יחוסי תנאים ואמוראים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קובץ:Yechusei Tanaim veAmoroim-.jpg
יחוסי תנאים ואמוראים (ליק: מקיצי נרדמים, 1874)


יחוסי תנאים ואמוראים הוא ספר תולדות התנאים והאמוראים, שנכתב על ידי רבי יהודה בן קָלוֹנִימוּס (ריב"ק) משפיירא, מבעלי התוספות באשכנז בשנות ה-ד'תת"ק - ד'תתקצ"ט. זהו הספר הראשון שנכתב בנושא זה. הספר היה ספון בכתב יד ולא התפרסם במשך מאות שנים, עד שנות ה-ת"ר - תרצ"ט. המשך כתב היד נדפס מאוחר יותר תחת השם ערכי תנאים ואמוראים.

המחבר

בכתבי היד לא צוין שם המחבר, אולם מתוך הספר הסיק המהדיר רבינוביץ שהוא היה אחד מבעלי התוספות באשכנז ושהיה בשנות ה-ד'תת"ק - ד'תתקצ"ט[1]. מסקנה זאת נובעת מכך שבערך הלל בריה דר״ש בר נחמני כתוב:

"ואני קבלתי מן ר׳ יהודה חסיד בן רבנא שמואל דוד אמי".

ובערך חייא בר רב כתב:

"וע"ז שלח לי אני הסודר הרב ר׳ ברוך בר׳ יצחק מרעגנשפורק והאיר עיני בזה ואני הסודר כתבתי לרב מה שכתב אדוני נר׳ לפענ״ד כו׳".

ובערך טבלא כתוב:

"ושמעתי כי לפני הרג רב שהיה בשנת תתנ״ו נהנו ליתן מתנות כהונה במגנצא."

הרב יהודה לייב מימון טען שהמחבר הוא רבי יהודה בן קלונימוס משפיירא[2].

שם הספר ותוכנו

הספר מסודר על פי שמות התנאים והאמוראים. כתבי היד של הספר הידועים כיום חסרים בתחילתם ובסופם: הספר מתחיל בסוף האות ב, בערך "בר ליואי", ומסתיים באות כ בערך "כרוספדאי". גם האות ד' חסרה, וחלקים מאותיות ג, ה.

מכיוון שהספר חסר בתחילתו אין לדעת כיצד קרא המחבר לספרו. ברשימת כתבי היד בספריית אופנהיימר, בה הוחזק כתב היד, נקרא הספר "יחוסי תנאים ואמוראים", ורוב הספר פורסם בשם זה. האותיות י-כ יצאו לאור בידי מהדיר אחר, תחת השם "ערכי תנאים ואמוראים". יש אומרים כי השם הנכון הוא "סדר תנאים ואמוראים", מאחר שהמחבר מכנה את עצמו פעמים רבות "הסודר", אך אין לבלבלו עם החיבור המכונה כיום סדר תנאים ואמוראים.

בכל ערך אסף המחבר את מאמריו של החכם נשוא הערך ודן בתולדותיו. פעמים רבות הוא נכנס למשא ומתן הלכתי נרחב על הסוגיה בה מופיע שמו של החכם, ויש בדבריו שפע של פירושים מקוריים, כמו גם גרסאות שאינן ידועות ממקורות אחרים.

מהדורותיו

בשנת תרל"ד פרסם הרב רפאל נתן נטע רבינוביץ, מחבר דקדוקי סופרים, את האות ב', על ידי חברת מקיצי נרדמים.

אותיות ג-ז פורסמו ב'סיני', שנה ב' תרח"ץ ואילך. לאחר מכן יצאו לאור האותיות ב-ז כספר, על ידי הרב יהודה לייב מימון (ירושלים תש"ב), ושוב לאחר פטירתו, עד האות ט (ירושלים תשכ"ג). אות י יצאה לאור על ידי הרב משה יהודה בלוי בשני כרכים (ניו יורק תשנ"ד) בשם "ערכי תנאים ואמוראים".

מהדורה מחודשת של הספר בארבעה כרכים, יוצאה לאור על ידי מכון אופק, וכוללת מקורות וביאורים.[3]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. יחוסי תנאים ואמוראים, ליק תרל"ד 1874, באתר HebrewBooks
  2. ירמיהו מלחיחכמי שפיירא ויצירתם הרוחנית, שנתון "שאנן", כרך ט"ו, תש"ע
  3. מכון אופק לכתבי יד עבריים
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0