רבי יעקב איסקולסקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יעקב איסקולסקי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב איסקולסקי
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב יעקב איסקאלסקי (לעיתים אחרי פטירתו מופיע כ"איסקולסקי"; י"ז בתשרי ה'תרל"ו, 16 באוקטובר 1875 - ל' בשבט ה'תרצ"א, 17 בפברואר 1931) היה רב ליטאי-אמריקאי. רבן של רובליה וקוז'אן הורודוק באימפריה הרוסית; ולאחר שהיגר לארצות הברית, רב בסקרנטון פנסילבניה ובקהילות אנשי סלוצק ואנשי ביאליסטוק בניו יורק.

עורך הירחון "המצפה". מחבר ספר תרי"ג מצות. מראשי ועד הרבנים מה"קהילה" דניו יורק ואגודת הרבנים דארצות הברית וקנדה. ממייסדי ומנהיגי מוסד עזרת תורה. מייסד ויו"ר לדגל הרבנים האורתודוקסים דאמריקה.

ביוגרפיה

נולד ביום א' של חול המועד סוכות בעיירה מיר, לחינקא בת ר' משה איטעלד מקוברין (נפטרה בכ"א באייר תרס"א) ולרב דובער בן מיכל שמעון איסקאלדסקי (נפטר בב' בניסן תר"פ). דובער היה בן אחות להג"ר מאיר מארים שאפיט, רבה של קוברין ומחבר ספר ניר על תלמוד ירושלמי. מצד אביו היה צאצא לרבי שלמה זלמן מירקש, רבה של מיר ומחבר ספר שלחן שלמה על אורח חיים. דובער היה קשור לחסידות לעכוויטש ולאחר כן לחסידות סלונים. לאחר פטירת מרת חינקא הוא עבר להתגורר במינסק. שם הוא כונה "ר' בערל מירער", והיה מראשי קהילת חסידי סלונים המקומי[1].

הרב יעקב איסקאלסקי למד בישיבת מיר עד גיל 13 ואחר כך בסלונים. הוא התקרב לרבה של סלונים, הרב יוסף שלופר. נישא לחיה גרונא רבקה. לאחר נישואיו נסע ללמוד ב"כולל הפרושים" בקובנה ונסמך לרבנות בידי רבה של העיר, הרב צבי הירש רבינוביץ, ובידי הרב משה דנישבסקי מסלובודקה, הרב שלמה הכהן והרב חיים עוזר גרודזנסקי מווילנה.

הרב איסקאלסקי התמנה לכהונת רבנות ראשונה כרבה של רובליה שבפלך מינסק, שבה כיהן בין השנים תרס"גתרס"ד. אחר כך התמנה כרבה של קוז'אן הורודוק שבה כיהן עד שנת תרס"ז. במרחשון ה'תרס"ז, נובמבר 1906, היגר לארצות הברית והתמנה כרבה של סקרנטון שבפנסילבניה. ב-1909 עקר לניו יורק וכיהן כרב בית הכנסת של "אנשי סלוצק". משנת 1918 ועד סוף ימיו כיהן כרב קהילת "אנשי ביאליסטוק"[2] בניו יורק.

לאחר פטירת רב איסקאלסקי בל' בשבט ה'תרצ"א, 17 בפברואר 1931, התמנה תחתיו בנו הרב מיכל שמעון איסקולסקי לרבה של קהילת אנשי ביאליסטוק שכיהן שם עד פטירתו ב-1959.[3] חתנו הרב ישראל טבק כיהן אף הוא כרב בבלטימור כ45 שנים[4] והיה נשיא להסתדרות הרבנים דאמריקה בין 1948 ל-1950.[5]

חיים ציבוריים

לאחר שהגיע לניו יורק, רב איסקאלסקי נהיה לגבאי הראשי של מוסדי תמיכה אמריקאיים לישיבת אור תורה בטבריה (של הג"ר משה קליערס) ולישיבת עץ חיים בסלוצק (של הג"ר איסר זלמן מצלר).

לפני מלחמת העולם הראשונה, התחבר לוועד הרבנים מה"קהילה" דניו יורק ולאחר זמן מה נהיה למזכיר שלהם. הוא גם היה חבר לאגודת הרבנים דארצות הברית וקנדה מ-1915 עד 1928 וישב בוועד הפועל שלהם. בשנת 1926 ייסד את דגל הרבנים האורתודוקסים דאמריקה ושימש כנשיא שלהם מאז עד זמן פטירתו.

בשנת 1915 היה ממייסדי מוסד עזרת תורה ונתמנה למזכיר ביום הקמתה. הוא כיהן כמזכיר באופן פעיל עד 1925 ובאופן רשמי עד 1928. במובנים רבים החלפתו בתפקיד זה היה הרב יוסף אליהו הנקין שנתמנה למנהל המוסד ב-1925.[6]

הוא נמנה עם ראשוני רבני "המזרחי" בארצות הברית והיה ידיד קרוב של הרב מאיר ברלין בתקופתו באמריקה. הוא גם סייע לידידו הרב הלל הכהן קליין בניסיונו להקים סניף של "אגודת ישראל" באמריקה לאחר 1920.

כתביו

 • הוא ערך את הירחון הרבני המצפה[7] (יחד עם הג"ר אברהם אהרן יודלביץ, בן דודו של אביו) שראה אור בניו יורק בשנים 19101911.
 • בשנת 1915 הוא חיבר חלק העברי של פמפלט בשם ספר הברית[8] על תקנות בנושא ברית מילה. זה יצא לאור על ידי "ועד המילה" של ה"קהילה" דניו יורק. רב איסקאלסקי היה מוהל מפורסם וממנהיגי ועד הרבנים של ה"קהילה".
 • בשנת 1919 הוא ערך את ספר הזיכרון[9] ובשנת 1922 הוא ערך את זיכרון בספר[10] בתור תפקידו כמזכיר מוסד עזרת תורה שהם הוציאם לאור. בשניהם הוא כתב ההקדמה והאחרית דבר.
 • הוא התחיל להדפיס את ספרו תרי"ג מצוות[11] אך הספיק להדפיס רק את החלק הראשון (ניו יורק 1926). מסביב לטקסט מספר המצוות לרמב"ם הספר מחולק לשלושה חלקים: "מטעמים" בקשר לטעמי המצוות, "דברי יעקב" בקשר לעיונים בהלכה, ו"כבוד הגרון" בקשר לדרוש. בספרו מוזכרות תוך כדי הרצאת חידושיו, בדיחות יהודיות ואנקדוטות רבות מחיי היהדות בארצות הברית בתקופתו. הוא מרבה להתאונן על הבורות הפושה בציבור היהודי בענייני יהדות, ועל הרבנים הרפורמים והקונסרבטיבים.
 • הוא כתב הרבה מאמרים בירחון היידי דגל ישראל[12] שהופיע בניו יורק מאת דגל הרבנים בשנים 19271930. בתור תפקידו כנשיא דגל הרבנים הוא סייע לעורך הירחון, הרב שמריהו ליב הורביץ. בנוסף למאמרים שהופיעו בשמו, הוא גם כתב מאמרים בשמות "רבי זעירא" ו"בן דוב".
 • הוא גם הדפיס מאמרים בכתבי עת אחרים.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ להרחבה על דמותו ומעמדו בקהילת סלונים, ראו: אהרן סורסקי, נר לישראל: ספר זיכרון, בעיקר בעמ' קלב-קלד.
 2. ^ דף ההיסטוריה באתר הקהילה. (באנגלית)
 3. ^ עליו ראו: ספר היובל של "הפרדס", ניו יורק תשי"א. עמ' 546.
 4. ^ עליו ראו: ספר היובל של "הפרדס", ניו יורק תשי"א. עמ' 587.
 5. ^ RABBINICAL COUNCIL OF AMERICA PAST PRESIDENTS
 6. ^ הרב ברוך אפשטיין נתמנה למנהל הראשון של עזרת תורה ב-1924 ועזב את התפקיד ב-1925. רב ישעיה קרלינסקי החליף את רב איסקאלסקי כמזכיר ב-1928. מ-1931 עד כ-1945 שונה תואר של רב הנקין מ"מנהל" ל"מזכיר". ראו על כך: איתם הנקין, "מרא דאתרא של אמריקה", בתוך: ישורון, כ, תשס"ז, עמ' קמא, הערה 64. ומשה אסקוט, "ראשית דרכו של מוסד עזרת תורה", בתוך: ישורון, לב, תשע"ה, עמ' תתקלג-תתקלז.
 7. ^ אברהם אהרן יודעלאוויץ, יעקב איסקאלסקי, ‏המצפה, מס' 1, ניו יורק, סיון תר"ע, באתר HebrewBooksאברהם אהרן יודעלאוויץ, יעקב איסקאלסקי, ‏המצפה, מס' 2, ניו יורק, תמוז תר"ע, באתר HebrewBooks אברהם אהרן יודעלאוויץ, יעקב איסקאלסקי, ‏המצפה, מס' 3, ניו יורק, אב תר"ע, באתר HebrewBooks אברהם אהרן יודעלאוויץ, יעקב איסקאלסקי, ‏המצפה, מס' 4, ניו יורק, אלול תר"ע, באתר HebrewBooks אברהם אהרן יודעלאוויץ, יעקב איסקאלסקי, ‏המצפה, מס' 5, ניו יורק, ניסן תרע"א, באתר HebrewBooks אברהם אהרן יודעלאוויץ, יעקב איסקאלסקי, ‏המצפה, מס' 6, ניו יורק, סיון תרע"א, באתר HebrewBooks
 8. ^ יעקב איסקאלסקי, ‏ספר הברית, ניו יורק, תרע"ה, באתר HebrewBooks
 9. ^ מוסד עזרת תורה, ‏ספר הזכרון, ניו יורק, תרע"ט, באתר HebrewBooks
 10. ^ מוסד עזרת תורה, ‏זכרון בספר, ניו יורק, תרפ"ב, באתר HebrewBooks
 11. ^ יעקב איסקאלסקי, ‏תרי"ג מצות, ניו יורק, תרפ"ו, באתר HebrewBooks
 12. ^ דגל הרבנים, ‏דגל ישראל, ניו יורק, תרפ"ז, באתר HebrewBooksדגל הרבנים, ‏דגל ישראל, ניו יורק, תרפ"ח, באתר HebrewBooks דגל הרבנים, ‏דגל ישראל, ניו יורק, תרפ"ט, באתר HebrewBooks
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0