הרב יוסף צבי ברייער

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יוסף צבי ברייער
לידה ירושלים
מוקד פעילות חסידות בעלז
תקופת הפעילות תשמ"ד–הווה
עיסוק ראש ישיבת בעלזא בבית חלקיה
סוגה מוזיקה חסידית
חברת תקליטים ניצב

הרב יוסף צבי ברייער הוא מלחין בולט בחצר חסידות בעלז, ראש ישיבת בעלז בבית חלקיה, יועץ ומחנך. רבים מניגוניו נהיו חלק מהרפרטואר החסידי בכלל וניגוני בעלז בפרט.

ביוגרפיה

נולד בירושלים לנתן ברייער תלמידו של רבי יוסף צבי דושינסקי וברכה בתו של רבי ישכר שלמה טייכטל. למד בתלמוד תורה וישיבת בית יוסף צבי של חסידות דושינסקי. בבחרותו היה מחברי המקהלה בחצר חסידות דושינסקי, שיריו הראשונים שהלחין מושרים בקביעות בחצר[1].

במקביל התקרב גם לאדמו"ר מבעלז, באותם שנים החל האדמו"ר לכלול בעריכת הטיש זמרה וניגונים בשונה מהאדמו"רים הקודמים. במסגרת זו הלחין הרב ברייער מאות ניגונים, בעיקר ניגוני רגש איטיים.

חלק מניגוניו מושרים בקביעות במועדים מסויימים בבתי הכנסת של חסידות בעלז. לחנו על "היה עם פיפיות" הוא הניגון היחיד המושר בבית הכנסת בעת תפילות ימים נוראים בחצר חסידות בעלז. לחנו על הפיוט י-ה א-לי וגואלי[2] מושר בקביעות בכל יום טוב שחל בימות החול. כמו כן בליל שמחת תורה מושר לחנו על הקטע "על הכל יתגדל ויתקדש" לפני קריאת התורה[3].

גם בעריכת הטישים מושרים לחניו הרבים. כך למשל מושרים בקביעות בטיש ערב יום כיפור לחניו לסליחות של ליל יום הכיפורים, ובטיש האושפיזין בלילי חול המועד סוכות מושר כל לילה לחנו על תפילת "עולו אושפיזין"[4].

בשדה החינוך

בשנת ה'תשמ"ד שימש הרב ברייער מנהל התלמוד תורה של חסידות בעלזא בבני ברק, והלחין אז ניגון על כל ברכת המזון[5] במיוחד עבור ילדים בתלמודי תורה, כדי שיברכו עם הלחן את ברכת המזון כראוי מילה במילה, הוא התייעץ בענין עם רבי שמואל וואזנר, ורבי שריה דבליצקי שהסכימו לזה[6]. הלחן הוקלט פעמים נוספות בהברות שונות בהתאמה גם לציבור הליטאי והספרדי. הלחן התפשט בתפוצה נרחבת[7], ובוצע שוב בגרסת כיסוי[8].

במהלך השנים עבר להתגורר באשדוד והצטרף לקהילת חסידי בעלז המתפתחת בעיר. בסביבות שנת ה'תש"ן שימש כמנהל רוחני של ישיבת פיטסבורג[9]. משמש במשך עשרות שנים כמנהל הרוחני וראש הישיבה לצעירים של חסידי בעלז בבית חלקיה.

משפחתו

נשוי ללאה בת בנימין רכניצר מבני ברק תלמיד רבי יוסף צבי דושינסקי. שימשה במשך שנים כמנהלת הסמינר של חסידי בעלז באשדוד עד פרישתה לגמלאות.

 • בנו הרב פנחס; מחנך, מרצה ומלחין.
 • בנו אהרל'ה; זמר, ביצע בין היתר רבים מיצירותיו בהפקות שונות[10].
 • בנו יחיאל; סגן מנהל אגף חינוך חרדי בעיריית אשדוד.

דיסקוגרפיה

קישורים חיצוניים

לקריאה נוספת

הערות שוליים

 1. ^ מוסדות דושינסקי, באהלי צדיקים, באתר אוצר החכמה (צפייה מוגבלת למנויים).
 2. ^ YouTube full-color icon (2017).svg ניגונים לכבוד פסח - חלק ב' - ניגוני חסידי בעלזא. ניסן תשפ"ג, סרטון בערוץ "Nigunei Belz - ניגוני חסידי בעלזא", באתר יוטיוב (אורך: 01:21:17)
 3. ^ YouTube full-color icon (2017).svg שמחת תורה תשפ"ג - ניגוני חסידי בעלזא, סרטון בערוץ "Nigunei Belz - ניגוני חסידי בעלזא", באתר יוטיוב (אורך: 37:48)
 4. ^ YouTube full-color icon (2017).svg ערב סוכות תשפ"ג - ניגוני חסידי בעלזא, סרטון בערוץ "Nigunei Belz - ניגוני חסידי בעלזא", באתר יוטיוב (אורך: 31:06)
 5. ^ YouTube full-color icon (2017).svg ברכת המזון - הרב יוסף צבי ברייער, סרטון באתר יוטיוב
 6. ^ המחנה החרדי ערב סוכות תשס"ו.
 7. ^ שלמה זינגר, ‏שביעין חביבין – שירי נצח, באתר JDN‏, 11 בפברואר 2014.
 8. ^ YouTube full-color icon (2017).svg ברכת המזון - ילד הפלא בנצי קלצקין, מקהלת חסידימלעך | Bentzy Kletzkin, Chasidim'lech, סרטון בערוץ "מקהלת מלכות - Malchut Choir", באתר יוטיוב (אורך: 09:40)
 9. ^ מוסדות פיטסבורג, בחצרות קדשינו - 11, באתר אוצר החכמה.
 10. ^ YouTube full-color icon (2017).svg מקהלת מלכות & אהרן ברייער - הללויה - קליפ רשמי | Malchus Choir & Aaron Brayer - Hallelujah, סרטון בערוץ "בחזית", באתר יוטיוב (אורך: 06:12).