הרב יהושע ענבל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יהושע עינבל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יהושע ענבל
יהושע ענבל.jpg
הרב יהושע ענבל
לידה 24 באוקטובר 1977 (גיל: 45)
י"ג בחשוון ה'תשל"ח
מדינה ישראל
מקום מגורים מודיעין עילית
השתייכות חרדים ליטאים, חוג חזון איש
רבותיו הרב יעקב פוזן, רבי גדליה נדל ורבי חיים שאול גריינימן
חיבוריו יורה דעה, תורה שבעל פה
אב הרב צבי ענבל

הרב יהושע ענבל (נולד בי"ג בחשוון ה'תשל"ח, 24 באוקטובר 1977) הוא מחבר-ספרים פורה בתחום ההלכה וההגות, ראש כולל "חושן המשפט" במודיעין עילית, חבר במערכת כתב העת ישורון, ומחזיר בתשובה במסגרת ארגון ערכים.

ביוגרפיה

הרב יהושע ענבל הוא בנו של הרב צבי ענבל. בצעירותו למד בישיבת סלבודקה. היה נשוי ליוכבד לבית גילרנטר[1]. מתגורר במודיעין עילית.

הרב ענבל מכהן כראש הכולל "דרכי תורה" במודיעין עילית, במסגרתו הוציא לאור את ספרו על חלק "יורה דעה" משלחן ערוך. בשנת ה'תשע"ה הוציא לאור מוסד הרב קוק את ספרו "תורה שבעל פה" על מסורת וסמכות חז"ל ובאי כוחם. כמו כן עוסק הרב ענבל בתרגום וההדרת ספרי רבי דוד צבי הופמן. בשנת תשע"ז יצאה לאור אסופת מאמריו של הרב הופמן "על התפילה", בעריכתו של הרב ענבל. בשנת תשפ"ב הוציא לאור את פירושי רבי דוד צבי הופמן על ספר ויקרא (שני כרכים). הרב ענבל מכהן כחבר מערכת כתב העת "ישורון", שבמסגרתו כתב מאמרים רבים, חלקם תחת שם-העט "יהוסף יעבץ"[2], בעיקר בתחום דרכי הפסיקה של האחרונים. מאמרים רבים במגוון נושאים הוא מפרסם בבמות תורניות שונות, גם הם חלקם תחת אותו שם העט. מפורסמים יותר הם מאמריו הפולמוסיים שבהם ביקר את ספרו של פרופסור בנימין בראון - "החזון איש: הפוסק, המאמין, ומנהיג המהפכה החרדית". במאמרים אלו הוא טען כי בראון טעה בפרטים ביוגרפיים וכן ציין בהם כי בראון לקה באי-הבנות רבות בדברי החזון איש. כמו כן השתתף בעריכת האנציקלופדיה התלמודית וכתב בה את הערכים "מאמר (יבמים)" ו"מודה במקצת" בכרך ל"ח.

הרב ענבל פתח אתר אינטרנט בשם "האקדמיה ליהדות" שישמש כמאגר תשובות עבור שאלות העולות על ידי חילוניים כלפי החרדים והדת, וכן גם מתפלמס עם החותר הרדיקלי ליציאה בשאלה ירון ידען, אותו הכיר מתקופת מגוריהם ברכסים, הוציא לאור חוברת ראיות נגד משנתו[3], ואף פתח נגדו אתר בשם "תיק ידען"[4]. בשנת ה'תשע"ח פתח את אתר חדש בשם "ערכים בחזית" שישמש כמאגר תשובות עבור שאלות העולות על ידי חילוניים כלפי החרדים והדת.

על אף שבדרכי הלימוד הוא משתייך לחוג תלמידי החזון איש, בדעותיו הוא מקורי יחסית והוא מרבה לעסוק בנושאים שאינם קונבנציונליים במיינסטרים החרדי. בצעירותו היה ממשתתפי שיעוריו של הרב גדליה נדל, לצד קשר רציף שקיים עם הרב חיים גריינימן. כמו כן, הושפע הרב ענבל רבות מהרב יעקב פוזן, מרבני חוג חזון איש, שביחס ליתר רבני החוג בולט במקוריות בתחומי ההלכה וההגות.

הרב ענבל היה מהמשתמשים הבולטים בפורום אוצר החכמה.

ספריו

ספריו מאופיינים בדרך כלל בסגנון הספרים שהודפסו במאה ה-18 וה-19, כשגם העימוד הוא בסגנון כזה. מספריו:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ נפטרה בכ"ז אייר תשפ"ג (מאי 2023), לאחר מחלה ממושכת.
  2. ^ "יעבץ" הוא ראשי תיבות של שמו ושם אביו: יהושע ענבל בן צבי.
  3. ^ הקובץ באתר רציו
  4. ^ עמוד הבית של האתר