הפיגוע בשוק מחנה יהודה (2002)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפיגוע בשוק מחנה יהודה
שוק מחנה יהודה

הפיגוע בשוק מחנה יהודה בשנת 2002 היה פיגוע התאבדות שהתרחש ב-12 באפריל 2002, בתחנת אוטובוס הנמצאת בכניסה לשוק מחנה יהודה בירושלים. בפיגוע נרצחו 6 בני אדם, ונפצעו כ-80.

הפיגוע

ביום שישי, 12 באפריל 2002, זמן קצר לאחר השעה 16:00, עת השוק המה קונים לקראת יום השבת, ענדליב חליל פטפטה, בת 20 מהכפר פג'אר שמדרום לבית לחם, פוצצה מטען חבלה שהיה מוסתר על גווה בתחנת אוטובוס של קו 6, הנמצאת בכניסה לחלקו החיצוני של השוק. פטפטה הפעילה את המטען בשעה שהאוטובוס הגיע לתחנה[1]. בפיגוע נרצחו 6 איש, ביניהם שני אזרחים סינים, ונפצעו כ-80, רבים מהם בני נוער ותיירים.

בשעת הפיגוע ראש עיריית ירושלים דאז, אהוד אולמרט, היה בשוק. לא הוכח ניסיון ישיר לפגיעה בראש העיר, שלא נפגע בפיגוע. מזכיר המדינה האמריקאי קולין פאוול שהה באותה שעה בישראל, וקיבל עדכון מיידי על האירוע.

בעקבות הפיגוע

זמן קצר לאחר הפיגוע, גדודי חללי אל-אקצא, הזרוע הצבאית של ארגון הפת"ח, קיבלו אחריות על הביצוע, ומסרו את שמה של מבצעת הפיגוע. במהלך מבצע חומת מגן נתפס מתכנן הפיגוע, מועתז מוחמד עבדאללה הימוני, בן 21 מאזור חברון, על ידי גורמי הביטחון.[2]

לאחר חקירת גורמי הביטחון, נמסר גם כי בהכנת הפיגוע היו מעורבים אזרחים ישראלים ממוצא ערבי, אשר סייעו למחבלת להגיע למקום האירוע. שניים מהם הורשעו בבית משפט ישראלי באשמת פגיעה בביטחון המדינה, ונגזרו עליהם עונשי מאסר[3].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0