הרב יהודה יודל רוזנברג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יהודה יודל רוזנברג (1914 לערך).

הרב יהודה יודל רוזנברג (בכתיב יידי: ראזענבערג; תר"ך, 1860, סקארישב, פולין – כ"ו בתשרי תרצ"ו, 23 באוקטובר 1936, מונטריאול, קנדה) היה רב וסופר שהתפרסם עקב חיבור כתבים שייחס לסופרים קדומים, שגר בפולין והיגר בסוף ימיו למונטריאול שבקנדה.

קורות חיים

נולד בעיירה סקארישֶב (Skaryszew)[1] שליד ראדום, בפלך ראדום של פולין הקונגרסאית (שבשליטת האימפריה הרוסית). נודע כתלמיד חכם וכלמדן מופלג, וכונה "העילוי מסקארישב" ("סקארישעווער עילוי"). בגיל 17 נישא, ולאחר מכן כיהן כרב ודיין בקהילות טרלה, לודז' וורשה.

ספרו "ידות נדרים", העוסק במסכת נדרים, מקובל בישיבות עד היום כספר יסודי בעניינים הנוגעים למסכת זו. הרב רוזנברג פרסם ספרי מעשיות פסאודו-אפיגרפיים שזכו לתהודה רבה, והתקבלו בציבורים רחבים כאמת, או לפחות כמסורות קדומות; בין אלה ניתן למנות את חיבורו המפורסם על הגולם מפראג בכותרת 'נפלאות המהר"ל' (1909), סיפורי הסבא משפולה, וספר רפאל המלאך. במעשיותיו חיבב את המהר"ל, ופרסם, מלבד סיפורי הגולם, גם הגדה של פסח עם שני פירושים 'לשון לימודים' ו'דברי נגידים', שייחס אותם למהר"ל, ועד היום נדפסת הגדה זו בסט כתבי המהר"ל.

כמו כן הדפיס הרב רוזנברג תרגום של ספר הזוהר לעברית, שזכה להסכמות של רבנים חשובים.

נכדו של הרב רוזנברג הוא ד"ר ישראל שלמה בן-מאיר (רוזנברג), לשעבר סגן שר הפנים וח"כ מטעם המפד"ל. בנו של בן-מאיר, הרב יהושע בן-מאיר, הוציא מחדש את חיבורי אבי-סבו. נין אחר הוא הרב יהושע מגנס.

מספריו

 • הגולם מפראג ומעשים נפלאים אחרים, יהודה יודל רוזנברג, ההדיר והוסיף מבוא והערות עלי יסיף, מוסד ביאליק, תשנ"א-1991.
 • אגדות הזוהר, מאת הרב יהודה רוזנברג, ניסוח: מ"צ פרוש, מוריה, תל אביב, תש"ן-1990.
 • ספר אליהו הנביא, פיעטרקוב, תרע"א (1911)
 • ספר דברי הימים, אשר לשלמה המלך עליו השלום, הוא ילקוט מן כל המעשיות והמאורעות שיש להם שייכות אל המלך שלמה, מן ש"ס בבלי וירושלמי והזוהר וכל המדרשים, יהודה יודל ב"ר ישראל יצחק למשפחת ראזענבערג, ירושלים, תשמ"ב-1982.
 • הגדה של פסח, עם פירוש, ר’ יהודה ליוואי בר ר’ בצלאל המפורסם, בשם מהר"ל, הפירוש נקרא בשם לשון למודים ודברי נגידים, הוצאתיו לאור אני יהודה יודל ראזענבערג, ורשה, תרפ"ה-1925.
 • מאור החשמל, שאלה ותשובה על דבר מאור האלעקטרין בשבת ויום טוב, מאתי יהודה יודל ראזענבערג, ירושלים, תרפ"ט-1929.
 • ספר נפלאות הזהר, בו נקבצו כל המעשיות והספורים מן ספר הזהר, חובר מאתי יודל ראזענבערג, העתקה לשפת יידיש נעשה על ידי הרב בנימין גרינבערג, ירושלים, תשכ"ח-1968.
 • סדר הפרוזבול, הדפסנו על ידי השתדלות מוה"ר יהודא יודל ראזענבערג, פיעטרקוב, תר"ע-1910.
 • ספר עץ יהודה, והוא כל כתבי הרב יהודה יודל ראזענבערג, מסודר ויו"ל על ידי ברוך ראזענבערג, טאראנטא (טורונטו), תשמ"ח-1988.

ביקורת

נטען כי הוא הוסיף בסיפוריו השלמות מפרי דמיונו, ולא נצמד לאמת ההיסטורית.[2]

לקריאה נוספת

 • Ira Robinson, ‘Literary Forgery and Hasidic Judaism: The Case of Rabbi Yudel Rosenberg’, Judaism, 40 (1991), pp. 61-78.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Skaryszew, Poland, באתר Jewish Gen (באנגלית)
 2. ^ הרב יצחק ישעיה וייס, רב שכונת נווה אחיעזר ב"ב, בספרו ברכת אלישע, חלק א, עמוד קסג
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0