חברת הגיחון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חברת הגיחון בע"מ
חברת הגיחון.png
נתונים כלליים
סוג ציבורית
תאריך הקמה 1996
חברות בנות מפעלי ביוב וטיהור ירושלים (מבט"י)
משרד ראשי ירושלים, ישראל[1]
בעלות עיריית ירושלים
מועצה מקומית מבשרת ציון
מועצה מקומית אבו גוש
מוצרים עיקריים מים, ביוב, קולחין וניקוז
שווי שוק הוערך בכמיליארד ש"ח (2007)[2]
אנשי מפתח יו"ר הדירקטוריון: אבי בלשניקוב
מנכ"ל: זהר ינון[1]
עובדים 240[1]
http://www.hagihon.co.il/

חברת הגיחון בע"מ הוקמה בשנת 1996. הגיחון היא חברה עירונית בבעלות עיריית ירושלים, מבשרת ציון ומועצת אבו גוש ומפוקחת על ידי הרשות הממשלתית למים וביוב.

החברה אחראית על מימון, תכנון, הקמה, תפעול ותחזוקה של רשתות המים, הביוב והקולחין בירושלים, מבשרת ואבו גוש וכן לתפעול ותחזוקה של רשת הניקוז בירושלים.

מפעלי ביוב וטיהור ירושלים

חברת מבט"י – מפעלי ביוב וטיהור ירושלים, היא חברת בת של חברת הגיחון והרשות לפיתוח ירושלים והוקמה כדי לטהר את שפכי ירושלים והמטרופולין. מבט"י מתכננת, מפעילה ומתחזקת מכוני טיהור, ובבעלותה שלושה מתקנים: מט"ש שורק, מט"ש האוג ומט"ש הר חומה.

בריכת איגום של חברת הגיחון

מכון טיהור שפכים מזרחי

חברת "מבט"י" מקדמת את התכנון של מכון טיהור חדש לשפכים שיטפל בשפכי מעלה אדומים, חלק מיישובי המועצה האזורית מטה בנימין והשכונות הצפוניות של ירושלים. המתקן מתוכנן לקום כמתקן נוסף לצד מתקן האוג הקיים באזור נבי מוסא. המכון יטפל בשפכי אגן אוג המנקז את השפכים מהשכונות הצפון מזרחיות של ירושלים ובשפכים הזורמים בנחל קדרון. מכון הטיהור המזרחי החדש ייבנה בשלבים. ועתיד לקלוט בתחילה 20,000 מ"ק שפכים, ויגדל את קליטת השפכים בהדרגה עד 40,000 מ"ק ביממה.

מכון טיהור חומת שמואל

שכונת חומת שמואל שוכנת בדרום העיר נמצאת באגן דרגות. מאחר שאגן נחל דרגות הוא אגן נפרד שאינו מחובר ישירות למערכת טיהור השפכים של ירושלים, הוחלט להקים עבור השכונה מכון טיהור נפרד שאליו יוזרמו גם השפכים של שכונות אום טובא וצור באהר. מכון חומת שמואל עושה שימוש בשיטת הממברנות, המאפשר להפיק מי קולחין לחקלאות ולתעשייה ומשמש גם להשקיית גינות ציבוריות בשכונה עצמה ובאתרי נוי אחרים בעיר כטיילת שרובר, גן הפעמון, גן העצמאות, גן החיות התנ"כי ובעתיד גם גן סאקר. המכון קולט כ-4,300 מ"ק שפכים ביום.

תעודות הערכה ואותות הצטיינות

  • חברת הגיחון שותפה מובילה בפרויקט Power של האיחוד האירופאי. בפרוייקט זה הגיחון תורם מהמידע והניסיון בתחום: איכות מים, הורדת פחת מים, חיסכון במים. כמו כן הגיחון עודד השקיה חכמה של גינות קהילתיות ברחבי העיר.
  • חברת הגיחון תרמה ידע רב לממשלת הודו בתחומים רבים: תשתיות מים וביוב וכן הקמת מערך חיובים ושירות לקוחות.
  • בכנס שהתקיים בפברואר 2014 בספרד הוענק לחברת הגיחון בכנס Wex Global תואר חברה מצטיינת בתחום ניהול תאגיד מים.
  • במחקר שנערך עבור חברת Cisco בתחום הIoT האינטרנט של הדברים אותרה חברת הגיחון כמובילה עולמית בתחום זה בענף המים.
  • בכנס קלינטק ישראל שנערך בפברואר 2015 זכתה חברת הגיחון בתואר אות החדשנות בקלינטק על תרומתה הייחודית בפיתוח והטמעת טכנולוגיות מים וביוב ישראליות תוך יצירת ערך מוסף משולש - כלכלי חברתי וסביבתי.
  • חברת הגיחון זכתה בשנת 2015 בתואר כוכב הזהב בתחרות השנתית של המועצה לישראל יפה וזאת בגין זכייתה בחמישה דגלי יופי במשך חמש שנים רצופות.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0