הטבח בקולפקס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלט היסטורי לזכר מהומות קולפקס. השלט הוצב ב-1950 ומתייחס לשלטון הצפוניים הגרוע במדינות הדרום.

הטבח בקולפקס (או מהומות קולפקס, כפי שנקראים האירועים בשלט לציון האירוע ההיסטורי שהוצב בשנת 1950), התרחש ביום ראשון של פסחא, 13 באפריל 1873 בקולפקס שבלואיזיאנה, במחוז גרנט (אנ'), במהלך עימותים בין כוחות פוליטיים של רפובליקנים ודמוקרטים.

בעקבות בחירות מתוחות בשנת 1872 לתפקיד מושל לואיזיאנה ותפקידי ממשל מקומיים, קבוצה של דמוקרטים לבנים חמושים ברובים ותותח קטן, גברו על עבדים משוחררים רפובליקאים וכן על מיליציה של מדינת לואיזיאנה (שאנשיה היו אפריקאים-אמריקאים גם הם) שניסו להגן על בית המשפט של קולפקס;[1][2] נושאי משרות רפובליקנים לבנים לא הותקפו. רוב העבדים המשוחררים נרצחו לאחר שנכנעו; כמעט 50 נהרגו מאוחר יותר באותו הלילה, לאחר שהוחזקו כאסירים במשך מספר שעות. הערכות מספר המתים מגוונות, החל מ-62 ועד 153; מספר הקרבנות השחורים היה קשה לקביעה כי גופות רבות נזרקו לתוך הנהר או סולקו ונקברו. היו שמועות על קברי המונים באתר. כמו כן, שלושה לבנים מתו.

ההיסטוריון אריק פונר החשיב את הטבח לביטוי הגזענות הגרוע ביותר בתקופת הרקונסטרוקציה.[1] בלואיזיאנה היה מספר ההרוגים הגבוה ביותר בהשוואה לכל אירוע אלים אחר, מבין מספר רב של אירועים אלימים שפרצו בעקבות העימותים בין הרפובליקנים לבין הדמוקרטים בבחירות למשרת מושל לואיזיאנה בשנת 1872.[3] בתחילה הציעו שתי המפלגות מועמד פשרה, אך בהמשך התפלג חבר המצביעים וכל מפלגה הכריזה על מנצח מטעמה. הרפובליקנים הכריזו על מנצח מטעמם, ושופט רפובליקני בניו אורלינס קבע שאיש זה, מועמד הרפובליקנים, יהיה המושל.[4]

מספר אנשים שהיו מעורבים בטבח הורשעו אך ערערו לבית המשפט העליון. במשפט מפתח זה, ארצות הברית נגד קרוקשנק (אנ') (1876), קבע בית המשפט שהגנות התיקון ה-14 לא יחולו על פעולות של יחידים, אלא רק על פעולות של ממשלות המדינות השונות. לאחר פסיקה זו לא יכול היה הממשל הפדרלי לתבוע יחידים וכן ארגונים שהוקמו בכל רחבי לואיזיאנה החל משנת 1874. הפחדת הבוחרים השחורים על ידי דיכוי צבאי למחצה מסוג זה היה כלי חשוב בהשבת שליטתה של המפלגה הדמוקרטית בבית המחוקקים של לואיזיאנה עד סוף שנות ה-1870.

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 Eric Foner, Reconstruction: America's Unfinished Revolution, 1863–1877, p. 437
  2. Ulysses S. Grant, People and Events: "The Colfax Massacre", PBS Website, accessed Apr 6, 2008
  3. Eric Foner, Reconstruction: America's Unfinished Revolution, 1863-1877, New York: Perennial Library, 1989, p. 550
  4. Lane, Charles (2008). The Day Freedom Died: The Colfax Massacre, the Supreme Court, and the Betrayal of Reconstruction. New York: Henry Holt & Company, p. b13
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0