צ'ארלס השלישי, מלך הממלכה המאוחדת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף צ'ארלס, נסיך ויילס)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הנסיך צ'ארלס" מפנה לכאן. לערך העוסק באי בארכיפלג הארקטי הקנדי שנקרא על שמו, ראו אי הנסיך צ'ארלס.
Disambig RTL.svg המונח "המלך צ'ארלס השלישי" מפנה לכאן. לערך העוסק במחזה בריטי משנת 2014, ראו המלך צ'ארלס השלישי (מחזה).
צ'ארלס השלישי, מלך הממלכה המאוחדת
Charles III, King of the United Kingdom
שגיאת לואה ביחידה יחידה:Wikidata בשורה 335: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).
שגיאת לואה ביחידה יחידה:Wikidata בשורה 335: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).
לידה 14 בנובמבר 1948 (גיל: 74)
הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת ארמון בקינגהאם,
לונדון, הממלכה המאוחדת
שם מלא צ'ארלס פיליפ ארתור ג'ורג' מאונטבטן-וינדזור
Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
דת נצרות אנגליקנית
בת זוג דיאנה ספנסר (19811996)
קמילה פרקר בולס (2005 ואילך)
שושלת בית וינדזור
תואר הוד מלכותו מלך הממלכה המאוחדת (וממלכות חבר העמים הבריטי)
אב הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו
אם אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת
צאצאים ויליאם, נסיך ויילס
הנסיך הארי, דוכס סאסקס
יורש העצר ויליאם, נסיך ויילס
מלך הממלכה המאוחדת
ממלכות חבר העמים הבריטי)
8 בספטמבר 2022 – מכהן
(27 שבועות ו־5 ימים)
נסיך ויילס
26 ביולי 19588 בספטמבר 2022
(64 שנים)
מונרך בתקופה אליזבת השנייה
דוכס קורנוול, דוכס רות'סיי
6 בפברואר 19528 בספטמבר 2022
(70 שנה)
מונרך בתקופה אליזבת השנייה
דוכס אדינבורו, רוזן מריונת' וברון גריניץ'
9 באפריל 20218 בספטמבר 2022
(שנה ו־21 שבועות)
מונרך בתקופה אליזבת השנייה
התמזג עם הכתר ←
צ'ארלס (אז נסיך ויילס), 1974

המלך צ'ארלס השלישי (נולד בשם צ'ארלס פיליפ ארתור ג'ורג', באנגלית: Charles Phillip Arthur George, ‏ב־14 בנובמבר 1948) הוא מלך הממלכה המאוחדת וממלכות חבר העמים הבריטי מספטמבר 2022.

צ'ארלס היה יורש העצר לתקופה הארוכה ביותר בתולדות מלכי בריטניה, תקופה שארכה 70 שנים ו-7 חודשים (החל מעליית אמו המלכה אליזבת השנייה למלוכה ב-6 בפברואר 1952, כאשר היה בן 3, ועד למותה ב-8 בספטמבר 2022)[1] ובמהלכה כונה נסיך ויילס. הוא המונרך הבריטי המבוגר ביותר שנכנס לתפקיד, בגיל 73‏.[2]

צ'ארלס ה-3 במדים צבאיים

קורות חייו

צ'ארלס נולד בארמון בקינגהאם בלונדון ב-14 בנובמבר 1948, בשעה 21:14. הוא בנם הבכור של פיליפ, הדוכס מאדינבורו ואשתו הנסיכה אליזבת, בתם הבכורה של ג'ורג' השישי, מלך הממלכה המאוחדת ואליזבת, המלכה האם. ב-15 בדצמבר 1948 הוא הוטבל בחדר המוזיקה של הארמון על ידי הארכיבישוף מקנטרברי, ג'פרי פישר, ונימול (כפי שהיה מקובל במעמד הגבוה משלהי המאה ה-19) על ידי ד"ר יעקב סנומן (אנ'), מוהל ורופא מנתח יהודי.[3] מות סבו בשנת 1952 והכתרת אימו למלכה הפכו את צ'ארלס ליורש העצר של הממלכה המאוחדת. בתור יורש העצר הוא קיבל את התארים דוכס קורנוול ודוכס רות'סיי. מצד אביו הוא שייך לבית גליקסבורג, בית המלוכה הדני. כנהוג בילדי המעמד הגבוה באותה התקופה, על חינוכו בין גיל חמש לשמונה הייתה אחראית אומנת. ארמון בקינגהאם הודיע בשנת 1955 כי צ'ארלס ילמד בבית ספר ולא בחינוך ביתי, כפי שלמדו כל בני המלוכה הבריטית לפניו. ב-7 בנובמבר 1956 החל צ'ארלס ללמוד בבית הספר היל האוס אשר נמצא במערב לונדון. צ'ארלס למד גם בשני בתי ספר שבהם למד אביו בילדותו: מכינת צ'אם בברקשייר, אנגליה ובית הספר גורדונסטון בצפון-מזרח סקוטלנד (אותו תיאר מאוחר יותר כ"גיהנום עלי אדמות"). באוקטובר 1967 התקבל לטריניטי קולג בקיימברידג' שבו למד אנתרופולוגיה, ארכאולוגיה והיסטוריה. צ'ארלס הוא היורש הראשון שהשלים תואר אוניברסיטאי.

הוא הוכתר בתור "נסיך ויילס", תוארו המסורתי של יורש העצר, ב-1 ביולי 1969, בטקס שנערך בטירת קרנארבון בצפון ויילס.

בשנת 1976 הקים את קרן הצדקה של הנסיך צ'ארלס, שהתרחבה מאז ופעילה עד היום. כמיליון צעירים בריטיים נעזרו בשירותי הקרן.

החל מ-16 ביוני 2012, הנסיך צ'ארלס הוא פילדמרשל בצבא הבריטי, אדמירל הצי בצי הבריטי, ומרשל בחיל האוויר הבריטי. אלה הדרגות הבכירות ביותר בכל זרוע.

ב-8 בספטמבר 2022, לאחר פטירתה של אמו המלכה אליזבת השנייה, היה למלך הממלכה המאוחדת וראש חבר העמים הבריטי.

טקס ההכתרה למלך

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הכתרת צ'ארלס השלישי וקמילה

עם מותה של אמו, היה צ'ארלס למלך הממלכה המאוחדת מתוקף היותו יורש העצר. אין הכרח לקיים טקס הכתרה כדי שיינתנו לו כל הסמכויות המלכותיות.

מועד טקס ההכתרה נקבע לתאריך 6 במאי 2023, שמונה חודשים ממותה של המלכה אליזבת'. במקרה של אמו, אליזבת' השנייה, התקיים טקס ההכתרה ב-2 ביוני 1953, שישה עשר חודשים לאחר היותה למלכה בפועל, ב-6 בפברואר 1952.[4]

נישואיו וחייו האישיים

ב-29 ביולי 1981 התחתן עם הליידי דיאנה לבית ספנסר בת ה-19 בקתדרלת סנט פול. בטקס נכחו 3,500 מוזמנים. לאחר הנישואים קיבלה דיאנה את התואר "הנסיכה מוויילס". הנישואים לא צלחו וב-28 באוגוסט 1996 התגרשו בני הזוג, כנראה בשל יחסיו של צ'ארלס עם קמילה פרקר בולס.   לצ'ארלס ודיאנה נולדו שני בנים:

  ב-9 באפריל 2005 התחתן צ'ארלס בשנית עם קמילה פרקר בולס בטירת וינדזור. החתונה נערכה בטקס אזרחי, משום שלפי חוקי הכנסייה האנגליקנית, מי שהתגרש אינו רשאי להינשא שוב בטקס דתי. המלכה לא השתתפה בטקס, אולם בירכה את בני הזוג אחריו. השניים קיבלו גם את ברכתו של הארכיבישוף של קנטרברי.

צ'ארלס מתגורר בבית קלרנס בלונדון, בו נהגה להתגורר המלכה האם, אליזבת בווס-ליון. קודם למותה של המלכה האם התגורר בארמון סנט ג'יימס.

כתיבתו

הוא חיבר כ-30 ספרים, חלק בעצמו וחלקם ביחד עם מחברים אחרים. כמו כן אייר את אחד מהספרים וכתב מספר הקדמות לסופרים אחרים. כל התמלוגים מהספרים נתרמים לקרנות צדקה, בהן קרן הצדקה של הנסיך צ'ארלס.

תוארי המלך ואשתו

מיום לידתו נשא צ'ארלס בתואר "הוד מעלתו המלכותית הנסיך צ'ארלס מאדינבורו". החל משנת 1952, עת הוכתרה אימו למלכה, הוענק לנסיך צ'ארלס התואר דוכס קורנוול, והתארים הסקוטיים: דוכס רות'סיי, הרוזן מקאריק, ברון רנפרו, שליט האיים והלורד העליון והאוצר של סקוטלנד.

בשנת 1958 העניקה לו המלכה את התואר הנסיך מוויילס, תואר מסורתי המוענק ליורשי העצר הבריטיים מאז שנת 1301. ב-1 ביולי 1969 הוכתר בתואר זה בטקס רשמי שהתקיים בטירת קרנארפון בוויילס. באנגליה, בוויילס ובצפון אירלנד היה מקובל לכנותו "הוד מעלתו המלכותית, הנסיך מוויילס" ובסקוטלנד "הוד מעלתו המלכותית, דוכס רות'סיי".

תוארו המלא טרם עלותו לכס היה: "הוד מעלתו המלכותית הנסיך צ'ארלס פיליפ ארתור ג'ורג', הנסיך מוויילס, והרוזן מצ'סטר, דוכס קורנוול, דוכס רות'סיי, דוכס אדינבורו, הרוזן מקאריק, הברון מרנפרו, אדון האיים והנסיך והאוצר הגדול של סקוטלנד, אביר מסדר הבירית, אביר מסדר הדרדר, אביר מסדר האמבט, אביר מסדר ההצטיינות, אביר מסדר אוסטרליה, חבר במסדר משרתי המלכה, חבר המועצה המלכותית ועוזר המלכה".

לאחר נישואיה לצ'ארלס נקראת קמילה פרקר "הוד מעלתה המלכותית, דוכסית קורנוול". קמילה פרקר בוחרת שלא להשתמש בתואר נסיכת ויילס, כדי לא לפגוע בזכרה של דיאנה, הנסיכה מוויילס, המזוהה בציבור כ"נסיכת ויילס". התואר דוכסית קורנוול תקף רק באנגליה ובוויילס. בסקוטלנד נקראת קמילה פרקר בולס - "הוד מעלתה המלכותית, הדוכסית מרות'סיי".

לאחר שנפטר אביו הנסיך פיליפ ב-9 באפריל 2021, ירש ממנו צ'ארלס את תואר דוכס אדינבורו.

תאריו לאורך השנים

 • 14 בנובמבר 1948 – 6 בפברואר 1952: הוד מעלתו המלכותי הנסיך צ'ארלס מאדינבורו.
 • 6 בפברואר 1952 – 26 ביולי 1958: הוד מעלתו המלכותי הנסיך צ'ארלס, דוכס קורנוול (ובסקוטלנד: דוכס רות'סיי).
 • 26 ביולי 1958 – 9 באפריל 2021: הוד מעלתו המלכותי הנסיך צ'ארלס, נסיך ויילס, דוכס קורנוול.
 • 9 באפריל 2021 – 8 בספטמבר 2022: הוד מעלתו המלכותי הנסיך צ'ארלס, נסיך ויילס, דוכס קורנוול, דוכס אדינבורו.
 • 8 בספטמבר 2022 ואילך: הוד מלכותו המלך צ'ארלס השלישי.

תוארו המלא כמלך

המלך הוא ראש המדינה של כל אחת מנחלותיו בנפרד. בהחלטה משנת 1953 נקבע כי תוארו של המונרך ישתנה בכל אחת מהמדינות, להגברת תחושת מחויבותו לאותה מדינה ללא משוא פנים על פני שטחי מלכותו האחרים. תוארו הרשמי בבריטניה הוא "צ'ארלס השלישי, בחסד האל, של הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד, ושל שאר נחלותיו ואדמותיו, מלך, ראש חבר העמים, מגן האמונה".

קיצורו של התואר הזה עתיד להופיע בלטינית, בראשי תיבות, על כל מטבע בריטי: Carolus III D G Reg Fid Def. על מטבעות שמונפקים לשימוש מחוץ לבריטניה - בטריטוריות בריטיות או במדינות עצמאיות המכירות בו כמלכן, עתיד להופיע הכיתוב: "המלך צ'ארלס השלישי" בלא תוספת, או תוארו המקומי, דוגמת:

 • בקנדה: "צ'ארלס השלישי, בחסד האל, של הממלכה המאוחדת, קנדה ושאר נחלותיו ואדמותיו, מלך, ראש חבר העמים, מגן האמונה".
 • באוסטרליה: "צ'ארלס השלישי, בחסד האל, מלך אוסטרליה ושאר נחלותיו ואדמותיו, ראש חבר העמים".

תוארו המלא כולל בתוכו את כל המדינות שבראשן הוא עומד, על פי סדר כניסתן לחסות הממלכה המאוחדת וחבר העמים הבריטי. בשיחה עמו הנוהג הוא לפנות אליו בתחילה כ"הוד מלכותך" ובהמשך השיחה "אדוני".

שלטי האצולה כנסיך ומלך

מטבעות בדיוקנו

כנהוג בממלכה ב-110 השנים האחרונות, עוצבו בספטמבר 2022 והוצגו מטבעות של 50 פני ו-5 פאונד הנושאים את דיוקנו של המלך החדש צ'ארלס השלישי. המטבעות עוצבו על ידי הפסל הבריטי מרטין ג'נינגס ויכנסו לשימוש בעתיד הקרוב[6]

יחידות הצבא תחת פיקודו

המלך צ'ארלס נושא בדרגת כבוד אדמירל הצי החל מ-2012 והוא מפקדו הסמלי של צבא בריטניה.[7]

בתור נסיך היה מפקדם הסמלי של מספר גדודים וחילות (בסוגריים: תאריך תחילת כהונתו):

יחסו ליהודים

כיורש עצר היה צ'ארלס פטרונם של המוזיאון היהודי בלונדון, קרן יום השואה, ארגון הסעד היהודי, ותנועת הנוער בריגדת הבנים והבנות היהודיים. לאחר ביקורו בקרקוב שבפולין וחשיפתו לקשיי התושבים היהודיים במקום, תרם להקמת מרכז הקהילה היהודית. לאורך השנים גם יצא נגד האנטישמיות וביקר בבתי כנסת רבים בבריטניה.[8]   כמקובל עם כניסתו לתפקיד המלך, נפגש צ'ארלס בספטמבר 2022 עם מנהיגים דתיים בממלכה ובהם הרב הראשי אפרים מירוויס. מתוך התחשבות בשעת כניסת השבת, הפגישה הוקדמה כדי לאפשר לרב היהודי להשתתף בה.[9]  

ביקוריו בישראל

בניגוד לאמו, אליזבת, צ'ארלס ביקר בישראל שלוש פעמים, בפעם הראשונה בהלוויית יצחק רבין ב־1995, בפעם השנייה בהלוויית שמעון פרס ב־2016 וביקורו האחרון נערך בינואר 2020 במסגרת האירועים לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ־בירקנאו. בביקורו האחרון הגיע גם לבית לחם. באותו ביקור הגיע צ'ארלס לקברה של סבתו הנסיכה אליס מבאטנברג, שהצילה יהודים בזמן השואה ביוון, קברה נמצא בהר הזיתים בירושלים לשם הועלו עצמותיה כמה שנים לאחר מותה.[10]

אילן יוחסין

גאורגיוס הראשון, מלך היוונים
 
אולגה קונסטנטינובנה, הנסיכה הגדולה של רוסיה
 
לודוויג פון באטנברג
 
ויקטוריה, נסיכת הסן
 
ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת
 
מרי מטק
 
קלוד ג'ורג' בווס-ליון, רוזן סטראטמור וקינגהורן הארבעה-עשר
 
ססיליה בווס-ליון, רוזנת סטראטמור וקינגהורן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנדראס, נסיך יוון ודנמרק
 
 
 
 
 
אליס, נסיכת באטנברג
 
 
 
 
 
ג'ורג' השישי, מלך הממלכה המאוחדת
 
 
 
 
 
אליזבת, המלכה האם
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צ'ארלס השלישי, מלך הממלכה המאוחדת


סדר הירושה לכתר הבריטי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליזבת השנייה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צ'ארלס השלישי
(המלך הנוכחי)
 
 
 
 
 
הנסיך אנדרו
דוכס יורק

(8)
 
 
 
הנסיך אדוארד
רוזן וסקס

(13)
 
 
 
 
אן, הנסיכה
המלכותית

(16)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ויליאם
נסיך ויילס

(1)
 
הנסיך הארי
דוכס סאסקס

(5)
 
הנסיכה
ביאטריס

(9)
 
הנסיכה
יוג'יני

(11)
 
 
 
ג'יימס,
ויקונט סוורן

(14)
 
פיטר פיליפס
(17)
 
זארה טינדל
(20)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך ג'ורג'
מוויילס

(2)
 
 
ארצ'י
מאונטבאטן-וינדזור

(6)
 
 
סיינה אליזבת
מפלי מוצי
(10)
 
 
אוגוסט ברוקסבנק
(12)
 
 
ליידי לואיז
וינדזור
(15)
 
 
 
סוואנה פיליפס
(18)
 
 
מיה טינדל
(21)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיכה שארלוט
מוויילס

(3)
 
 
ליליבת דיאנה
מאונטבאטן-וינדזור

(7)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אילה פיליפס
(19)
 
 
לנה טינדל
(22)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנסיך לואי
מוויילס

(4)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוקאס טינדל
(23)
 
 


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ "BBC News - Prince Charles becomes longest-serving heir apparent" (באנגלית בריטית). 2011-04-19. נבדק ב-2021-05-21.
 2. ^ Kings & Queens - by Age of accession to the Throne
 3. ^ יורש העצר הבריטי נימול, הצופה, 27 בדצמבר 1948
 4. ^ הכתרת צ'ארלס: איך יראה התהליך ומי אחריו בתור, דבר, סוכנות AP‏, 8 בספטמבר 2022
 5. ^ "King Charles: New royal cypher revealed". BBC News (באנגלית בריטית). 2022-09-27. נבדק ב-2022-09-27.
 6. ^ רויטרס (2022-09-30). "בנק אנגליה חשף: כך ייראו המטבעות החדשים עם דיוקן המלך צ'רלס". Ynet. נבדק ב-2022-09-30.
 7. ^ The Sovereign's soldiers | National Army Museum, www.nam.ac.uk (באנגלית)
 8. ^ אייכנר, איתמר; לוקש, אלכסנדרה (2022-09-11). ""אליזבת הייתה המלכה של היהודים - וכמותה צ'רלס ידיד אמת שלנו"". Ynet. נבדק ב-2022-10-01.
 9. ^ המלך צ’ארלס והשבת: המחווה של מלך בריטניה תרגש גם אתכם, www.hidabroot.org
 10. ^ בניגוד למלכה: צ'ארלס שבר טאבו עם ביקור רשמי בישראל | כלכליסט, calcalist, ‏2022-09-15
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0