אוכלי בשר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף טורפים (ביולוגיה))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "קרניבור" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו קרניבור (פירושונים).
שלך שצד דג
האריה הוא טורף-על המתקיים רק מבשר - כשבעה קילוגרם ביום בממוצע. בתמונה אריה וגור ניזונים מבשר תאו אפריקני
צמחים טורפים מכונים ע"פ רוב גם כטורפים

אוכלי בשר או קרניבורים הוא שם כולל לכל היצורים הניזונים בעיקר או רק מאכילת בעלי חיים. זה אינו מונח טקסונומי בלטינית אוכלי הבשר מכונים carnivores, מה שעלול לבלבל בינם לבין הסדרה טורפים (הנקראת carnivorans; מקורם של שני המושגים במילה הלטינית caro, שפירושה בשר. המונח אינו כולל רק ציידים קרניבורים אלא גם אוכלי נבלות, מוצצי דם וכדומה - מינים שניזונים מבלי להרוג את מזונם. עם זאת המינים העיקריים האוכלים בשר הם טורפים.

יש סוגים רבים של טורפים: טורפים אורבים, ציידים מהירים, ציידי סיבולת, אופורטוניסטים, בעלי פתיונות וכו'. חלק אוכלים מין טרף אחד ואחרים טורפים מגוון חיות. חלקם מסכנים אפילו אנשים. כשהטורף עצמו אינו יכול להיטרף הוא נקרא טורף על.

יש גם שיטות שונות לתפיסת הטרף והריגתו: ארס, הסוואה, מלכודת, ניבים וטפרים קטלניים, מארבים, מרדפים מתישים, להקות טורפים, שאיבה מהירה וכולי. עיניהם של חלק גדול ממיני הטורפים ממוקמות בקדמת הראש, מה שמאפשר התמקדות בטרף; זאת בניגוד למינים רבים של בעלי חיים נטרפים, שעיניהם ממוקמות בצדי הראש, מה שמאפשר שדה-ראייה גדול ככל האפשר המסייע בהבחנה בטורפים. גם חושים אחרים מחודדים יותר בקרב הטורפים מאשר אצל הנטרפים.

כמו אצל אוכלי הצמחים כך אצל טורפים מתפתח מרוץ חימוש שהטורף מנסה להרוג את טרפו והטרף משכלל את הגנותיו. כך לדוגמה האנטילוקפרה רצה מהר מאד וטורפים אחרים כמו הברדלס האמריקני דהרו במהירות גבוהה ביותר עד שהברדלס נכחד מסיבה כלשהי, והיום אין טורפים שיכולים להשיג את האנטילוקפרה בשעת ריצתה ולכן למעשה אין לה טורפים. אותו הגורל נכון גם על בני אדם שהגיעו במהלך השנים לפסגת שרשרת המזון.

היום ישנם מיני טורפים רבים: תנינאים, עופות דורסים למיניהם, עופות ימיים למינם, צפרדע, נחש, לטאה, כריש, דיונון, תמנון, עכבישאים, הרבה חרקים, כוכב ים, דגים שונים כמו המורנה, הטונה והשפמנון ורבים אחרים; קיימים יונקים טורפים שאינם משתייכים לסדרת הטורפים. למשל: הקטלן ועוד לווייתנים, עטלפי חרקים, החדף והאופוסום. צמחים אשר טורפים חרקים מכונים אף הם לפי רוב ההגדרות "טורפים".

סוגים של אוכלי בשר

ראו גם

קישורים חיצוניים

אריה בשבי אוכל בשר


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0