ישיבת בית זבול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ישיבת בית זבול היא ישיבה בשכונת רחביה שבירושלים. הישיבה הוקמה בשנת תש"ה על ידי הרב יעקב משה חרל"פ, ששימש כנשיאה עד למותו בז' כסלו תשי"ב.

היסטוריה

הישיבה הוקמה בתור בית מדרש גבוה לתלמוד בשם "בית זבול"[1]. הרב חרל"פ העביר שם שיעורים באופן קבוע במקביל להיותו ראש ישיבת מרכז הרב. הישיבה יועדה בעיקר לתלמידים נשואים.[2].

בראשית דרכה שכנה הישיבה בשכונת שערי חסד, בקומה השנייה של בית הכנסת "הגר"א" בה כיהן הרב חרל"פ כרב. בישיבה יצאו לאור חלק מכתביו של הרב חרל"פ: סדרת 'מי-מרום'- י"ח חלקים, ספריו במחשבה ובחידושים על התורה ,

בית זבול - שו"ת וחידושים לתלמוד (ששה חלקים),התפילה, הגדה של פסח והמועדים. פרושים לשמונה פרקים לרמב"ם, פרוש לפרקי אבות וכן פרקי גאולה[3].

בנוסף יצאו בישיבה שבעה ספרים בשם 'חידושי תורה על מסכתות' מאת הרב חיים לייב חרל"פ.

הישיבה, וסדרת הספרים בעלת השם הזהה, נקראו על שם אביו של הרב חרל"פ, הרב זבולון חרל"פ, וכן על שם ארץ ישראל אשר ממנה לא יצא מעולם[4].[5].

במשך השנים עמדו בראשות הישיבה חתניו של הרב חרל"פ הרב אברהם שדמי (פשדמייסקי)[6], הרב מרדכי יהודה לייב זק"ש והרב שמואל ברוך ורנר.

בנו הרב יוסף דוד זאב חרל"פ עמד בראשות הישיבה אך גם עסק בניהול הישיבה[7]. מבין בוגריה ניתן למנות את הרבנים סיני אדלר[8] רבה של אשדוד שנישא לנכדתו בת חתנו הרב זק"ש. בנו הרב יצחק מאיר חרל"פ רבה של יקנעם, אהרן רוזנפלד, שמואל דביר, שלמה זילברמן ויצחק פלקסר.

לאחר מות אביו הפך הרב חרל"פ את ביתו לבית כנסת, ובמהלך השנים עברה לבית זה גם ישיבת בית זבול. הבית נמצא ברחוב קק"ל פינת רחוב הקליר, הפונה אל הרחוב הראשי. במקום נמצאים הישיבה, בית הכנסת 'בית זבול' וכן כולל אברכים חרדי .

בראש המוסדות עמד נכדו הרב זבולון זק"ש רבה של רוממה.

כיום עומד בראשם נינו הרב יעקב משה זק"ש שעומד גם בראש הוצאת הספרים "מי מרום".

הערות שוליים

Lublinyeshiva.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישיבות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0