הוועדה לשבילי ישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סימון דרך כחול על גדר תיל בצפון
צומת שבילים ברמות נפתלי שבו ניתן להבחין בסימוני שבילים שונים
סימון שבילים של הוועדה לשבילי ישראל, שביל ישראל ושביל גולני
מלבן סימון

הוועדה לשבילי ישראל היא ועדה שתחת אחריותה לסמן ולתחזק את כל השבילים בישראל. עד ליולי 2011, היה אורי דביר יו"ר הוועדה. מנהל הוועדה הוא מוטי בן שטרית, רכז הוועדה הוא איציק בן דב. משרדיה נמצאים בתל אביב בתוך משרדי החברה להגנת הטבע. בוועדה מיוצגים גופים רבים ובהם החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, הקרן הקיימת לישראל, משרד החינוך, התרבות והספורט, אגודת אכסניות הנוער והמרכז למיפוי ישראל.

סימון השבילים נעשה בידי צוותי הסימון של הוועדה לשבילי ישראל. השבילים המסומנים פרוסים על פני כל הארץ, בשמורות טבע, גנים לאומיים, יערות קק"ל ובשטחים שמחוץ לשמורות מוגדרות. סימון השבילים בפועל בתוך שמורה, יער קק"ל או גן לאומי הוא בנוסף ובנפרד מסימון השביל על ידי קק"ל (סימונים על גבי שלטי עץ) או על ידי רשות שמורות הטבע והגנים (סימונים באמצעות שלטי כנף וכדומה), כיוון שתחומי האחריות של הגופים השונים חופפים באזורים אלו.

הוועדה לשבילי ישראל מוציאה לאור מפות טיולים וסימון שבילים המיועדות לציבור המטיילים וחובבי הטבע. ישנן 19 מפות ביחס של 1:50,000, המכסות את כל שטח המדינה, ובנוסף "מפת ישראל" ביחס של 1:250,000 המציגה את תוואי שביל ישראל. ההכנסות ממכירת המפות, בנוסף לתרומות, הן שמממנות את פעילות הוועדה.

בנוסף לסימון השבילים והפקת המפות, מעבירה הוועדה תדרוכים עבור מטיילים המתכוננים לצעוד בשביל ישראל.

סימוני שבילים בישראל

סימון שבילים בישראל נעשה בעזרת מלבן סימון באורך 20 ס"מ וברוחב 15 ס"מ. המלבן מורכב משלוש עמודות שכל אחת ברוחב 5 סנטימטר. הצבע בעמודה המרכזית הוא צבע השביל, ובצבע זה השביל מסומן במפה, הצבע בעמודות הצדדיות הוא לרוב לבן. שביל ישראל מסומן במפה בצבע ורוד ושביל הגולן מסומן במפה בצבע תכלת. שביל אזורי מסומן במפה בעיגולים סגולים לאורך השביל.

בשטח, סימון השביל מבוצע כך שניתן לראות מסימון אחד את הסימון הבא אחריו על מנת למנוע את איבוד השביל הנכון. כך, במקרה שמטייל איבד את דרכו, ניתן לחזור אל הסימון האחרון ולחפש ממנו את הסימון הבא.

ככלל, סימון שבילים מבוצע תוך מחשבה על המסלול הברור, היפה והבטוח ביותר, ועל כן ממליצים שלא לסטות מהשביל המסומן בעת טיול.

טבלת סימונים
תיאור תמונה הערות
סימון שחור שחור.PNG
סימון אדום אדום.PNG
סימון כחול כחול.PNG
סימון ירוק Israel Green Trail Mark.PNG
סימון שביל ישראל INT mark.png INT mark dir.png יופיע לרוב בצורה מדורגת; הצבע העליון מצביע על כיוון ההליכה. לבן צפונה וכתום דרומה. הלבן תמיד יופיע מצד ימין
סימון בשביל הגולן Golan Trail Mark.png לבן, כחול וירוק בהיר
סימון שביל נושאי כתום Jesus Trail Mark.png קיימים היום: דרך הבשורה, שביל עמק המעיינות, שביל רמת מנשה. מסומן בשטח כנקודה כתומה כאשר חופף עם שבילים אחרים.
סימון שביל נושאי סגול סגול.PNG סימון שביל אזורי, שביל סובב כנרת, מסע מים אל ים או מעקף בשביל ישראל. במפה מסומן השביל האזורי בעיגולים סגולים כאשר הוא חופף עם שביל אחר. בכל שאר המקרים מסומן רגיל בסגול. מסומן בשטח כנקודה סגולה כאשר חופף עם שבילים אחרים: INT mark bis.png
סימון שביל ירושלים Jerusalem Trail Mark.png סימון זה מופיע רק על גבי שלטים בקטעים בהם שביל ירושלים חוצה את העיר עצמה.
סימון שקוף שקוף.PNG פניה מהשביל העיקרי לאתר סמוך. אין צבע בעמודה המרכזית.
סימון פניה Right turn.svg פניה ימינה בשביל שחור
סימון פיצול שבילים פיצול כחול אדום.PNG שביל כחול מתחבר לשביל אדום

ראו גם

קישורים חיצוניים

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0