מרכז למחקרי יהדות מתקדמים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף דרופסי קולג')
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבניין הראשון של אוניברסיטת דרופסי

המרכז למחקרי יהדות מתקדמיםאנגלית: Center for Advanced Judaic Studies) באוניברסיטת פנסילבניה הוא המוסד היחיד בעולם המוקדש למחקר פוסט-דוקטורט בתרבות יהודית. הוא נמצא ברובע העתיק של פילדלפיה. מנהל המרכז הוא פרופסור דוד רודרמן.

היסטוריה

דרופסי קולג'

המכון הידוע היום בשם מרכז ללימודי יהדות מתקדמים נוסד ב- 1907 כדרופסי קולג' ללימודי עברית ונושאים קרובים (Dropsie College of Hebrew and Cognate Learning) ולבסוף כאוניברסיטת דרופסי. היא נקראה על שם מי שתרם לה משה אהרן דרופסי (1821-‏1905) שהיה גר שציווה את כל הונו לקידום והדרכה בעברית ושפות קרובות ובספרויות שלהן.

דרופסי העניקה יותר מ-200 תוארי דוקטור בין הקמתה עד סגירתה כמוסד המעניק תארים ב- 1986. היא גם המו"ל של Jewish Quarterly Review שנחשב בזמנו ככתב העת היוקרתי ביותר בתחומו.

אחרי סגירתה ב-1986 כמוסד מעניק תארים היא נעשתה לאחד המוסדות החשובים בארצות הברית בהם יש תוכנית פוסט דוקטורט בין תחומית. היא התאחדה עם אוניברסיטת פנסילבניה ב- 1993 ואחרי כן שונה שם המוסד למרכז למחקרי יהדות מתקדמים. הוא ממשיך לפרסם את Jewish Quarterly Review שהוא כתב העת הוותיק ביותר היוצא לאור בתחום מדעי היהדות באנגלית.

עמיתים

כיום תומך המרכז ב-24 עמיתים בכל שנה המנהלים את המחקרים שלהם באוניברסיטת פנסילבניה. כל עמית מקבל משרד משלו במרכז העיר פילדלפיה והעמיתים נפגשים לסמינר פעם בשבוע. החיבורים שהם כותבים מתפרסמים בתום שהותם בתוכנית על ידי הוצאת אוניברסיטת פנסילבניה.

בכל שנה יש נושא מיוחד. החוקרים פונים אם נושא מחקרם העכשווי מתאים לנושא של אותה שנה. כך למשל, הנושא עבור השנה האקדמית 2005-6 היה "הספר היהודי: טקסטים והקשרים השוואתיים". הנושא לשנה 2006-7 היה "חייהם של יהודים, נוצרים ונוסלמים תחת שלטון החליפים והסולטאנים".

ספרייה

צירוף ספריית דרופסי/אננברג עם זו של אוניברסיטת פנסילבניה יצר אוסף של 350,000 כרכים ביודאיקה הכולל יותר מ-8,000 ספרים נדירים ומבחר של לוחות בכתב היתדות. הטקסטים הזמינים לחוקרים הם בעברית, אנגלית, גרמנית, יידיש, לדינו, ערבית ולטינית[1].

כמו כן יש 451 קודקסים ב-11 סוגי אלפבית ב-24 שפות ודיאלקטים. בין השפות והדיאלקטים נכללים ערבית יהודית, ארמנית, טלוגו וסורית. משלימים את האוסף קטעים מגניזת קהיר וקטעים אחרים הכתובים בקופטית ובכתב דמוטי על פפירוסים[1].

יש ברשות הספרייה, גם, מכתבים של יותר מ-50 מנהיגים יהודים אמריקאים מן המאה ה-19 והמאה ה-20. ביניהם מכתבים של יצחק ליסר, אברהם נוימן, סיירוס אדלר (שהיה נשיא של דרופסי קולג'), סבתו מוראיס ואחרים.

חברי סגל בדרופסי קולג'

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 Kiron, Arthur (2000). "The Professionalization of Wisdom: The Legacy of Dropsie College and Its Library" (PDF). University of Pennsylvania. עמ' 20. 
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0