דג-חרב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף דג חרב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דג-חרב כלל-ימי
Swordfish-Xiphias gladius.png
Xiphias gladius Pakistan.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה מקריני סנפיר
סדרה דקראים
תת-סדרה דמויי-מקרל
משפחה דגי חרב
סוג Xiphias
מין 'דג-חרב כלל-ימי'
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Xiphias gladius
ליניאוס, 1758
תחום תפוצה
World distribution Swordfish.svg

דַּג-חֶרֶב כְּלַל-יַמִּי (שם מדעי: Xiphias gladius) הוא מין יחיד של דג במשפחת דְּגֵי-חֶרֶב (Xiphiidae). דג-החרב הוא טורף גדול בעל גוף עגול ומאורך, המרבה לנדוד, המאופיין בלסת עליונה מאורכת ושטוחה הדומה לחרב שמשמשת את הדג ככלי נשק. במהלך התבגרותו מאבד דג החרב את שיניו ואת קשקשיו. דיג דגי חרב הוא פופולרי. דג-החרב הוא דג גדול מאוד: אורכו המקסימלי הוא כ-455 סנטימטרים (כ-4.5 מטר) והוא מגיע למשקל של 650 קילוגרמים.

מראה ומאפיינים

איור של צעיר ושל בוגר

שמו של דג החרב ניתן לו עקב מבנה העצמות הארוך והשטוח בקדמת ראשו, התאחות של עצמות הלסת, המצח והאף הדומה לחרב. חרב זו חזקה וקשיחה מאוד, ובעלת יכולת ריפוי, בתהליך דמוי איחוי עצמות (אנ'). החרב בשילוב מבנה גופו של הדג משפרים את תנועתו במים. החרב לא משמשת את הדג לדקירה אלא משמשת אותו לפרקים לתנועת שיסוף הפוצעת את טרפו ומקלה על לכידתו, ורק לעיתים רחוקות לדקירה.

מלבד חרבו הארוכה, מבנהו של הדג הוא הידרודינמי ונועד לאפשר לו תנועה מהירה במים. לכך מסייע גם נוזל סיכה שמפריש דג-החרב מגופו, שמקטין את החיכוך עם המים. סנפיריו הם בצורה דמוית חרמש חד. סנפיר הגב שלו גבוה וסנפירי הגחון ארוכים, סנפיר השת קצר ורחב יותר. הזנב ממוזלג ואונותיו גבוהות. צבעו של דג-החרב הוא כסוף עם נטייה לכחלחל בתוך המים. צבע גופו איננו אחיד אלא מופיע בתבנית הצללת נגד (Counter-Shading) המשמשת להסוואה: גחונו בהיר יותר (כך שייצור ימי שצופה בו ממתחת רואה אותו מתמזג על רקע השמיים הבהירים ביום) וגבו כהה יותר (כך שייצור המתבונן בו מלמעלה רואה אותו מתמזג על רקע המצולות).

דג החרב הוא אחד מדגי הגרם הגדולים: אורכו עשוי להגיע עד ל-4.5 מטר ומשקלו עד ל-650 ק"ג. הנקבות גדולות יותר מהזכרים, שמשקלם לרוב לא עולה על 200 ק"ג.

ככל הדגים, גם דג חרב הוא הטרותרמי (בעל "דם קר"), אך בגופו איברים מיוחדים המעלים את טמפרטורת עיניו ומוחו. נמדדו הפרשים של 10–15 מעלות צלזיוס ביניהם לבין המים הסובבים את הדג. חימום העיניים משפר את ראיית הדג ומעלה את סיכוייו לציד מוצלח. מתוך יותר מ-25,000 מינים של דגי גרם, נמנו רק 22 מינים בעלי יכולת לחמם איברים מסוימים בגופם, בהם דגי חרב וטונה.

ציד ותזונה

למרות שהחרב היא המאפיין הבולט ביותר של דג-החרב, כלי נשקו העיקריים של הדג הם לא חרבו אלא מהירותו (עד 80 קילומטר לשעה) וזריזותו במים. מעטים הם אויביו הטבעיים שכן על אלו להדביק אותו ולהתמודד עם גודלו של דג חרב בוגר. לעיתים עושה הדג בחרבו שימוש הגנתי והוא משסף או נוגח ברודפיו, פגיעות מדויקת דיין של החרב עשויות להרוג אותם. לדגי חרב מיוחסות תכונות של לוחמים חזקים ואיתנים. אין דיווחים על תקיפות בני אדם ללא התגרות כלשהי, אך דגי חרב שנלכדו בצלצל יכולים לסכן את ציידיהם. דגים פגועים החדירו את חרבם דרך תחתיות של סירות קטנות.

שעות האכילה המועדפות על ידי דגי החרב הן בלילות. בשעות אלו מתקרבים הדגים לפני המים ותרים אחר טרפם. דגי חרב נצפו כשהם שוחים דרך להקות דגים תוך ביצוע תנועות שיסוף בחרבם ההורגת ובכך פוצעים את דגי הלהקות ומהממים את טרפים, לאחר מכן הם סבים על עקביהם וטורפים את שללם. בוגרים ניזונים מדגי מים פתוחים כגון טונה, רעמתן כחלחל, ברקודה, דגים מעופפים והרינג ומדגי קרקעית כגון דגי סלע. גם דיונונים מזדמנים נמצאים בתפריטו של דג-החרב, במיוחד של האוכלוסייה במערב האוקיינוס האטלנטי הצפוני.

הטורפים העיקריים של דגי החרב הם כרישים גדולים, ראשתנים גדולי-ראש ולווייתנים קטלנים. טורפיהם של דגי חרב בוגרים הם מעטים, אך דגים צעירים יותר נטרפים על ידי דגי מים פתוחים גדולים. דגי חרב חוששים מסירות קטנות אבל לא נרתעים מכלי שיט גדולים. תכונה המקילה על לכידתם בעזרת צלצל.

דגי חרב אינם דגי להקות, הם שוחים לבדם או בקבוצות מפוזרות, כעשרה מטרים בין דג לדג. פעמים הם שוחים קרוב לפני המים, סנפיריהם הגביים מחוץ למים. במגוון ההתנהגות של הדג נמנית גם קפיצה אל מחוץ למים. סיבות אפשריות לקפיצות הן הסרת טפילים או דרך להמם דגים קטנים יותר ולטרוף אותם.

רבייה והתפתחות

איור של דג-חרב צעיר מאוד
איור של דג-חרב צעיר

נקבות הדג גדולות מהזכרים (נדירים זכרים השוקלים יותר מ-135 קילוגרם). הנקבות מגיעות לבגרות בגיל 4–5 והזכרים מגיעים לבגרות בגיל 3–4. הנקבות משריצות במים חמים מ-24 מעלות צלזיוס בחודשים מרץ עד יולי בצפון האוקיינוס השקט ולאורך השנה בחלק המשווני של האוקיינוס השקט. באוקיינוס האטלנטי משריצות הנקבות בעומק של פחות מ-75 מטרים, לאורך כל השנה ובעיקר בחודשים יולי ואוגוסט. אתרי ההשרצה העיקריים שלהן הם הים הקריבי, מפרץ מקסיקו, לחופי פלורידה ואזורים משווניים נוספים. בים התיכון משריצות הנקבות אל מול חופי איטליה.

נקבות דג החרב משריצות ביצים בכמויות המשתנות לפי גודל הנקבות, מספר הביצים מוערך כמיליון עד כ-29 מיליון. קוטרן של הביצים 1.6-1.8 מילימטר והן צפות במים הפתוחים. העובר בתוכן מתפתח ביומיים וחצי שלאחר ההפריה.

מביצי הדגים בוקעות פגיות באורך של כארבעה מילימטרים החיות במים הפתוחים סמוך לפני המים. גופן כמעט חסר צבענים, חרטומן קצר והן מכוסות קשקשים. לפגיות שגדלו לאורך של כ-12 מילימטרים חרטום בולט שחלקו העליון וחלקו התחתון שווים באורכם וסנפיר גב הנמשך לכל אורך גופן. בפגיות בוגרות יותר צומח החלק העליון של חרטומן מהר יותר מהחלק התחתון עד לצורה האופיינית לדג חרב. עם הזמן חלקו הקדמי של סנפיר הגב שלהם גדל וחלקו האחורי קטן, משהגיעו לאורך של 52 סנטימטרים מתפתח סנפיר גב שני ומשהגיעו לאורך של 150 סנטימטרים נותר מסנפיר הגב הראשון שלהם רק חלקו הקדמי.

דיג

בשר דג חרב שהושרה בטרם נצלה
דג חרב על ספינת דיג המשתמשת במערך חכות

עד התפשטות הדיג בעזרת מערך חכות, נידוגו דגי חרב בכמויות קטנות במגוון שיטות, בעיקר בעזרת צלצלים. מערך חכות משמש להשלכת מאות ואף אלפי קרסים לים, בעומקים ועם פתיונות המכוונים ללכידת דגי חרב.

דגי חרב הם דגי מאכל שמנים (גופם עשיר בשמנים). נהוג להתקין אותם כאומצות על מנגל. צבע בשרם משתנה לפי תזונתם, כך למשל בשר דגים שנידוגו באזור החוף המזרחי של אמריקה הצפונית ורדרד יותר.

דיג חובבים

השיטה הנפוצה לדיג חובבים של דגי חרב היא דיג מסירה במים עמוקים. ניצול יתר של דגי חרב בעזרת מערכי חכות במים רדודים, הביא לצמצום במספרם במקומות אלו. הדגים עדיין נפוצים במרחק העולה על 60 קילומטרים מהחופים ונגישים רק באמצעות כלי שיט. באתרים אלו הטלת עוגן אינה מעשית ולכן הדייגים מניחים לסירה להיסחף ומשליכים למים חכות מחוזקות המתאימות לכוח שיכולים להפעיל דגי החרב. לפתיון משתמשים בחתיכות גדולות של דגים או בפתיונות מלאכותים המדמים את מזונם של דגי החרב או מקלורים.

הדיג עצמו נעשה בדרך כלל בטרולינג, הדייגים משליכים חכה מסירה נעה ומחכים שדג יבלע את הפתיון. עיקר העניין בדיג של דגי חרב אינו בשרם אלא המאבק להעלותם לסירה. הדגים החזקים נאבקים ומנסים להימלט והניסיון להתישם יכול להימשך מספר שעות. נהוגה שיטת תפוס ושחרר כדי לא לפגוע באוכלוסיית דגי החרב.

כשרות

לדג החרב הבוגר אין קשקשים ולכן ישנה מחלוקת בהלכה לגבי כשרותו.[1] המנהג הנפוץ עד לאחרונה היה להכשירו (ילקוט מעם לועז לויקרא י"א, כנסת הגדולה[2]), וכפי הנראה מוזכר בגמרא[3] בשם כספתיאס כדג כשר שנושר קשקשיו כשעולה מהים. אבל בשנת תשי"א הרב טנדלר[4] העלה כמה סיבות לאוסרו, אינו ברור לו אם יש לדג קשקשים אפילו בצעירותו, ואפילו אם יש לו הם בצורת מחטים וגם אינם ניתנים להסרה, עוד סבור שכיוון שנושר את קשקשיו בתוך הים שלא בזמן צידתם אין להחשיבם כדג כשר. אמנם כיום מתברר שיש לדגים הקטנים קשקשים רגילים שאפשר לקולפם, אך במהלך התבגרותם הקשקשים משתנים לצורת מחטים וקשה לקולפם, וכשהם בוגרים הקשקשים נעלמים לגמרי. לפי מחקר בנושא התברר שכשהדג מתבגר עורו מתעבה ומכסה בשלבים את קשקשיו עד שמתכסים לגמרי.[5] מה שנשאר הוא רק הדיון האם קשקשים שנעלמים או נושרים שלא בשעת צידה מכשירים את הדג. לדעת כמה רבנים הדגים כשרים, אך רוב ההכשרים אינם מכשירים אותם.[6]

מצב שימור

דג חרב אינו נמצא בסיכון עולמי לפי IUCN[7] אולם בצפון האוקיינוס האטלנטי הוא נמצא בסכנת הכחדה.[8] בשנת 1998 פתחו מספר ארגונים סביבתיים בארצות הברית במסע יחסי ציבור הקורא להפסקת צריכת בשר דגי חרב עקב הסכנה הנשקפת למין. סיסמת המסע "תנו לדגי חרב הזדמנות" (במקור "Give Swordfish a Break") והמסע עצמו נחל הצלחה שהתבטאה בהכרזה פומבית של שפים ושל רשתות מזון על הפסקת השימוש בדגי חרב.

בעקבות מסע יחסי הציבור, הציע "שירות הדיג הימי הלאומי" ("National Marine Fisheries Service" ארגון פדרלי הכפוף למחלקת המסחר של ארצות הברית) תוכנית לשימור דגי החרב הכוללת את עקרונות מסע יחסי הציבור. נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, קרא לאסור מכירה ויבוא של דגי חרב והממשל קבע אזור באוקיינוס האטלנטי, בשטח של 343,670 קילומטרים רבועים, בו נאסר הדיג.

ראו גם

קישורים חיצוניים

מידע ביולוגי וטקסונומי בבסיסי נתונים

עברית

אנגלית

הערות שוליים

  1. סיכום הוויכוח מובא בדברי זיבוטפסקי
  2. הגהות בית יוסף יורה דעה סי' פ"ג ס' ע"ד
  3. חולין סו,ב
  4. Jewish Observer April 1968, The halachic status of the swordfish
  5. J.J. Govoni et al, Ontogeny of Squamation in Swordfish Xiphias gladius, Copeia May 2004, pgs. 391-396
  6. מאמר של הרב רווח http://www.hamachon.co.il/UploadFiles/machon/Catalog/klali.pdf#page=4, ושל הרב דוד מוסקוביץ עמוד פט-צ http://www.hebrewbooks.org/13611
  7. דג חרב בצפון האוקיינוס האטלנטי, באתר הרשימה האדומה של IUCN
  8. דג חרב, באתר הרשימה האדומה של IUCN
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0