף, גיליון עונג שבת, סיון ה'תש"ע
 31. ^ אור תורה, תמוז תשל"ג, עמוד ל"ח.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0