הרב יהושע מגנס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יהושע מגנס)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יהושע מגנס
הרב יהושע מגנס בהכנסת ספר תורה
הרב יהושע מגנס בהכנסת ספר תורה
בישיבת מרכז הרב
לידה תשי"א (גיל: 71 בערך)
ארצות הברית
מקום פעילות ירושלים, תל אביב
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק תלמוד, הלכה, אמונה, חינוך
תפקידים נוספים ר"מ בישיבת מרכז הרב
ראש אולפנית תל אביב
ראש מדרשת בת ציון
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק
הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא
הרב שאול ישראלי
הרב שלום נתן רענן
הרב מרדכי פרום
חיבוריו תורת שבת הארץ (על שבת הארץ), תורת ישעי, תורת העולה, וכונן מקדשך, התפילה המתמדת, בשוב ד' ציון ועוד (ראה להלן)

הרב מאיר יהושע מגנס (נולד בשנת 1951) הוא ר"מ בכיר בישיבת מרכז הרב, מתלמידיו הקרובים של ראש ישיבת מרכז הרב והרב הראשי לשעבר, הרב אברהם שפירא.

ביוגרפיה

נולד בארצות הברית, ונקרא על שם סבו, אבי אמו, הרב מאיר יהושע רוזנברג, בנו של הרב יהודה יודל רוזנברג. דודו הוא ד"ר ישראל שלמה בן-מאיר. בשנות ה-60 עלה לישראל. למד בישיבת הדרום ובישיבת מרכז הרב, שבה למד שנים בחברותא עם הרב יעקב שפירא, בנו של ראש הישיבה דאז, וראש הישיבה כיום.

החל מכניסתו לישיבה התקשר לרב אברהם אלקנה שפירא שבאותה תקופה העביר שיעור כללי בישיבה. היה קשור גם לרב שלום נתן רענן[1], לרב שאול ישראלי ולרב מרדכי פרום חתנו של הרב רענן.

לאחר נישואיו ועם פטירת חמיו, הרב שלום צוקרמן, כיהן הרב מגנס כרב שיכונים א'-ב'-ג' של הפועל המזרחי בבני ברק, כיורשו של חמיו. לאחר כעשר שנים הזמינו הרב אברהם שפירא לירושלים לשמש כר"מ במרכז הרב. במסגרת תפקידו בישיבה הוא גם אחראי לקבלת התלמידים לישיבה. הרב מגנס אחראי על תוכנית הסדר מרכז, שבמסגרתה מתגייסים לשירות מקוצר בחורים מן הישיבות הגבוהות הציוניות.

עד לשנת תשע"ה כיהן הרב מגנס כרב אולפנית בני עקיבא תל אביב, שנוהלה על ידי אשתו, הרבנית יפה מגנס[2], וכמחנך אחת מכיתות י"א שבאולפנית. בשנת תשע"ה פרשו שניהם מניהול האולפנית. הרב מגנס הוא ראש המדרשה לבנות "בת ציון" שייסד עם אשתו בקריית משה. הוא חבר בוועדת פרס הרב קוק ובאיחוד הרבנים למען ארץ ישראל.

הרב מגנס מתגורר בירושלים בבניין דירות ששייך לישיבת מרכז הרב ונמצא בסמוך לה.

הרב מגנס בהכנסת ספר תורה בישיבת מרכז הרב עם הרב יעקב אריאל
הרב מגנס עם הרב חיים שטיינר והרב יעקב אריאל
הרב מגנס עם הרב יהושע רוזן

משנתו

במשנתו בולטת ההערכה למסורת התורנית המועברת מגדול דור אחד למשנהו, ובפרט המסורת המועברת בין ראשי ישיבת מרכז הרב לדורותיה, מהרב קוק עד לרב אברהם שפירא. לאור זאת הוא מדגיש את חשיבות ישיבת מרכז הרב, לעומת מגמה שקיימת בחלקים מהציבור הציוני דתי לחדש דרכים שאינן מסתמכות על גדולי הדור.

הרב אברהם שפירא היה מפנה את תלמידי הישיבה לשאול אותו שאלות הלכתיות, כיום פוסק הרב מגנס בשאלות ההלכתיות בישיבה. בפסיקותיו הוא נותן משמעות רבה להפסד כספי ציבור, ועל כן הוא נוטה להקל בפסקים שונים אודות כספי הישיבה.

חיבוריו

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרב יהושע מגנס בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0