יחידה 101

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחידה 101
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך צה"לצה"ל  צה"ל
סוג יחידת קומנדו
בסיס האם חורבות הכפר סטף בהרי ירושלים
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 5 באוגוסט 1953
נוצרה מתוך יחידה חדשה
התמזגה לתוך גדוד 890 של חטיבת הצנחנים
מקים היחידה אריאל שרון
תאריך פירוק ינואר 1954
מלחמות פעולות התגמול
מבצע כפפות משי
פעולת קיביה
נתוני היחידה
כוח אדם כ-50 לוחמים ואנשי מנהלה
פיקוד
דרגת המפקד רב-סרן  רב-סרן
מפקדים אריאל שרון

יחידה 101 היא יחידת קומנדו ישראלית שהוקמה ב-5 באוגוסט 1953 לשם ביצוען של פעולות תגמול, כמענה לחדירות רבות של מסתננים מירדן ומרצועת עזה לישראל, חדירות שנעשו למטרות חזרה של פליטים לביתם ובשלב מאוחר יותר גם למטרות גנבה ורצח.

היסטוריה

הצורך בהקמת היחידה נבע מכישלונות חוזרים ונשנים של יחידות צה"ל, מתום מלחמת העצמאות, למנוע חדירת מסתננים וכוחות סדירים של מדינות ערב, שהתנכלו לישראל. קודם לכן, פעלה יחידה 30 בשנים 1951–1952. ב-1953 לבשה ההסתננות אופי מאורגן והייתה כרוכה במקרים רבים בפגיעות בנפש. היחידה הוקמה על אף התנגדותו של ראש אג"ם באותה עת, אלוף משה דיין. לכן, הפקודה הכתובה להקמתה ניתנה בעוד דיין שוהה בחו"ל. איש מפתח בהקמת היחידה היה מפקד חטיבה 16 הירושלמית, אלוף-משנה מישאל שחם, שהיה מקורב לדוד בן-גוריון, אך הוגה הרעיון היה אריאל שרון[1]. כמקימה וכמפקדה מונה רס"ן אריאל שרון, שהודח מפיקוד על סיירת גולני והוצב בחטיבת ירושלים[2]. שרון נקרא להקמה מלימודיו באוניברסיטה העברית. סגנו בפיקוד על היחידה, ושותפו להקמת היחידה, היה שלמה באום, איש מושב כפר יחזקאל שהוחזר מיחידות המילואים. הפעולה הראשונה נערכה עוד לפני הקמת היחידה באופן רשמי והיא זו שהביאה להקמתה[1]. שרון גייס כמה מחבריו וביניהם יצחק בן מנחם "גוליבר" לפעולה בנבי סמואל לשם פגיעה ברוצח מוסטפא סמואלי - אחרי שזה רצח שני שומרים במושב אבן ספיר. הפעולה נכשלה לאחר שהלה לא היה בביתו. כנראה בתגובה להתקפה על כפרו, פרצו סמואלי ועוזריו למחנה סטף של יחידה 101, הרגו שני זקיפים, צבי אדלר ומשה סעדי, וגנבו משם תת-מקלעים סטן.

יחידה 101 נקראה על שם יחידת גרילה שהקים הקצין הבריטי אורד צ'ארלס וינגייט באתיופיה ובאריתריאה[3].

היחידה ביצעה מספר רב של סיורים מעבר לגבול, ופעולות רבות של פשיטות ומארבים, רובן כנגד מטרות אזרחיות. מן הגדולות שבפעולות הייתה הפשיטה על מחנה הפליטים אל-בורייג' שברצועת עזה. פעולה אחרת הייתה הפשיטה לחברון[4] במבצע כפפות משי ב-21 בדצמבר 1953, בה הוביל מאיר הר-ציון כוח קטן בפשיטה רגלית, מרחק של ארבעים ושניים קילומטרים הלוך ושוב בציר הררי[5], ללב העיר חברון כדי להשמיד בית של מחבל מבוקש, בליל שלג קר ורטוב בדצמבר 1953, פשיטה שנחשבת לאחת הקשות והמסובכות בתולדות צה"ל[6]. הפעולה הנודעת ביותר של יחידה 101 היא פעולת קיביה (14 באוקטובר 1953): לאחר שמסתננים רצחו אשה ושני ילדיה ביהוד, קיבלו שר הביטחון דוד בן-גוריון והרמטכ"ל מרדכי מקלף החלטה לביצוע פעולת תגמול. בפיקוד המרכז הכינו פקודת מבצע תקיפה מיוחדת, שביצועה הוטל על יחידה 101, כנגד הכפר ממנו יצאו המסתננים. ההנחיה כללה את פיצוצם של כ-45 מבתי הכפר קיביה שבשומרון ופגיעה קשה בתושבים. בפעולה זו, שעליה פיקד אריאל שרון, נהרגו עשרות מתושבי הכפר (ההערכות נעות בין 42 ל-69 איש) ששהו בבתים בזמן הפיצוץ. בתגובה לגינוי העולמי להריגת חפים מפשע, ניסתה ישראל להתנער מאחריות לפעולה בטענה שאת הפעולה ביצעו אזרחים נזעמים (בן-גוריון הודיע כי בליל הפעולה לא נעדרה שום יחידה מבסיסה)[7][3]. ההסבר שניתן על ידי אריאל שרון היה כי הכוח שפוצץ בתים בכפר לא ידע שבתוכם הסתתרו אזרחים.

פעולת קיביה, ופעולות נוספות של היחידה, עוררו ויכוח על מידת מוסריותן. ראש הממשלה, דוד בן-גוריון, צידד במדיניות של "יד חזקה" כלפי הערבים, ובהתנהגותו נתן גיבוי לפעולותיה של היחידה.

היחידה מנתה בפועל עשרות אחדות של לוחמים (כחמישים כולל אנשי מנהלה). אחד הבולטים בלוחמיה היה מאיר הר-ציון (שהיה מייסדה ומפקדה הראשון של סיירת צנחנים וממקימי סיירת מטכ"ל). כן שירתו ביחידה יצחק ג'יבלי, שמעון כהנר ("קצ'ה"), יאיר תל-צור (לימים מג"ד 890), אלישע שלם, חנן סמסון (נהרג במרדף בבקעת הירדן לאחר מלחמת ששת הימים; על שמו מחנה חנן), יצחק בן מנחם (גוליבר), אביגדור קנריק (קורן), לימים מפקד גזרת סיני במלחמת יום הכיפורים, צבי סדן, קצין החבלה מיקי גולדשטין, מאיר יעקבי מפקד מבצע צרצר, יהודה דיין נבו ורבים אחרים. חלק ניכר מהלוחמים באו מקיבוצים ומושבים, על בסיס היכרות אישית בינם ובין לוחמים אחרים. מחנה היחידה היה בחורבות הכפר סטף בהרי ירושלים. האימונים כללו סיורים וניווט למרחקים ארוכים, והודגשה שליטה בתפעול הנשק. המשמעת ביחידה הייתה רחוקה מצבאית: החיילים הסתובבו ברובם בבגדים אזרחיים וללא יחס לדרגות או סולם פיקודי. הערכים שהודגשו ביחידה היו דבקות במטרה, אחוות לוחמים, העזה וביצוע מושלם של משימות.

בדצמבר 1953 עברו אנשי היחידה קורס צניחה[8], ובחודש ינואר 1954, חמישה חודשים לאחר הקמתה, מוזגה יחידה 101 לגדוד 890 של חטיבת הצנחנים. שרון מונה למפקד הגדוד ומאיר הר-ציון הקים את מחלקת הסיור של הגדוד (לימים סיירת צנחנים). הדבר אפשר להנחיל את הערכים והסטנדרטים שפותחו ביחידה הקטנה ליחידה גדולה יותר ומשם לשאר הצבא.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 אילן כפיר, צה"ל בחילו- צנחנים (חי"ר מוצנח)/ אנציקלופדיה לצבא וביטחון, עמ' 31–32, רביבים הוצאה לאור- מהדורת ספריית מעריב, 1981
  2. יחידה 101: המהפכה שחילצה את צה"ל, מידה, ‏2014-04-02
  3. 3.0 3.1 אילאיל באום, הרוח הגדולה של אבא, "ידיעות ירושלים", 1.5.2009.
  4. מאיר הר-ציון, פרקי יומן, עמ' 173-169.
  5. מבצע כפפות משי, תיאור ומפה באתר הצנחנים בעשור הראשון.
  6. אורי מילשטיין, המהפכה שנכשלה, מקור ראשון, ‏ 05.09.2003.
  7. רפי מן, "לכל הפחות, להדליף", "העין השביעית"
  8. הצנחנים בשנת 1953, באתר הצנחנים בעשור הראשון.