בקאו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בקאו
Bacău
מדינה רומניהרומניה  רומניה
מחוז מחוז בקאו
ראש העיר קוסמין נקולה
שטח 43.10 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 175,921 (2002)
 ‑ במטרופולין 272,803 (2002)
 ‑ צפיפות 4,064 נפש לקמ"ר (2002)
אזור זמן UTC +2
http://www.primariabacau.ro/
Bacau jud Bacau.png

שטח העיר במחוז בקאו

בקאורומנית: Bacău (מידעעזרה)) היא עיר ברומניה הנמצאת במרכז-מערב של חבל הארץ מולדובה, למרגלות הקרפטים המזרחיים על גדות הנהר ביסטריצה הנשפך לנהר סירט כ-8 ק"מ מקרום לעיר. היא בירת המחוז בקאו. אוכלוסיית העיר מונה 210,469 תושבים. מעבר גימש(אנ') מחבר את העיר עם טרנסילבניה. בעבר הייתה בבקאו קהילה יהודית גדולה ו-22 בתי כנסת, אך כיום נשארו בעיר 118 יהודים ו-2 בתי כנסת. העיר היא גם המרכז של המיעוט ההונגרי "צ'אנגו".

שם העיר

בתעודות בשפה הסלבונית מוזכרת העיר תחת שמות כמו "באקו","באקובה" או באקוביה" ונראה כי מקורם בשם פרטי. שמות של אנשים כמו "באקו" היו ידועים בטרנסילבניה של ימי הביניים ובבולגריה של המאה ה-15, וקיימת השערה כי שם זה הוא ממקור טורקי, ייתכן קומני או פצ'נגי. לפי אגדה מקומית לפי תאוריה אחרת שם העיר נגזר ממקור סלאבי, שכן המילה "byk" בפרוטו-סלאבית משמעה "שור" או "פר", והאזור של בקאו התאים לגידול בקר. מילה זו נכנסה גם לשפה הרומנית - בצורת bâc. בגרמנית נקראה העיר "בקאו",בהונגרית "באקו" ובטורקית "באקא"

היסטוריה

בדומה לערים אחרותבחבל מולדובה, קמה בקאו על מעברה. שרידים ראשונים של יישוב של בני אדם במרכז העיר (על יד חצר הנסיכות Curtea Domnească) תוארכו במאה ה-6 וה-7 .מדובר ביישוב שקם על חורבות יישוב קודם מן המאות -4 -5. נמצאו בה כלים, חלקם מקושטים בצלבים, רמז לקיומה של קהילה נוצרית במקום. במאות ה-10-11-12 עמק הביסטריצה היה בשליטת קומנים ופצ'נגים.[1] מתיישבים זרים מילאו תפקיד חשוב בפיתוח היישוב. ממצאים ארכאולוגיים, כמה מגורים על האדמה או חצי קבורים בה, בערך מן המאה ה-15 מעידים על התיישבות הונגרית ראשונה באזור אחרי השנים 1347 -1347 כשהשתלטה עליו ממלכת הונגריה.ההונגרים התנחלו בעיקר על גדות השטוחות של הביסטריצה. ממצאי קרמיקה אפורה מן המאה ה-14 הדומה לזו שנמצאה בצפון אירופה רומזים על נוכחות של מתיישבים גרמנים שבאו מאזורים צפוניים. קהילה רומית-קתולית התגוררה בקרבת ככר השוק אליה נהרו לעיתים תושבי החלק התחתון של הנהר.

האזכור הראשון של העיר הוא משנת 1408, בזמנו של אלכסנדרו הטוב. האטימולוגיה של השם לא ברורה, אולם יש האומרים כי העיר נקראת על שמו של לוחם הונגרי בשם "באקו".המשמעות של המילה "באקו" בהונגרית היא תליין. בקאו הייתה חלק מנסיכות מולדובה שהייתה למשך כמה מאות שנים בת חסותה של האימפריה העות'מאנית לה שילמה מיסים קבועים. היא שוכנת על דרך מסחר חשובה בחבל מודלובה והחל מן המאה ה-16 היא קיבלה תנופה כלכלית. במאה ה-17 חלה דעיכה מסוימת. במאות ה-17 ו-18 הייתה העיר מושבם של בישופים.

בימי המלחמה הרוסית-עות'מאנית (1774-1768) העיר ניזוקה קשות.היסטוריון פרנץ יוזף זולצר תיאר אותה כעיר נטושה. החל מן מאה ה-18 התיישבה בעיר קהילה יהודית.

אישים מפורסמים

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Eugen Șendrea 2007 עמ'90-45
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0