הרב אלישע וישליצקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אלישע וישליצקי
HARAV ELISHA.jpg
הרב בעת שיחה בישיבת הסדר גבוהה קרית גת
לידה ה'תשי"ד
קבוצת יבנה
פטירה כ"ה בטבת ה'תשע"ט (בגיל 65 בערך)
מקום פעילות ישראלישראל  ישראל
השתייכות ציונות דתית
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק,
הרב יהושע צוקרמן, הרב צבי ישראל טאו.

הרב אלישע וישליצקי (ה'תשי"ד, 1954כ"ה בטבת ה'תשע"ט, 2 בינואר 2019) היה מרבני הציבור הדתי לאומי, ראש בית המדרש "מהו"ת", ממייסדי הגרעינים התורנים ומחבר ספרים, ר"מ אמונה בישיבת מרכז הרב.

ביוגרפיה

הרב וישליצקי בטקס הכנסת ספר תורה בישיבת מרכז הרב, תשע"ה

נולד בקבוצת יבנה לשלמה-סלומון, יליד אושוויינצ'ים, ובלהה-ברטה לבית אוקס, ילידת ברלין. למד במדרשיית נעם ולאחר מכן בישיבת מרכז הרב, והיה מתלמידיהם של הרב צבי יהודה הכהן קוק והרב יהושע צוקרמן.

הרב וישליצקי עמד בראש בית המדרש "מהות", שנועד להעשיר מורים ואנשי חינוך בלימודי יהדות, וכן בראש ארגון "קרן הקהילות" להעצמת גרעינים תורניים בישראל. היה מראשי תנועת אל עמי. העביר שיעורי אמונה בישיבת מרכז הרב בין השנים תשנ"ח-תשס"ט.

במשך כשמונה שנים העביר הרב וישליצקי פינה שבועית בתחנת הרדיו האינטרנטית של ערוץ 7, ובה עסק בסוגיות אקטואליות מזווית רוחנית[1].

היה נשוי לחיה והתגורר בשכונת גבעת שאול בירושלים. אחד מבניו, יהודה[2], קיבל צל"ש רמטכ"ל על חלקו בתקרית הנגמ"ש במבצע צוק איתן[3]. בשנת ה'תשע"ט לקה בליבו ואושפז במחלקה לטיפול נמרץ[4], שם שהה עד לפטירתו בכ"ה בטבת ה'תשע"ט. בהלווייתו, שיצאה מישיבת מכון מאיר, השתתפו אלפי אנשים, ביניהם רבה הראשי של ירושלים, הרב אריה שטרן, הרב שמואל אליהו רבה הראשי של צפת וראש עיריית ירושלים משה ליאון. הוא נטמן בחלקת הנביאים של בית העלמין בהר הזיתים[5].

משנתו

הרב וישליצקי נחשב למרצה מבוקש בציבור הדתי לאומי. בשיעוריו הדגיש את חשיבות תיקון המידות. לשיטתו, זו הנקודה עליה האדם צריך לשים את הדגש בהתקדמותו הרוחנית והדתית. הוא הרבה להדגיש שהתואר "דתי" צריך להינתן למי שמקיים את כל התורה, כלומר גם - ואולי אף בעיקר - את המצוות שבין אדם לחברו, כמו צדקה, כיבוד הורים, שכר שכיר, איסור ריבית וכדומה. נקודה משמעותית נוספת אצלו היא היחס החם לעיירות שבדרום הארץ ובצפונה, אותן הוא מכנה "העיירות הטבעיות", כיוון שבהן נמצאים "האנשים הטבעיים", שאינם משועבדים ל"חיצוניות החיים" ולתרבות המערב - לשיטתו. לעומת זאת, את הערים שבגוש דן הוא כינה "עיירות פיתוח", משום שלדעתו התושבים בהן צריכים לפתח את נפשם ולהשתחרר מתרבות אירופה וארצות הברית.

בעקבות הרשעתו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב ב, נמנה הרב וישליצקי עם עשרות רבנים ששלחו מכתב תמיכה לקצב. בשיעור שנתן באותו שבוע הוא הסביר את מניעיו וביקר בחריפות את התנהלות אמצעי התקשורת הישראלים[6].

מפרסומיו

הרב וישליצקי חיבר כמה ספרים העוסקים בעיקר בבעיות השעה ותיקון הנפש הפרטית והכללית, מתוך גישה של אמונה והעצמת כוחות הנפש להתמודדות עמן.

  • ואם בגבורות, כוחות הנפש בתחומי הגבורה וההתגברות, הוצאת מרחבים, ירושלים תשנ"ה
  • שלום לציון, על ההתמודדות למען ירושלים, בעבר, בהווה ובעתיד, הוצאת אל עמי, ירושלים תשנ"ו
  • אל עצמי, על בגרות והתבגרות, הוצאת מדרשת הרובע, ירושלים תשנ"ז
  • תהלתי יספרו, מסע אמוני אל הנפש, הוצאת מדרשת הרובע, ירושלים תשנ"ז
  • מדור לדרור, בין פסח לביכורים, שנת היובל למדינת ישראל, הוצאת אור האמונה שעל יד תנועת אל עמי, ירושלים תשנ"ח
  • תשובה לחיים, פרקי התבוננות על החיים ועל הנפש לאור חודשי אלול ותשרי, הוצאת אור האמונה שעל ידי תנועת אל עמי, ירושלים תשנ"ט
  • לחיות בעקב, ניסיון לגעת באמונה ובנפש בתקופת עקבות המשיח, לאור הנבואה ובמיוחד ספרי תרי עשר, מכון "אור האמונה", תשס"א
  • השחרור העליון, ליבון עצמיות האדם וחירותו משעבודי החיצוניות, להבנת משמעות קיומנו בחבלי משיח, ספריית בית אל, ירושלים תשס"ח
  • ירושלים מאירת העצמיות, כוחות הנפש לאורה של עיר הקודש והמקדש בחבלי משיח, הוצאת שלמי אריאל, קריית ארבע תשס"ט

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0