יעקב לויפר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב יעקב לויפר הוא חוקר תורני בתחומי ספרות חז"ל ולשון הקודש, בעל טור במוספים תורניים ומחבר ספרי מחקר.

ביוגרפיה

לויפר נולד בשנת ה'תשל"ג - (1973) ולמד בישיבת בית אברהם סלונים בירושלים, לאחר נישואיו המשיך בלימוד בכולל של ישיבת בית אברהם - סלונים[1].

החל לפרסם מאמרים תחילה במוסף התורני של עיתון המודיע, ובהמשך במוסף התורני של עיתון המבשר. במקביל כתב גם במוסף התורני-מחקרי "קולמוס" מבית משפחה בשמות העט 'שמואל לוינזון' ו'צבי טרופ', ובקבצים המחקריים-תורניים המעיין ופליטת סופרים - חִצי גִבורים.

חיבר את הספר "משׂונצינו ועד וילנא" על תולדות נוסח התלמוד הבבלי שבדפוסים. כמו כן, ערך כמה חיבורי ביאורים למפרשי המקרא. בין היתר כתב את רובו של "ביאור תרגום אונקלוס" (מפרשת וישב ואילך) במסגרת מפעל "מקראות גדולות מבוארות" של מכון עוז והדר, וכן את "ביאור אבן עזרא" לתורה (יחד עם הרב משה בצלאל אלתר), במסגרת מפעל מקראות גדולות של עוז והדר. השתתף במפעל "הש"ס המנוקד והמפוסק" מבית מכון 'עוז והדר' וכתב את המבוא שנדפס בראש כרכי הסדרה, כמו כן כתב גם את המבוא לסדר קדשים שבעריכת המכון.

מרצה בכנסים שונים בנושאי התמחותו, כגון בכנסי 'שוחרי לשון הקודש' ואגודת "מטמוני ארץ"[2].

קישורים חיצוניים

שיעורים והרצאות:

מאמרים

הערות שוליים

  1. ^ בראשות חמיו הרב יהושע צבי וינברג בן הרב שמואל בן רבי אברהם וינברג השלישי מסלונים.
  2. ^ קובץ וידאו הגיית האותיות המקורית על פי השפות השמיות העתיקות | הרב יעקב לויפר | כינוס 'מתחת לפני השטח' 3, סרטון בערוץ צריך עיון באתר יוטיוב (אורך: 36:55)