המחנה החרדי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: רמת כתיבה ירודה. פירוט יתר ואוסף ציטוטים מקרי. יש לצרף אסמכתאות בגוף הערך.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Internet-news-reader.svg המחנה החרדי
Hamachane hacharedi.jpeg
תדירות עיתון שבועי
פורמט שבועון
בעלים קהילת בעלז
נוסד ה'תש"ם
שפה עברית
מערכת רח' דובר שלום 16, קריית בעלז, ירושלים
תפוצה כ-12,000 עותקים
מדינה ישראל

המחנה החרדי (נקרא גם: שבועון קהל מחזיקי הדת) הוא עיתון שבועי היוצא לאור על ידי חסידות בעלז, ומופץ בציבור החרדי בישראל ובעולם.

היסטוריה

בשנות ה-70 של המאה ה-20 החל העיתון להופיע על ידי חסידות בעלז בירושלים, כירחון מגזיני בשם "קול מחזיקי הדת" (על שמו של עיתון קול מחזיקי הדת שהופיע בגליציה באמצע שנות ה-תר' על ידי חברת "מחזיקי הדת" ביוזמתו של רבי יהושע רוקח מבעלז), והכיל מאמרי חסידות, מאמרים תורניים, השקפתיים והיסטוריים.

בשנות ה-70 המאוחרות פסק הירחון להופיע במתכונת זו, והחל להופיע כעיתון חדשותי בשם "המחנה החרדי" במתכונת של מגזין מוגדל מספר פעמים בשנה, בעריכתו של ישראל אייכלר.

בחודש שבט תש"מ עם הקמתו של "קהל מחזיקי הדת" על ידי האדמו"ר הרב ישכר דב רוקח, החל העיתון להופיע כשבועון.

העיתון נחשב לעיתון אידאולוגי שמבטא גישות לא קונבנציונליות בעיתונות החרדית, וכשופרה הרשמי של חסידות בעלזא להבעת השקפותיה על אירועי הזמן. ההוראות על תוכן ואופי המאמרים המתפרסמים בו, מתקבלים לעתים אף מאת האדמו"ר עצמו.

במשך השנים נכתבו בעיתון כמה פעמים התבטאויות קיצוניות ויוצאות דופן[דרושה הבהרה]. עם פתיחתו ליווה העיתון את המחלוקת שבין החסידות לעדה החרדית על רקע החלטת החסידות לקחת תקציבים שלטוניים, וכן ליווה את יסוד בית דין צדק ומערכת הכשרות של החסידות. ולאחר מכן את המאבק נגד חסידות מכנובקה[דרוש מקור]. בשנים שלאחר מכן הובעה בעיתון סלידה מפעולות חברי הכנסת של אגודת ישראל אף שהחסידות נמנתה אז בין שורותיה.

בשנת 2013 השתדרג העיתון, שינה את עיצובו לחדשני יותר והרחיב את מערכת המנויים.

משרדי העיתון ממוקמים בקריית בעלז בירושלים, ומנהלו הוא מרדכי בריסק, המשמש גם כיו"ר מערכת הכשרות "מחזיקי הדת" של החסידות.

למשרדי העיתון שלוחה נוספת בבורו פארק שבארצות הברית, המוציאה את העיתון במהדורה מיוחדת לתושבי היבשת.

גליונות ומוספים

  • "המחנה החרדי" - עיתון חדשותי. בסוף העיתון מדור "קהילות הקודש" בו מתפרסמים חדשות קהילתיות מהחסידות ברחבי העולם, וכן לוח של השמחות שעורכים החסידים בשבוע הקרוב
  • מוסף "עולמות" - כתבות נושא, מדורים פוליטיים, כלכליים ומדיניים. בתחילת המוסף מתפרסמים טורים השקפתיים-פובליציסטיים מאת ישראל אייכלר ודוד דמן מאנטוורפן
  • מוסף תורני "קוראי עונג" - מאמרים תורניים, סיפורי צדיקים, ומדור ספרים חדשים. במוסף מתפרסם מאמר תורני שבועי בשם "שבילי פנחס" על ידי הרב פנחס פרידמן, היוצא לאור בסיום כל שנה כספר תורני
  • מוסף "משפחתנו" לנשים ולמשפחה
  • מוסף "ילדים" - לילדים ובני הנוער

כתבי העיתון בעבר ובהווה

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0