אוכלי בשר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף טורפים (ביולוגיה))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: יש ערבוב בין טורפים ובין אוכלי בשר.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: יש ערבוב בין טורפים ובין אוכלי בשר.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
Disambig RTL.svg המונח "קרניבור" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו קרניבור (פירושונים).
שלך שצד דג
האריה הוא טורף-על המתקיים רק מבשר - כשבעה קילוגרם ביום בממוצע. בתמונה אריה וגור ניזונים מבשר תאו אפריקני
צמחים טורפים כמו הדיוניאה מכונים ע"פ רוב גם כקרניבורים
להקה של קתרטסים ניזונה מפרה. הקתרטסים הם אוכלי בשר של נבלות.

אוכלי בשר או קרניבורים הוא שם כולל לכל היצורים הניזונים בעיקר או רק מאכילת בעלי חיים. זה אינו מונח טקסונומי. בלטינית אוכלי הבשר מכונים carnivores, מה שעלול לבלבל בינם לבין הסדרה טורפים (הנקראת carnivorans). מקורם של שני המושגים במילה הלטינית carno, שפירושה בשר. המונח אינו כולל רק ציידים קרניבורים אלא גם אוכלי נבלות, מוצצי דם, טפילי מזון וכדומה - מינים שניזונים מבלי להרוג את מזונם.

אוכלי הבשר השונים נחלקים ל-3 קבוצות עיקריות בנוגע לכמות הבשר שהם צורכים:

הגדרה ומאפיינים

יש סוגים רבים של אוכלי בשר: טורפים אורבים, ציידים מהירים, ציידי סיבולת, אופורטוניסטים, בעלי פיתיונות, אוכלי נבלות וכו'. חלק אוכלים מין טרף אחד ואחרים טורפים מגוון חיות. כשהטורף עצמו אינו יכול להיטרף הוא נקרא טורף על.

יש גם שיטות שונות לתפיסת הטרף והריגתו: ארס, הסוואה, מלכודת, ניבים וטפרים קטלניים, מארבים, מרדפים מתישים, תקיפה בלהקות, שאיבה מהירה וכולי. עיניהם של חלק גדול ממיני הקרניבורים ממוקמות בקדמת הראש, מה שמאפשר התמקדות בטרף; זאת בניגוד למינים רבים של בעלי חיים נטרפים, שעיניהם ממוקמות בצדי הראש, מה שמאפשר שדה-ראייה גדול ככל האפשר המסייע בהבחנה בטורפים. גם חושים אחרים מחודדים יותר בקרב אוכלי הבשר מאשר אצל הנטרפים.

כמו אצל אוכלי הצמחים כך אצל אוכלי הבשר מתפתח מרוץ חימוש שבו הטורף מנסה להרוג את טרפו והטרף משכלל את הגנותיו. כך לדוגמה במהלך האבולוציה האנטילוקפרה רצה מהר מאוד וטורפים אחרים כמו הברדלס האמריקני הגבירו את מהירותם עד שהברדלס נכחד בשל הגעת האדם ליבשת אמריקה, והיום אין טורפים שיכולים להשיג את האנטילוקפרה בשעת ריצתה. אותו הגורל נכון גם על בני אדם שהגיעו במהלך האבולוציה לפסגת שרשרת המזון.

דוגמאות

היום ישנם מיני אוכלי בשר רבים: תנינאים, עופות דורסים למיניהם, עופות ימיים למיניהם, צפרדע, נחש, לטאה, כרישים, דיונונים, תמנונים, עכבישאים, עקרבים, הרבה חרקים, כוכב ים, דגים שונים כמו המורנה, דג-החרב, הטונה והשפמנון ורבים אחרים; קיימים יונקים אוכלי בשר שאינם משתייכים לסדרת הטורפים. למשל: הקטלן ועוד לווייתנים, עטלפי חרקים, החדף והאופוסום. צמחים שטורפים חרקים מכונים אף הם לפי רוב ההגדרות "אוכלי בשר".

סוגים של אוכלי בשר

ראו גם

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0