ישיבת בית אברהם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת בית אברהם
אין תמונה חופשית
ישיבה
על שם רבי אברהם וינברג (השני)
השתייכות חסידות סלונים
תקופת הפעילות ה'תש"ב–הווה
מייסדים רבי שלום נח ברזובסקי
בעלי תפקידים
נשיא הרב שמואל ברזובסקי
מנכ"ל הרב שלמה וינברג
ראש הישיבה הרב משה ברזובסקי
משגיח הרב חיים קסטלניץ
צוות הרב שמעון דייטש
הרב מרדכי ברזובסקי
הרב משה רוזנגרטן
הרב יוסף בצלאל לוריא
תלמידים
כ - 800
בוגרי הישיבה שיש עליהם ערך במכלול
מיקום
מיקום ירושלים

ישיבת בית אברהם היא ישיבה השייכת לחסידות סלונים, ומרכזה בשכונת מאה שערים בירושלים. ראש הישיבה הנוכחי הוא הרב משה ברזובסקי, בנו של האדמו"ר רבי שמואל ברזובסקי, המשגיחים הראשיים בישיבה הם הרב חיים קסטלניץ הרב שמעון דייטש והרב מרדכי ברזובסקי.

היסטוריה

הישיבה הוקמה בשנת תש"ב על ידי רבי שלום נח ברזובסקי לימים האדמו"ר מסלונים כאשר בראש חסידות סלונים עמד האדמו"ר רבי שלמה דוד יהושע וינברג מסלונים, אולם מלחמת העולם השנייה שהייתה בעיצומה פגעה בקשר הרציף בין החסידים לבין רבם שישב בעיר ברנוביץ' וכשהגיעו השמועות על עלייתם על המוקד של רוב מנין ובנין של חסידי סלונים החליט רבי שלום נח ברזובסקי על פתיחת הישיבה כהמשך לישיבת תורת חסד בברנוביץ'.

כמנהל הישיבה מונה הרב חיים אליהו שטרנברג. בעת הקמת הישיבה היה הרב ברזובסקי ראש ישיבה צעיר בישיבת חב"ד בתל אביב, למרות זאת, השמועות על השואה והידיעות על חורבן חסידות סלונים, הניעו אותו לוותר על משרתו ולהקים ישיבה לצעירי החסידות בישראל[1].

ישיבת בית אברהם נוסדה עם פחות ממניין תלמידים, אך לימים הפכה לאחת מהישיבות החסידיות המרכזיות בארץ ישראל[דרושה הבהרה]. בתחילת 1963 למדו בישיבה 125 בחורים (כולל הישיבה הקטנה) ו-25 אברכים[1]. כיום לומדים בישיבה גדולה בלבד כ-500 תלמידים, והיא הישיבה החסידית הגדולה ביותר[דרושה הבהרה]. ישיבת "בית אברהם" מצטיינת בצורת לימוד ייחודית, המשלבת את שיטת הלימוד העיונית מבית מדרשם של גדולי התורה הליטאים, כמו רבי חיים מבריסק רבי שמעון שקופ והרב ברוך בר ליבוביץ מקמניץ, יחד עם תורת החסידות והלהט החסידי מבית מדרשם של תלמידי הבעש"ט. חלק מהשיעורים בישיבה נאמרים בשפת היידיש[1] אך הבחורים בינם לבין עצמם מדברים בעברית.

לאחר עזיבת הרב שטרנברג את הנהלת הישיבה, תפס את מקומו הרב דוד וינברג[2] גיסו של רבי שלום נח.

לאחר מינויו של רבי שלום נח לאדמו"ר, תפס את מקומו בנו רבי שמואל ברזובסקי. כשנתיים לאחר התמנותו של רבי שמואל לאדמו"ר, מונה בנו הרב משה ברזובסקי לראש ישיבה.

לישיבה יש גם כולל אברכים שעמד בראשותו של רבי יהושע צבי וינברג[3], כיום משמשים כראשי הכולל בנו הרב אברהם וינברג כראש מגמת העיון וחתנו הרב שמואל גרינברג כראש מגמת ההלכה, וכן ישיבה קטנה בשכונת הבוכרים שם משמש הרב יהושע יואל וינברג[4] כמשגיח רוחני בישיבה.

במתחם הישיבה ממוקם גם שטיבל לאברכי החסידות המתגוררים בירושלים בשם מדרש שלמה על שמו של האדמו"ר מסלונים רבי שלמה דוד יהושע וינברג שנהרג בשואה.

מבנה הישיבה משמש גם כמרכז העולמי של חסידות סלונים ובו מתקיימים הטישים והתפילות של החסידות.

צוות הישיבה

הר"מים בישיבה הם:

 • הרב יעקב ישראל לוריא (חתנו של רבי שלום נח, מחבר הספרים "נתיבי ישורון").
 • הרב שמואל וינברג[5].
 • הרב מרדכי וינברג[6].
 • הרב משה גוטמן[7].
 • הרב אהרן וינברג[8].
 • הרב שמעון טננהויז[9].

משגיחי הישיבה הם הרב חיים קסטילניץ (משנת תשס"ג לערך), הרב שמעון דייטש (בנו של המשב"ק ר' שמואל דייטש), הרב משה רוזנגרטן[10], הרב יוסף בצלאל לוריא[11] והרב מרדכי ברזובסקי, בנו הצעיר של האדמו"ר.

מנהל הישיבה הוא הרב שלמה וינברג חתנו של האדמו"ר רבי שלום נח וגיסו של האדמו"ר הנוכחי בשנת תשפ''ד מונה מנהל חדש הרב אהרון וינברג אחינו של המנהל הקודם.

בעבר לימדו בישיבה: הרב נח וינברג[12] שכיהן גם כמשגיח בישיבה; אחיו הרב דוד אליהו וינברג; הרב ישראל קופילוביץ חתנו של הנתיבות שלום; הרב דוד שלזינגר שכיהן גם כמשגיח בישיבה; הרב משה חרז מחבר הספר "אוצר חיים".

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 1.2 ק. שבתאי, קושית ראש הישיבה וחידת הישיבה, דבר, 18 בינואר 1963
 2. ^ בנו של רבי אברהם.
 3. ^ בנו של הרב שמואל בן רבי אברהם
 4. ^ בן הרב נח בן הרב מרדכי בנו של רבי אברהם
 5. ^ בן הרב דוד בנו של רבי אברהם.
 6. ^ בן הרב נח בן הרב שמואל בנו של רבי אברהם.
 7. ^ חתן הרב יעקב ישראל לוריא חתנו של רבי שלום נח
 8. ^ בנו של הרב שלמה וינברג מנהל הישיבה ואחיינו של רבי שלום נח
 9. ^ חתן ראש הישיבה הרב משה ברזובסקי
 10. ^ ממונה על שיעור א
 11. ^ ממונה על סדר שלישי
 12. ^ בנו של הרב מרדכי בן רבי אברהם
Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0