דן גרטלר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דן גרטלר
אין תמונה חופשית
לידה דצמבר 1973 (גיל: 47)
מדינה ישראל
תקופת הפעילות 1996–הווה (כ־25 שנים)
מקצוע איש עסקים

דן גרטלר (נולד ב-1973) הוא יהלומן ואיש עסקים חרדי ישראלי, המשמש בנוסף קונסול כבוד של קונגו בישראל. בשנת 2015 העריך מגזין פורבס את הונו ב-1.6 מיליארד דולר.[1] כמחצית מהונו שהוערך בשנת 2014[2]

ביוגרפיה

גרטלר נולד למשפחת יהלומנים ישראלים. סבו משה שניצר כיהן כנשיא בורסת היהלומים ולימד את נכדו את מקצוע הסחר ביהלומים מלוטשים. אביו, אשר גרטלר, שימש ככדורגלן.

גרטלר גדל בתל אביב ולמד בתיכון "ליידי דייוויס". לאחר שירותו בצה"ל כמפעיל מחשב, העמיק את תהליך ההתקרבות לדת בו החל כבר לאחר בר המצווה. בהמשך הצטרפה אליו ענת, שהייתה דיילת אוויר והשניים נישאו ב-1997. באותה שנה, בגיל 22 ולאחר שקיבל הון ראשוני ממשפחתו, ייסד את חברת “דן גרטלר אינטרנשיונל” (DGI), והחל לסחור ביהלומי גלם ולבצע עסקים שהורחבו עם השנים למדינות רבות, כולל רוסיה, אנגולה, ואנגליה.

במחצית השנייה של שנות התשעים ניסה ללא הצלחה ליזום קניית מכרות בכמה ארצות באפריקה. עיקר עסקיו של גרטלר מתמקדים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שם החלה הפריצה העסקית שלו בתחילת שנת 2000, לאחר שיצר קשרים עם השליט החדש לורן דזירה קבילה, שהעניק לגרטלר זיכיון בלעדי ליצוא יהלומים מקונגו תמורת 20 מיליון דולר. בנוסף סיפק גרטלר לקבילה ייעוץ ביטחוני, בין היתר באמצעות יוצאי צה"ל כאביגדור בן-גל ומאיר דגן.

גרטלר הוא בעל השליטה בחברות הבנייה הקנדיות "Green Park" ו-"Green Mount".[3]

באפריל 2001, לאחר הרצחו של קבילה, שלל בנו ויורשו ג'וזף קבילה מגרטלר את הזיכיון. אולם בהמשך שיקם את קשריו עם קבילה ועם הנהגת המדינה, העשירה במרבצי קובלט, נחושת, יהלומים, פח והמתכת טנטלום המשמשת לייצור מכשירים אלקטרוניים. נכון ל-2012, החברה שבבעלותו Fleurette Properties מחזיקה במספר רב של מכרות בקונגו, באמצעות כ-60 חברות החזקות הפועלות במקלטי מס. כמו כן משתף גרטלר פעולה עם חברת גלנקור (Gelncore International), שלה מכרות ענק בקונגו המפיקות נחושת מהטהורות בעולם. לפי מגזין בלומברג מרקטס, לגרטלר החזקות בחברות השולטות ב-9.6% מהפקת הקובלט בעולם.

ב-2013 מכר לממשלת קונגו תמורת 150 מיליון דולר את אחת מחברות הנפט שלו במדינה, נסרג'י, אותה רכש ב-2006 מהמדינה תמורת חצי מיליון דולר.

גרטלר הואשם על ידי עמותות וארגונים בקונגו בשדידת אוצרות הטבע של המדינה תוך ניצול קשריו עם הנשיא קבילה. דו"ח מאת ועדת הקידמה של אפריקה (APP) טען כי החוזים המוזלים שהשיג גרמו לממשלת קונגו הפסד הכנסות בסך 725 מיליון דולר. בעקבות עסקיו של גרטלר החליטה קרן המטבע הבינלאומית להפסיק את התמיכה הכספית למדינה, המוערכת במיליארדי יורו. גרטלר השיב לטענות כי הרכישות התבצעו בתקופה של חוסר יציבות פוליטית בקונגו, כאשר לא היו כמעט משקיעים שהיו מוכנים להיכנס למדינה.

ב-2017 הודיעה גלנקור כי הסכימה לשלם לגרטלר 960 מיליון דולר כדי להגדיל את הנתח שלה בשני מכרות ענק של קובלט ונחושת בקונגו. בפברואר 2017 מכר גרטלר לגלנקור את חברות הכרייה מוטאנדה וקטאנגה, ב-534 מיליון דולר.[4]

בעקבות תחקיר אודותיו שפורסם בעיתון TheMarker הגיש גרטלר תביעת דיבה נגד העיתון, שבה דרש פיצוי בסף 8 מיליון ש"ח.[5]

נשוי לענת, ומתגורר בבני ברק. לבני הזוג שנים עשר ילדים.

בתו הגדולה נשואה לרב מרדכי שחטר

חשדות לפלילים

בדצמבר 2017 הטילה ארצות הברית סנקציות על 52 גופים ואנשים שלדבריה פגעו בזכויות אדם ונגועים בשחיתות, בהם גם דן גרטלר. במסגרת ההחלטה הוקפאו נכסיו הנמצאים בתחום השיפוט של ארצות הברית ונאסר על אמריקאים לקיים עמו יחסי מסחר. לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה, בזכות יחסיו עם נשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה.

ביולי 2017 פורסם כי הרשויות בקנדה חוקרות את התאגיד השווייצרי גלנקור (אנ') בשל תשלומים של מעל 100 מיליון דולר שהעבירה חברה בתאגיד לחברה שבבעלות גרטלר. על פי החשד, תשלומים אלה שימשו כשוחד לפקידים בקונגו, אך לא הוגש כתב אישום.[6]

בינואר 2018 פורסם כי ממשלת ארצות הברית פנתה לשווייץ בבקשה לקבל רישומי פעולות בנקאיות של גרטלר. הבקשה נדונה בבית המשפט שווייצרי, שהחליט להעביר את הרישומים הפיננסיים לממשלת ארצות הברית. בפסיקת בית המשפט צוין כי בקשת שיתוף הפעולה של האמריקאים עוסקת ב"פשעים חמורים", וכי מחובתה של שווייץ לסייע לחקירה ככל שניתן. לפי הודעת מחלקת האוצר של ארצות הברית, העסקאות למתן רישיונות כרייה שבהם היה מעורב גרטלר הסבו לממשלת קונגו נזק מצטבר של 1.36 מיליארד דולר, בין 2010 ל-2012.[7]

חברת "רנדגולד ריסורסס" (אנ'), אחת השותפות העיקריות של גרטלר, קטעה באחת את השותפות העסקית. "כל התשלומים שלנו פסקו מיד", אמר מנכ"ל החברה. "ההנהלה שלנו אמריקאית ואנו רשומים בנאסד"ק. אנחנו לא יכולים לעשות איתו עסקים, מכל סוג שהוא".[8]

בעקבות הסנקציות התקשה גרטלר להמשיך בעסקיו באפריקה ומחוצה לה. העיצומים סגרו בפניו את המערכת הפיננסית האמריקאית, חברות אמריקאיות מנועות מלעבוד מולו, ושותפים ותיקים מנתקים את קשריהם איתו. תאגיד גלנקור, השותף החשוב ביותר של גרטלר בקונגו, אמור להעביר לו תמלוגים בגובה 200 מיליון דולר בשנתיים הקרובות, אך לא ברור איך וכיצד ההעברה תתבצע. כמו כן פורסם שהיחידה הבריטית לחקירות הונאה חמורות (אנ') חוקרת עסקאות אחרות של גרטלר בהן, לפי החשד, הוא רכש מכרות מממשלת קונגו במחיר נמוך ממחיר השוק.[9]

פעילות ציבורית

גרטלר הוא תורם קבוע לקרנות למען חולי איידס[דרוש מקור], לרשת החינוך "מגדל אור" בראשות הרב יצחק דוד גרוסמן, לארגוני חב"ד לרשת עטרת שלמה בראשות הרב שלום בער סורוצקין ולארגון "מאורות הדף היומי" בראשות הרב חיים דוד קובלסקי. מקורב לאדמו"ר מנדבורנה והיה מקורב לאביו רבי יעקב ישכר בער רוזנבוים, לרבי דוד אבוחצירא ולאדמו"ר מפרמישלאן, ואף היה ממקורביו של הרב אהרן לייב שטיינמן עד לפטירתו ב-תשע"ז. על דלת ביתו בעיר בני ברק קבועה כתובת ופרטים לפניות ובקשות עזרה ותמיכה.

ב-2014 שיפץ את בית הכנסת הגדול בבני ברק לטובת כולל אברכים גדול בו לומדים מאות אברכים שהוא מחזיק, בכולל מתקיימים סדרים סביב לשעות היממה, והוא מספק לאברכים מלגות חודשיות גבוהות מהרגיל ומענקים מיוחדים לחגים המדורגים לפי מספר ילדי האברך.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0