דוד קשדן

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרופ' דוד קשדן
דימיטרי אלכסנדרוביץ' קשדן
David Kazhdan.jpg
לידה 20 ביוני 1946 שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים מוסקבה (כחלק של ברית המועצות),ארצות הברית וישראל
פרסים והנצחה חבר האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית, האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, עמית מקארתור וחתן פרס ישראל במתמטיקה ובמדעי המחשב (2012), ופרס א.מ.ת. במתמטיקה (2016)
תרומות עיקריות
מחקריו בתחום תורת ההצגות של חבורות

דוד קשדן (נולד ב-20 ביוני 1946) הוא מתמטיקאי ישראלי, פרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית בירושלים, עמית מקארתור, חבר האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית, חבר האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, זוכה פרס רוטשילד (2009) ופרס ישראל במתמטיקה ומדעי המחשב (2012) "על תרומתו לתורת החבורות ותרומתו לגאומטריזציה של תורת ההצגות".[1] בשנת 2016 זכה קשדן ב- פרס א.מ.ת.[2]

ביוגרפיה

דוד קשדן נולד במוסקבה תחת השם דימיטרי אלכסנדרוביץ' קשדן. הוא קיבל תואר דוקטור בשנת 1969 בהנחייתו של אלכסנדר קירילוב. לאחר מכן, הוא היה מהתלמידים המובילים בסמינר הידוע של ישראל גלפנד, בין השאר היה חבר בו יוסף ברנשטיין מאוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2004 עלה קשדן לישראל, ומאז מכהן כפרופסור מן המניין בחוג למתמטיקה בפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע באוניברסיטה העברית בירושלים. קשדן זכה במענק מטעם הקרן לעידוד מצוינות: עמית מקארתור בין השנים 1990—1995. משנת 1990 הוא חבר באקדמיה האמריקאית למדעים, ומאז שנת 2006, הוא חבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. בשנת 2008 נבחר לאקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים.

ב-6 באוקטובר 2013 נפצע קשה בתאונת פגע וברח[3]. לאחר אשפוז של כתשעה חודשים, שוחרר לביתו.

חזרה בתשובה

עקב התנצרות חברו החל להתעניין ביהדותו, קבע לו זמן ללימוד תורה עם חברותא, ובהדרגה חזר בתשובה. מאז, לאורך כל השנים הוא מקפיד על קביעת עיתים לתורה על אף שעיקר עיסוקו הוא במתמטיקה. בשנת 1975 הוא עבר לארצות הברית, שם לימד באוניברסיטת הרווארד, ואף היה ראש המחלקה למתמטיקה בשנים 19931996. במקביל שינה את שמו לדוד.

מחקר

קשדן נודע בעיקר בעקבות תכונת קשדן (T) שפיתח בשנת 1967, הקשורה לתורת ההצגות של חבורות ומהווה תחום מחקר פורה עד היום. קשדן נודע בשיתופי הפעולה שלו במחקריו עם מתמטיקאים אחרים, בעיקר עם ישראל גלפנד, ג'ורג' לוסטיג וגריגורי מרגוליס. אחד מתלמידיו מהרווארד, ולדימיר וואודסקי קיבל את מדליית פילדס בשנת 2002 בעקבות הוכחתו את השערת מילנור, ושימש כפרופסור מן המניין במכון למחקר מתקדם.

קישורים חיצוניים

קישורים למאמרים

הערות שוליים