ג'סטין טרודו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ג'סטין טרודו
Justin Trudeau
ג'סטין טרודו, 2018
ג'סטין טרודו, 2018
לידה 25 בדצמבר 1971 (גיל: 52)
אוטווה, אונטריו, קנדה
מדינה קנדהקנדה קנדה
מפלגה המפלגה הליברלית
בת זוג סופי גרגואר טרודו
ראש ממשלת קנדה ה־23
4 בנובמבר 2015 – מכהן
(8 שנים ו־36 שבועות)
מונרך בתקופה אליזבת השנייה
יושב ראש המפלגה הליברלית של קנדה
14 באפריל 2013 – מכהן
(11 שנים)
חבר הפרלמנט של קנדה
14 באוקטובר 2008 – מכהן
(15 שנים)

ג'סטין פייר ג'יימס טרוּדוֹאנגלית: Justin Pierre James Trudeau; נולד ב-25 בדצמבר 1971) הוא פוליטיקאי קנדי המכהן כראש ממשלת קנדה ה-23 והנוכחי מאז נובמבר 2015. הוא גם מנהיג המפלגה הליברלית.

טרודו נבחר לראשות ממשלת קנדה לאחר שהוביל את מפלגתו לרוב קואליציוני בבחירות באוקטובר 2015.[1] הוא בנו הבכור של ראש הממשלה לשעבר פייר אליוט טרודו.

ראשית חייו

טרודו נולד באוטווה שבאונטריו לראש הממשלה פייר אליוט טרודו ולמרגרט (לבית סינקלר), כבן הבכור למשפחה בת שלושה ילדים. אביו ממוצא צרפתי ואמו בעיקר ממוצא סקוטי ואנגלי. הוא הילד השני בהיסטוריה הקנדית הנולד כאשר אחד מבין הוריו הוא ראש ממשלה מכהן; הראשונה הייתה בתו הצעירה של ג'ון אלכסנדר מקדונלד. את ילדותו העביר במונטריאול. הוריו נפרדו ב-1977, כשהיה בן 6, ואביו פרש מראשות הממשלה ב-1984.

הוא למד לתואר ראשון בספרות אנגלית באוניברסיטת מקגיל ב-1994, וכן לתואר נוסף בחינוך באוניברסיטת קולומביה הבריטית ב-1998. טרודו זכה לתשומת לב ציבורית כאשר נשא נאום הספד בהלווייתו הממלכתית של אביו באוקטובר 2000. לאחר סיום לימודיו החל לעבוד כמורה למתמטיקה ולצרפתית בבתי ספר תיכוניים שבוונקובר. בהמשך, בין השנים 20022004, למד בבית הספר להנדסה של אוניברסיטת מונטריאול. לאחר מכן גם החל ללמוד לתואר שני בגאוגרפיה סביבתית באוניברסיטת מקגיל, אך הפסיק את לימודיו כדי להיכנס לחיים הציבוריים כחבר המפלגה הליברלית.

קריירה פוליטית

באוקטובר 2008 נבחר לשרת בפרלמנט של קנדה מטעם אזור הבחירה "Papineau", המייצג חלקים מן העיר מונטריאול. במאי 2011 נבחר לכהונה שנייה. לאחר שהשיק את התמודדותו לראשות המפלגה הליברלית בספטמבר 2012, זכה ברוב מוחץ בבחירות שהתקיימו באפריל 2013 והחל לשמש כיושב ראש המפלגה.

טרודו ב-2008, השנה בה נבחר לפרלמנט
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת:
טרודו עם נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו ונשיא ארצות הברית ברק אובמה באוטווה, יוני 2016

טרודו נבחר לראשות ממשלת קנדה לאחר שהוביל את מפלגתו לרוב קואליציוני גדול בבחירות באוקטובר 2015, והחליף את ראש הממשלה סטיבן הרפר לאחר יותר מ-9 שנות שלטון של המפלגה השמרנית. הוא הציג את ממשלתו ב-4 בנובמבר באותה שנה והושבע לתפקיד. בין השינויים העיקריים שביצע היה שוויון מגדרי בין חברי ממשלתו, וכן מינויו של הרג'יט סג'אן לתפקיד שר ההגנה, שבכך היה לאזרח הקנדי הראשון ממוצא סיקי שמונה לשר בממשלה.[2] לתפקיד שר החוץ מינה את סטפן דיון, שכיהן בעבר כראש המפלגה הליברלית והיה מועמד המפלגה לראש הממשלה.

ראש ממשלת קנדה

זמן קצר לאחר היבחרו לראש ממשלה, השתתף בועידת האקלים העולמית ולקח חלק פעיל בהובלה להסכם שהושג בפריז בדצמבר 2015. הוא הורה למשרד ההגירה להיערך לקבלת 25 אלף פליטים בקנדה שנמלטו ממלחמת האזרחים בסוריה עד לסוף חודש פברואר 2016. בתחום הכלכלי הודיע על צמצום החסכונות הזכאים לפטור ממס מסכום של 10,000 דולר בשנה ל-5,500 דולר בשנה כאמצעי להגברת השוויון הכלכלי במדינה.

עמדותיו

טרודו מחזיק בעמדות ליברליות וידוע כאדם שעמדותיו נמצאות בצד שמאל של המפה הפוליטית. הוא תומך בלגליזציה של מריחואנה. לאחר שבחן את תוצאות הלגליזציה שנערכה במדינות וושינגטון וקולורדו שבארצות הברית, הגיע למסקנה כי קנדה תרוויח מלמידת הניסוי שנערך במדינות אלה ומהפנמתו.[3]

הוא מתנגד ללאומנות הצרפתית שבקוויבק ולשאיפת גורמים בדלניים בפרובינציה לעצמאות מקנדה.[4][5] טרודו תיאר את המאבק להכרתה של קוויבק כאומה עצמאית כמה ש"מנוגד לכל מה שאבי האמין בו".[6]

בתחום הכלכלי מדגיש טרודו, לצד תמיכתו בכלכלת שוק, את הקטנת הפערים בחברה כאחת ממטרותיו המרכזיות. הוא תומך, כחלק ממצע מפלגתו, בהעלאת מיסים לעשירים לצד הקטנת מיסים למעמדות הנמוכים יותר. הוא גם תומך בהרחבת קצבאות הילדים ובהרחבת קיצבאות הזיקנה. טרודו מאמין בהרחבה תקציבית לשם הגדלת ההשקעות בתשתית ליצירת מקומות עבודה ושגשוג כלכלי גם במחיר של גרעון תקציבי קטן, תחת קביעת יעד לצמצומו. מבחינה תרבותית, תומך טרודו בחיזוק אופיה הרב-תרבותי של קנדה, ובעד חיזוק תוכנית ההגירה לאיחוד משפחות.

בתחום יחסי החוץ, מדגיש טרודו את תפקידה המסורתי של קנדה כמגשרת בין צדדים המעורבים בסכסוכים ברחבי העולם, וכן את חשיבות הסיוע ההומניטרי הבינלאומי וקבלת פליטים לתוך המדינה. הוא תומך בשיתוף פעולה עם מדינות העולם לצורך מאבק בשינוי האקלים.

ביחס למדינת ישראל, תומך טרודו בפתרון שתי מדינות לשני עמים.[7] בנובמבר 2013 נאם בבית הכנסת "בית תקווה" שבטורונטו, ואמר כי קנדה תמיד תהיה ידידה נאמנה של ישראל, בין השאר משום שהיא הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון, וכי יש לשתי המדינות ערכים משותפים רבים.[8] הוא מתנגד לתנועת BDS, הקוראת לחרם על ישראל, והגן על זכותה של ישראל להגן על עצמה במבצע צוק איתן.[9] עם זאת, טרודו לא נחשב כתומך ישראל ללא תנאי כפי שהיה קודמו בתפקיד. הוא סבור שעל קנדה למלא תפקיד מגשר ומאזן בין שני הצדדים בסכסוך. בנוסף, הצהיר שהוא תומך בהקמת מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון וחבל עזה. ממשלתו תומכת בחידוש היחסים עם ממשלת איראן לאחר שהושג ההסכם בין איראן למעצמות בנוגע להגבלות ארוכות טווח של תוכנית הגרעין שלה.

טרודומניה

בדומה לאביו, ג'סטין טרודו בולט כפוליטיקאי נאה וצעיר ביחס לתפקידו הבכיר, ועל כן זוכה לגלי תשומת-לב והערצה, בעיקר ברשתות החברתיות.[10] התופעה זכתה לכינוי "טרודומניה" (אנ'), ומאפילה לעיתים על נושאי הסיקור המקוריים בשל מעורבותו בהם; כך למשל בעקבות תשובה שלו לעיתונאי בדבר השוואה לעיבוד מידע קוונטי.[11]

חייו האישיים

טרודו אב לשלושה ילדים ומתגורר באוטווה. הוא התגורר יחד עם אשתו במונטריאול עד בחירתו ליושב ראש המפלגה הליברלית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Canada election: Liberals sweep to power, BBC, 20 October 2015
 2. ^ אתר למנויים בלבד גרדיאן, ראש ממשלת קנדה הציג קבינט שמחציתו נשים: "השנה היא 2015", באתר הארץ, 5 בנובמבר 2015
 3. ^ Graveland, Bill (23 בינואר 2014). "Justin Trudeau says Canada should 'draw on best practices' from marijuana legalization in Colorado, Washington". National Post. נבדק ב-11 ביוני 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 4. ^ Gordon, Sean (27 באוקטובר 2006). "Sounding like his father, Justin Trudeau takes aim at Michael Ignatieff's idea of Quebec as a 'nation'". Toronto Star. p. A01. {{cite news}}: (עזרה)
 5. ^ Perreaux, Les (27 באוקטובר 2006). "Eldest Trudeau son takes poke at Ignatieff stand, nationalism: 'Unfortunately, some people these days are wrapped up in this idea of nation for Quebec'". Montreal Gazette. p. A12. {{cite news}}: (עזרה)
 6. ^ Macpherson, Son (2 בנובמבר 2006). "Pass the peanut butter, it looks like Ignatieff is toast: His 'nationhood' proposal has stirred political heavies to line up against him". Montreal Gazette. p. A23. {{cite news}}: (עזרה)
 7. ^ In Canada election, support for Israel not up for discussion, 19 October 2015
 8. ^ 'Liberal party will have Israels back', trudeau says at beth tikvah, December 3 2013
 9. ^ Trudeau falls in line with Harper’s stance on Gaza, 26 July 2014
 10. ^ AFP, קנדה: ידיד ישראל עשוי להפסיד ל"חתיך", באתר ynet, 19 באוקטובר 2015
 11. ^ Jon Butterworth, "The reaction to Justin Trudeau's explanation of Quantum Computers shows we should raise our expectations", The Guardian, 16 April 2016


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0