שבת הארץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שבת הארץ
מאת הראי"ה קוק
שפת המקור עברית
סוגה יהדות
הוצאה
הוצאה דפוס לעווי ושותפיו
תאריך הוצאה 1909
הוצאה בעברית
תאריך ה'תר"ע

שבת הארץ הוא ספר של הראי"ה קוק העוסק בשמיטה. הספר, שיצא לאור לראשונה בתחילת שנת ה'תר"ע (שלהי 1909), עוסק בשמיטה מן ההיבטים המחשבתיים וההלכתיים ובולט בו הדיון בהיתר המכירה, שהרב קוק התיר את השימוש בו.

חלקי הספר

  • הקדמה - חלק מחשבתי על שנת השמיטה מתוך מבט לאומי של עם ישראל, ועל סגולתו הרוחנית של העם שמתבטאת באופן מיוחד במצוות התלויות בארץ.
  • מבוא - חמישה עשר פרקים העוסקים באריכות ביסודות דין השמיטה בזמן הזה ובביסוס היתר המכירה. הרב עובדיה יוסף הסתמך על יסודות אלה בפסיקתו ובשיעורים שמסר בעניין התר המכירה.
  • שבת הארץ על הרמב"ם - החלק המרכזי של הספר הוא הערות וסקירת השיטות השונות בהלכות שמיטה שערך הראי"ה על סדר הלכות שמיטה שבספר זרעים של הרמב"ם. בחלק זה מובאות מדברי הראשונים על התלמוד כולו, וכן אחרונים רבים, על סדר הלכות הרמב"ם, בדומה לדרכו של ספר בית יוסף. חיבור דומה ערך הראי"ה על הלכות כלאים לרמב"ם, בשם חוקות הארץ. שני ספרים אלה יצאו במהדורות עם הוספות רבות על ידי מכון התורה והארץ.
  • קונטרס אחרון - בו ליקוטי פסיקות הראי"ה בהלכות שמיטה ממקורות שונים.

מחומרות הראי"ה בענייני שמיטה

אף שבעניין התר המכירה הראי"ה הקל, בכמה פרטים בהלכות שמיטה החמיר:

  • אוקומי פירא - בשונה מפסיקת החזון איש, לדעת הראי"ה אסור לעשות מלאכות לאוקומי פירא[1].
  • שפיכת יין הבדלה - כתב הראי"ה ”ראוי לעורר שאין למלא כוס ההבדלה מיין של שביעית יותר ממדתו לסימן ברכה, שנשפך ומאבד פירות שביעית”[2].

מהדורות נפוצות

הספר יצא לאור לראשונה בירושלים בחיי הראי"ה בשנת ה'תר"ע (1909). על פרסום מהדורה זו היו טענות בין היתר מהרב חיים ברלין.

מהדורה שנייה עם תיקונים והוספות יצאה לאור על ידי האגודה להוצאת ספרי הראי"ה קוק בשנת תרצ"ז (1937). לאחר מכן יצא במספר מהדורות בהוצאת מוסד הרב קוק.

בשנים תשנ"ג - תשס"ח יצא הספר במהדורה מחודשת ונרחבת (בשלשה כרכים) בהוצאת מכון התורה והארץ עם הוספות של דברים מכתביו, הערות הרצי"ה מכתביו, וכן הערות, ומקורות ו"תוספת שבת" מחברי המכון[3].

הערות שוליים

  1. ^ קונטרס אחרון, יב
  2. ^ קונטרס אחרון, כב
  3. ^ שבת הארץ, באתר HebrewBooks; שבת הארץ עם תוספת שבת, מהדורה אינטרנטית, באתר מכון התורה והארץ


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0