יצחק מאיר (זמר)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יצחק מאיר
Yitzchakmeir1.jpg
לידה 14 באפריל 1981 (גיל: 40)
יצחק מאיר

יצחק מאיר (נולד בי' ניסן תשמ"א, 14 באפריל 1981) הוא מוזיקאי, מגיש טלוויזיה ומורה למחשבת החסידות.

ביוגרפיה

יצחק מאיר הוא בנו של הרב אליאב מאיר, ונכדו של אהרן מאיר, לשעבר מנכ"ל בנק המזרחי. אמו זיוה מאיר היא בתם של הרב שלמה ויהודית קוק. גדל במושב גמזו, שם שימש אביו כרב היישוב. אחיו הוא העיתונאי ואיש התקשורת ידידיה מאיר וגיסתו היא כתבת חברת החדשות של ערוץ 2, העיתונאית סיון רהב-מאיר. יצחק נשוי לתמר ומתגורר בשכונת רחביה בירושלים.

למד במוסדות חינוך חרדיים. בבית הספר היסודי ת"ת יסודות, בישיבה קטנה למד בישיבת "חכמת שלמה" ברחובות, ובישיבה גדולה למד בישיבת חברון ולאחר מכן בישיבת מיר שבבית ישראל בה למד כחמש שנים.

ב-2005 התגייס לצה"ל כלוחם בחטיבת הנח"ל ולחם במלחמת לבנון השנייה.

אחר שיחרורו מצה"ל למד בבית המדרש "בית מורשה" בירושלים ובאוניברסיטה הפתוחה לתואר B.A במדעי החברה והרוח. בשנת 2008 החל להעביר שיעורים וסדנאות ב'מרכז שורשים', 'רשימו', ב'מנורה 8' בירושלים, ב"המקום" בתל אביב, "פנימה" ברמת גן ובמסגרות לא פורמליות נוספת ללימודי היהדות ברחבי הארץ.

יצחק מאיר משלב בהופעותיו תוכן חסידי וערכי, עם מוזיקה ושירים מחצרות חסידים. בהופעות אלו שיתף יצחק פעולה עם מגוון אמנים מרחבי הקשת הישראלת: קובי אפללו, מוסא ברלין, חיליק פרנק, ג'קי לוי, חזקי סופר, ישי לפידות ועוד.

יולי 2015 - גייס בהצלחה פעם שנייה בהדסטארט עבור הפקת האלבום "מלווה-מלכה", אליו חברו יונתן רזאל & חכם דוד מנחם & ליפא שמלצר עם רביעיית כלי מיתר, מקהלת ילדים ועוד. בהגדרתו, האלבום החדש מנסה בעצם לשמר את אווירת השבת גם ביומיום של המשך השבוע.

על המסך

משנת 2014 מנחה יצחק תוכנית טלוויזיה בשם "בא בזמן" בערוץ מאיר ובה הוא דן ומספר על ענייני השעה והזמן.

אלבומים

  • ב-2010 הוציא לאור את האלבום "נשמות חדשות" זמירות שבת קודש מחצרות חסידים. אלבום שזכה לתהודה רבה (עד היום נמכרו ממנו למעלה מ־11,000 עותקים) בו הוא ביצע בהגייה ספרדית, את הפיוט "קה אכסוף" של רבי אהרון הגדול מקרלין. באלבום מארח יצחק את אהרון רזאל, יוסף קרדונר והכנר דניאל אהביאל.
  • ב-2011 הוציא אלבום כפול "עתיקא קדישא" זמירות שבת קודש מחצרות חסידים. בפרויקט זה אירח מאיר לשירה את השדרן יוסי גיל, את הזמר אבי בניון ואת הכנר אייל שילוח.
  • בראשית 2013 הוציא אלבום שלישי ונוסף בסדרת שירי שבת בשם "זעיר אנפין" ובכך חתם את סדרת שירי השבת. בדיסק עוסק יצחק מאיר בקבלת שבת בנוסח קרליבך ובמזמורי סעודה שלישית. באלבום השתתפו הזמר דוד דאור, הרב מיכי יוספי, שלמה כץ מקהלת פרחי עציון והכנר אורן צור.
  • בסוף 2013 הוציא לאור אלבום רביעי "המדריך למתארח" ובו לחנים חדשים של יצחק מאיר למילים מהמקורות, מתורת הבעש"ט ומבעל התניא. באלבום השתתפו אהרון רזאל והלל פלאי בלחן חדש למילותיו האחרונות של הרב משה צבי נריה.
  • לקראת סוף שנת תשע"ד (סוף 2014) הוא החל לגייס תמיכות באתר גיוס הכספים Headstart להוצאת אלבום חמישי בשם "שרים בתפילה" של ניגוני הימים הנוראים. האלבום יצא לקראת הימים הנוראים של תשע"ה והוא מכיל שיתופי פעולה עם אומנים רבים כישי ריבו, אודי דוידי, אברימי רוט ועוד.
  • בראשית שנת 2015 הוא הוציא מארז בן ארבעה דיסקים המכיל את שלושת אלבומי השבת שלו ('נשמות חדשות', 'עתיקא קדישא' (כפול), ו'זעיר אנפין') בשם "שרים לשבת". לכבוד הוצאת המארז הוא הקליט סינגל של השיר "קה אכסוף" יחד עם מקהלת 'מלכות' החסידית, בו הם שרים כל בית מארבעת בתי השיר בלחן שונה (- הבית הראשון בלחן של הרב יוסף צבי ברייער, מחסידות בעלזא. הבית השני בלחן של הזמר יהודה גרין. הבית השלישי בלחן של אלי ביר והבית האחרון בלחן של המלחין פינקי וובר).
  • באוגוסט 2015 (שלהי שנת ה'תשע"ה) הוציא יצחק מאיר אלבום נוסף בשם "מלווה מלכה" ובו שירי מוצאי שבת. גם אלבום זה מכיל שיתופי פעולה עם מיטב הזמרים ובהם יונתן רזאל, ליפא שמלצר, אבי מורי, חכם דוד מנחם ומקהלת מלכות אשר ביצעה יחד איתו את הפיוט הידוע "י-ה אכסוף" בגרסה המאוחדת.
  • בספטמבר 2017 (שלהי שנת ה'תשע"ז) הוציא יצחק מאיר את אלבומו העשירי בשם "ליקוטי תפילות", שירים לימי תפילה ורחמים. הרבה לחנים חדשים שלו, שיר אחד של קרליבך (הרי אי אפשר בלעדיו), תפילה מרבי נתן מברסלב, לצד מנגינות עתיקות מתפילות "הימים הנוראים", ואפילו שיר אחד עם מילים מקוריות (יצחק מאיר: "לא מאמין שהרשיתי לעצמי לעשות את זה. "מה אני ביאליק?!"|). גם אלבום זה מומן באמצעות אתר Headstart.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0