דרמשטאדט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דרמשטאדט
Darmstadt
בית "ספירלת היער" בדרמשטאדט
בית "ספירלת היער" בדרמשטאדט
מדינה גרמניהגרמניה  גרמניה
מדינה פדרלית הסןהסן  הסן
תאריך ייסוד 1330
שטח 122.23 קמ"ר
גובה 144 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 155,353 (2015)
אזור זמן UTC CET/CEST (UTC+1/+2)
www.darmstadt.de

דרמשטאדטגרמנית: Darmstadt (מידעעזרה); גם דארמשטאדט, דרמשטט, דרמשטאט) היא עיר בגרמניה, במדינת הסן. העיר נמצאת בחלק הדרומי של אזור הריין העיקרי. אוכלוסייתה, נכון ל-2015, מונה 155,353 תושבים. העיר ידועה כמרכז המדע של גרמניה המודרנית הודות לאוניברסיטה המפורסמת שלה.

שם העיר

שמה הראשוני היה דארמונדשטאדט (בגרמנית Darmundestat). בתרגום מגרמנית אפשר לתרגם את שמה הנוכחי של העיר כ"עיר המעיים". ככל הנראה שם זה הגיע לאחר השתבשות השם הראשון, ואין לו קשר היסטורי לעיר. יש המשערים שהעיר נקראת על שם הנחל דרמבאך, שבעבר עבר דרך העיר, אך כנראה השערה זו אינה נכונה, שכן, לפי המקורות, הנחל נקרא על שם העיר.

היסטוריה

המקום עליו יושבת דרמשטאדט היה מיושב החל מהמאה ה-11. העיר דרמשטאדט נוסדה על ידי הרוזנים לבית קצנלנבויגן בשנת 1330. האדמה החולית של אזור דרמשטאדט לא הייתה נוחה לחקלאות ולכן עד המאה ה-16, כשאת דרמשטאדט בחרו כמקום מושבים רוזני הסה-דרמשטאדט האוכלוסייה במקום הייתה דלה. בתקופת רוזני קצנלבויגן דרמשטאדט שימשה כמקום מושבם השני, ובמקום הייתה טירה קטנה, איפה שהיום הטירה המודרנית, הגדולה יותר של דרמשטאדט. ב-1479 הנציג האחרון של משפחת קצנלבויגן מת בלי להשאיר בן זכר והנחלות שלהם עברו ללנדגרבים של הסה. דרמשטאדט שימשה שמקום מושבם מ-1567 עד 1806, וכמקום מושבם של הרוזנים הגדולים לבית הסה עד 1918.

במאה ה-19 העיר גדלה באוכלוסין בצורה משמשעותית מ-10,000 בתחילת המאה עד 72,000 בסופה. ב-1877 נוסד בעיר בי"ס למדעים שנהפך עם הזמן לאוניברסיטה הטכנית של דרמשטאדט.

העידן התעשייתי

בתחילת המאה ה-20 הייתה העיר מרכז חשוב לגרסה הגרמנית של אר נובו. תחרויות אדריכליות שנתיות הובילו את לבניית מבנים רבים, שמייצגים אוצרות ארכיטקטוניות של תקופה זו. כמו כן, במהלך תקופה זו, בשנת 1912 הכימאי אנטון קוליש, שעבד עבור חברת התרופות Merck, היה הראשון, שקיבל את הסם MDMA (אקסטזי). בשנת 1937 השטח המוניציפלי של דרמשטאדט הורחב ונכללו בו הפרוורים של העיר ארהילגין, אברשטאדט. בשנת 1938 מחוז קרייס הופרד מדרשמטדט מבחינה מינהלית.

דרמשטאדט בגרמניה הנאצית

דרמשטאדט הייתה העיר הראשונה בגרמניה שהכריחה יהודים לסגור את חנויותיהם בתחילת 1933, זמן קצר לאחר עליית הנאצים לשלטון. במהלך האירוע הראשון, החנויות נסגרו ליום אחד בלבד כדי לאפשר לזקנים ולחולים חיים תקינים לתקופה מסוימת. בשנת 1942 למעלה מ-3,000 יהודים נשלחו למחנה ליביגשולה (Liebigschule), ולאחר מכן גורשו למחנות ריכוז, שם נספו.

שלושה מיהודי דרמשטאדט ניצלו על ידי אדולף אלטהוף, שהוכר כחסיד אומות העולם על כך שצירף לקרקס שניהל שלוש נשים והסתירן על אף שהיה נתון לפיקוח הרשויות הגרמניות.[1]

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דרמשטאדט בוויקישיתוף


הערות שוליים