פתיחת התפריט הראשי

המכלול β

דן גרטלר

אין תמונה חופשית

דן גרטלר (נולד ב-1973) הוא יהלומן ואיש עסקים חרדי ישראלי. בשנת 2015 העריך מגזין פורבס את הונו ב-1.6 מיליארד דולר.[1] כמחצית מהונו שהוערך בשנת 2014[2]

תוכן עניינים

ביוגרפיה

גרטלר נולד למשפחת יהלומנים ישראלים. סבו משה שניצר כיהן כנשיא בורסת היהלומים ולימד את נכדו את מקצוע הסחר ביהלומים מלוטשים. אביו, אשר גרטלר, שימש כשוער של מכבי תל אביב. גדל בתל אביב ולמד בתיכון "ליידי דייוויס". לאחר שירותו בצה"ל כמפעיל מחשב, העמיק את תהליך ההתקרבות לדת בו החל כבר לאחר בר המצווה. בהמשך הצטרפה אליו ענת, שהייתה דיילת אוויר והשניים נישאו ב-97. באותה שנה, בגיל 22 ולאחר שקיבל הון ראשוני ממשפחתו, ייסד את חברת “דן גרטלר אינטרנשיונל” (DGI), והחל לסחור ביהלומי גלם ולבצע עסקים שהורחבו עם השנים למדינות רבות, כולל רוסיה, אנגולה, ואנגליה.

במחצית השנייה של שנות התשעים ניסה ללא הצלחה ליזום קניית מכרות בכמה ארצות באפריקה. עיקר עסקיו של גרטלר מתמקדים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שם החלה הפריצה העסקית שלו בתחילת שנת 2000, לאחר שיצר קשרים עם השליט החדש לורן דזירה קבילה, שהעניק לגרטלר זיכיון בלעדי ליצוא יהלומים מקונגו תמורת 20 מיליון דולר. בנוסף סיפק גרטלר לקבילה ייעוץ ביטחוני, בין היתר באמצעות יוצאי צה"ל כאביגדור בן גל ומאיר דגן.

גרטלר הוא בעל השליטה בחברות הבנייה הקנדיות "Green Park" ו-"Green Mount".[3]

באפריל 2001, לאחר הרצחו של קבילה, שלל בנו ויורשו ג'וזף קבילה מגרטלר את הזיכיון. אולם בהמשך שיקם את קשריו עם קבילה ועם הנהגת המדינה, העשירה במרבצי קובלט, נחושת, יהלומים, פח והמתכת טנטלום המשמשת לייצור מכשירים אלקטרוניים. נכון ל-2012, החברה שבבעלותו Fleurette Properties מחזיקה במספר רב של מכרות בקונגו, באמצעות כ-60 חברות אחזקות הפועלות במקלטי מס. כמו כן משתף גרטלר פעולה עם חברת גלנקור (Gelncore International), שלה מכרות ענק בקונגו המפיקות נחושת מהטהורות בעולם. לפי מגזין בלומברג מרקטס, לגרטלר אחזקות בחברות השולטות ב-9.6% מהפקת הקובלט בעולם.

ב-2013 מכר לממשלת קונגו תמורת 150 מיליון דולר את אחת מחברות הנפט שלו במדינה, נסרג'י, אותה רכש ב-2006 מהמדינה תמורת חצי מיליון דולר.

גרטלר הואשם על ידי עמותות וארגונים בקונגו בשדידת אוצרות הטבע של המדינה תוך ניצול קשריו עם הנשיא קבילה. דו"ח מאת ועדת הקידמה של אפריקה (APP) טען כי החוזים המוזלים שהשיג גרמו לממשלת קונגו הפסד הכנסות בסך 725 מיליון דולר. בעקבות עסקיו של גרטלר החליטה קרן המטבע הבינלאומית להפסיק את התמיכה הכספית למדינה, המוערכת במיליארדי יורו. גרטלר השיב לטענות כי הרכישות התבצעו בתקופה של חוסר יציבות פוליטית בקונגו, כאשר לא היו כמעט משקיעים שהיו מוכנים להיכנס למדינה.

ב 2017 הודיעה גלנקור כי הסכימה לשלם לגרטלר 960 מיליון דולר כדי להגדיל את הנתח שלה בשני מכרות ענק של קובלט ונחושת בקונגו. בפברואר 2017 מכר גרטלר לגלנקור את חברות הכרייה מוטאנדה וקטאנגה, ב-534 מיליון דולר.[4]

נשוי לענת, ומתגורר בבני ברק. לבני הזוג אחד עשר ילדים.  


פעילות ציבורית

גרטלר הוא תורם קבוע לקרנות למען חולי איידס, לרשת החינוך "מגדל אור" בראשות הרב יצחק דוד גרוסמן, לארגוני חב"ד ולארגון "מאורות הדף היומי". מקורב לחסידות נדבורנה, לרבי דוד חי אבוחצירא, הרב אהרן לייב שטיינמן והאדמו"ר מפרמישלאן. ב-2014 שיפץ את בית הכנסת הגדול בבני ברק לטובת כולל אברכים גדול שהוא מחזיק, בכולל מתקיימים סדרים סביב לשעות היממה, והוא מספק לאברכים מלגות חודשיות גבוהות מהרגיל ומענקים מיוחדים לחגים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים