דן גרטלר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דן גרטלר

דן גרטלר (נולד ב-1973) הוא יהלומן ואיש עסקים חרדי ישראלי. משמש גם כקונסול כבוד של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו בישראל. באפריל 2021 העריך המגזין "פורבס" את הונו ב-1.2 מיליארד דולר[1]. מאז 2017 נמצא גרטלר תחת סנקציות של ממשלת ארצות הברית משום שלדבריה עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות.[2]

ביוגרפיה

גרטלר נולד למשפחת יהלומנים ישראלים. סבו, משה שניצר, כיהן כנשיא בורסת היהלומים ולימד את נכדו את מקצוע הסחר ביהלומים מלוטשים. אביו, אשר גרטלר, שימש כשוער של מכבי תל אביב.

גרטלר גדל בתל אביב ולמד בתיכון "ליידי דייוויס". לאחר שירותו בצה"ל כמפעיל מחשב, העמיק את תהליך ההתקרבות לדת בו החל כבר לאחר בר המצווה. בהמשך הצטרפה אליו חברתו החילונית ענת, שהייתה דיילת אוויר והשניים נישאו ב-1997. באותה שנה, בגיל 22 ולאחר שקיבל הון ראשוני ממשפחתו, ייסד את חברת “דן גרטלר אינטרנשיונל” (DGI), והחל לסחור ביהלומי גלם ולבצע עסקים שהורחבו עם השנים למדינות רבות, כולל רוסיה, אנגולה, ואנגליה.

במחצית השנייה של שנות התשעים ניסה ללא הצלחה ליזום קניית מכרות בכמה ארצות באפריקה. עיקר עסקיו של גרטלר מתמקדים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שם החלה הפריצה העסקית שלו בתחילת שנת 2000, לאחר שיצר קשרים עם השליט החדש לורן דזירה קבילה, שהעניק לגרטלר זיכיון בלעדי ליצוא יהלומים מקונגו תמורת 20 מיליון דולר. בנוסף סיפק גרטלר לקבילה ייעוץ ביטחוני, בין היתר באמצעות יוצאי צה"ל כאביגדור בן-גל ומאיר דגן.

גרטלר הוא בעל השליטה בחברות הבנייה הקנדיות "Green Park" ו-"Green Mount"[3].

באפריל 2001, לאחר הירצחו של קבילה, שלל בנו ויורשו ז'וזף קבילה מגרטלר את הזיכיון. עם זאת, בהמשך שיקם גרטלר את קשריו עם קבילה ועם הנהגת המדינה, העשירה במרבצי קובלט, נחושת, יהלומים, בדיל והמתכת טנטלום, המשמשת לייצור מכשירים אלקטרוניים. נכון ל-2012, החברה שבבעלותו Fleurette Properties מחזיקה במספר רב של מכרות בקונגו, באמצעות כ-60 חברות החזקות הפועלות במקלטי מס. כמו כן משתף גרטלר פעולה עם חברת גלנקור (Gelncore International), שלה מכרות ענק בקונגו המפיקים נחושת מהטהורות בעולם. לפי המגזין "בלומברג מרקטס", לגרטלר החזקות בחברות השולטות ב-9.6% מהפקת הקובלט בעולם.

ב-2013 מכר לממשלת קונגו תמורת 150 מיליון דולר את אחת מחברות הנפט שלו במדינה, נסרג'י, אותה רכש ב-2006 מהמדינה תמורת חצי מיליון דולר.

גרטלר הואשם על ידי עמותות וארגונים בקונגו בשוד אוצרות הטבע של המדינה תוך ניצול קשריו עם הנשיא קבילה. דו"ח מאת ועדת הקידמה של אפריקה (APP) טען כי החוזים המוזלים שהשיג גרמו לממשלת קונגו הפסד הכנסות בסך 725 מיליון דולר. בעקבות עסקיו של גרטלר החליטה קרן המטבע הבינלאומית להפסיק את התמיכה הכספית למדינה, המוערכת במיליארדי יורו. גרטלר השיב לטענות כי הרכישות התבצעו בתקופה של חוסר יציבות פוליטית בקונגו, כאשר לא היו כמעט משקיעים שהיו מוכנים להיכנס למדינה.

ב-2017 הודיעה גלנקור כי הסכימה לשלם לגרטלר 960 מיליון דולר כדי להגדיל את הנתח שלה בשני מכרות ענק של קובלט ונחושת בקונגו. בפברואר 2017 מכר גרטלר לגלנקור את חברות הכרייה מוטאנדה וקטאנגה, ב-534 מיליון דולר[4].

בעקבות תחקיר אודותיו שפורסם בעיתון TheMarker הגיש גרטלר תביעת דיבה נגד העיתון, שבה דרש פיצוי בסך 8 מיליון ש"ח[5].

בפברואר 2022 הכריזה ממשלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו כי היא קרובה לחתום על הסכם עם קבוצת פלורט של דן גרטלר, שבמסגרתו יחזיר מיליארדי דולרים למדינה[6].

פעילות ציבורית

גרטלר הוא תורם קבוע לרשת החינוך "מגדל אור" בראשות הרב יצחק דוד גרוסמן, לארגוני חב"ד ולארגון "מאורות הדף היומי" בראשות הרב חיים דוד קובלסקי. מקורב לאדמו"ר מנדבורנה והיה מקורב לאביו רבי יעקב ישכר בער רוזנבוים, לרבי דוד חי אבוחצירא, ואף היה ממקורביו של הרב אהרן לייב שטיינמן עד למותו ב-2017, כמו כן תרם מיליוני שקלים לקרן לסיוע לחולי איידס[7].

ב-2014 שיפץ את בית הכנסת הגדול בבני ברק לטובת כולל אברכים גדול שהוא מחזיק, בכולל מתקיימים סדרים סביב היממה, והוא מספק לאברכים מלגות חודשיות גבוהות מהרגיל ומענקים מיוחדים לחגים.

חשדות לפלילים

בדצמבר 2017 הטילה ארצות הברית סנקציות על 52 גופים ואנשים שלדבריה פגעו בזכויות אדם ונגועים בשחיתות, בהם גם דן גרטלר[8]. במסגרת ההחלטה הוקפאו נכסיו הנמצאים בתחום השיפוט של ארצות הברית ונאסר על אמריקאים לקיים עמו יחסי מסחר. לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה, בזכות יחסיו עם נשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה.

ביולי 2017 פורסם כי הרשויות בקנדה חוקרות את התאגיד השווייצרי גלנקור בשל תשלומים של מעל 100 מיליון דולר שהעבירה חברה בתאגיד לחברה שבבעלות גרטלר[9]. על פי החשד, תשלומים אלה שימשו כשוחד לפקידים בקונגו, אך לא הוגש כתב אישום.

בינואר 2018 פורסם כי ממשלת ארצות הברית פנתה לשווייץ בבקשה לקבל רישומי פעולות בנקאיות של גרטלר[10]. הבקשה נדונה בבית משפט שווייצרי, שהחליט להעביר את הרישומים הפיננסיים לממשלת ארצות הברית. בפסיקת בית המשפט צוין כי בקשת שיתוף הפעולה של האמריקאים עוסקת ב"פשעים חמורים", וכי מחובתה של שווייץ לסייע לחקירה ככל שניתן. לפי הודעת מחלקת האוצר של ארצות הברית, העסקאות למתן רישיונות כרייה שבהן היה מעורב גרטלר הסבו לממשלת קונגו נזק מצטבר של 1.36 מיליארד דולר, בין 2010 ל-2012[11].

חברת "רנדגולד ריסורסס" (אנ'), אחת השותפות העיקריות של גרטלר, קטעה באחת את השותפות העסקית[12].

בעקבות הסנקציות התקשה גרטלר להמשיך בעסקיו באפריקה ומחוצה לה. העיצומים סגרו בפניו את המערכת הפיננסית האמריקאית, חברות אמריקאיות מנועות מלעבוד מולו, ושותפים ותיקים מנתקים את קשריהם איתו. תאגיד גלנקור, השותף החשוב ביותר של גרטלר בקונגו, אמור להעביר לו תמלוגים בגובה 200 מיליון דולר בשנתיים הקרובות, אך לא ברור איך וכיצד ההעברה תתבצע. כמו כן פורסם שהיחידה הבריטית לחקירות הונאה חמורות (אנ') חוקרת עסקאות אחרות של גרטלר בהן, לפי החשד, הוא רכש מכרות מממשלת קונגו במחיר נמוך ממחיר השוק[13]. לפי תחקיר שפורסם בעיתון "הארץ", יחידה זו חוקרת גם חשדות שגרטלר מעורב במתן שוחד לאנשי ציבור ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו.[14]

בינואר 2021, חמישה ימים לפני סיום כהונתו, הפשיר ממשל טראמפ את חשבונותיו של גרטלר. סוכנות בלומברג דיווחה כי ראש המוסד, יוסי כהן, ושגריר ישראל בארצות הברית לשעבר, רון דרמר, השתדלו אצל הממשל בנושא. במרץ 2021 הוחזרו הסנקציות על ידי ממשל ביידן[15].

ב-11 במאי 2022 שודר פרק הבכורה של עונתה השישית של תכנית הטלוויזיה "זמן אמת" , של תאגיד השידור כאן 11, תחת השם "מבצע גרטלר", העוסק בחייו של גרטלר ובפרשיות שסבבו אותו במהלך הקריירה שלו[16].

חיים אישיים

נשוי לענת, ומתגורר בבני ברק. לבני הזוג שנים עשר ילדים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מי הישראלי שקפץ 600 מקומות בדירוג המיליארדרים של פורבס? ומי נפל 500 מקומות?, באתר דה מרקר,‏ 2 במרץ 2015
 2. ^ Treasury Targets Corruption Linked to Dan Gertler in the Democratic Republic of Congo, U.S. Department of the Treasury (באנגלית)
 3. ^ "טייקון ישראלי, איי הבתולה ויהלומי דמים באפריקה", מאמר בעיתון CSM (באנגלית).
 4. ^ דן גרטלר מוכר החזקות בחברות הפועלות בקונגו ב-534 מיליון דולר, באתר גלובס, ‏13.02.2017
 5. ^ איתמר ב"ז, מיליארדר תובע את "דה-מרקר" ב-8 מיליון שקל, באתר העין השביעית, 22 ביולי 2020
 6. ^ "המיליארדר הישראלי דן גרטלר קרוב להחזיר לקונגו 2 מיליארד דולר". TheMarker. נבדק ב-2022-02-19.
 7. ^ גידי וייץ,אורי בלאו,יותם פלדמן, כיצד הפך היהלומן דן גרטלר לאחד האנשים החזקים בקונגו?, באתר הארץ, 25 ביוני 2009.
 8. ^ שירות כלכליסט, ארה"ב הטילה סנקציות על 52 גופים ואנשים, בהם המיליארדר הישראלי דן גרטלר, באתר כלכליסט, 21 בדצמבר 2017
 9. ^ שירות כלכליסט, הרשויות בקנדה חוקרות העברת 100 מיליון דולר מגלנקור לחברה שבבעלות הישראלי דן גרטלר, באתר כלכליסט, 28 ביולי 2017
 10. ^ תומר גנון, היהלומן דן גרטלר על הכוונת של ארה"ב ושוויץ, באתר כלכליסט, 30 בנובמבר 2020
 11. ^ יוני גרין, צרות: חקירה נגד המיליארדר החרדי דן גרטלר בארצות הברית ובשוויץ, באתר חרדים10, 28 בינואר 2018
 12. ^ בלומברג, הסנקציות שהטילה ארה"ב על דן גרטלר מאיימות על עסקיו, באתר כלכליסט, 24 בפברואר 2018
 13. ^ איתמר לוין, לגרטלר אין לאן ללכת, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 23 בפברואר 2018
 14. ^ אתר למנויים בלבד גור מגידו, הגר שיזף, דניאל באלינט־קורטי, "360 מיליון דולר במזומן": כך הסתבך גרטלר בחקירת שוחד מהגדולות אי פעם, באתר הארץ, 15 ביולי 2021
 15. ^ "Israeli Billionaire Loses Trump-Granted Sanction Reprieve". Bloomberg (באנגלית אמריקאית). 2021-03-08.
 16. ^ זמן אמת עונה 6 | פרק 1 - מבצע גרטלר, נבדק ב-2022-05-12
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0