כושי רימון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כושי רימון, 2017

שמעון רימון (נולד בשם שמעון מזרחי ב-1939), המוכר יותר בכינויו כושי רימון, הוא בעל פונדק בערבה. הוא התפרסם כמי שהצליח להסתנן, בשנת 1959, אל פטרה שבירדן, בעת ששרר מצב מלחמה בין ירדן לבין מדינת ישראל.

ילדותו

רימון גדל במושב תל עדשים אצל הורים מאמצים, לאחר שהתייתם מהוריו בגיל צעיר מאוד. אביו שהיה סוחר בבשר וירקות נרצח בכפר סומייל מאורעות 1938 על רקע לאומני עוד לפני שנולד, ולכן הוא גם קרוי על שמו (שמעון), ואמו (רחל) נפטרה ממחלת השחפת מספר חודשים לאחר מכן. כינויו כושי ניתן לו, לדבריו, כיוון שהיה "תימני קטן בין המון אשכנזים". בהמשך עבר לקיבוץ עין חרוד. משחר ילדותו היה מוכר כהרפתקן וכפורץ גבולות. בנעוריו הושפע רימון ממאיר הר-ציון ולוחמים נוספים מיחידה 101 שהיו חברים בקיבוצו.

הסברה הרווחת היא כי רימון שירת ביחידה 101, ומכאן שם פונדקו המפורסם, אך למעשה שירת בסיירת צנחנים במחזור 57,[1] ויחידה 101 פורקה עוד טרם גיוסו.

ההסתננות לפטרה

עיקר פרסומו של רימון בא לו עקב הסתננותו לפטרה. בשנות ה-50 הייתה פטרה יעד טיול לצעירים ישראלים רבים שניסו את מזלם והסתננו לשטח ירדן. 12 מהם נהרגו בטרם הגיעו ליעדם במספר אירועים. השלטונות בישראל חששו מניסיונות נוספים עד כדי כך שדוד בן-גוריון הורה לאסור השמעה ברדיו של השיר "הסלע האדום", שנכתב על אחד המסעות שהסתיים במוות.[דרוש מקור] רימון וחברו, ויקטור פרידמן, היו מהמעטים שסיימו מסע זה בהצלחה וחזרו שלמים ובריאים. ב-1959 גנב הצמד ג'יפ ומדי או"ם, וכשברשותם מעט כסף וצידה חצו את הגבול באזור הערבה, וטיילו בירדן במשך שלושה ימים. בשובם לישראל נעצרו בנקודת הביקורת של האו"ם בארמון הנציב ונשלחו למאסר, אך התערבותו של בן-גוריון קיצרה את עונשם לחודשים ספורים. ב-2005 יצא הסרט התיעודי "לראות את פטרה ולחיות", שהציג את סיפור המיתוס ואלו שחזרו, ובו השתתף גם רימון.[2] הפרשה שימשה השראה לחלק מעלילת הסרט גבעת חלפון אינה עונה[דרוש מקור].

מאסר והקמת הפונדק

ב-1971 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב על רימון שנה וחצי מאסר על תנאי לאחר שהודה בפריצה למחסן צמיגים בהרצליה, בגניבת רכוש ובקבלת רכוש גנוב, וכן נעצר כחשוד בפריצה למחסן "הגרעין" בתל אביב.[3] באותה תקופה עבר לגור במושב רם-און. לאחר מכן יצא רימון לטיול בעולם במהלכו הגיע לגרמניה, שם נעצר באשמת סחר בסמים. הוא שוחרר ב-1981 הודות למאמציו של חרות לפיד[4] (רימון היה האסיר הראשון שלפיד סייע לשחררו), לאחר ששהה במאסר כמעט שש שנים.

מעט אחר כך, עם חזרתו לישראל, הקים מזנון דרכים על כביש 90 שבערבה, בקילומטר ה-101, כ-90 קילומטרים צפונית מאילת. המקום זכה לכינוי פונדק ה-101. ב-26 בפברואר 2007, כילתה שרפה חלק גדול מפונדק 101, ובכללו את גן החיות במקום.[5]

לרימון שלושה-עשר ילדים משני פרקי נישואים שונים. את זיכרונותיו פרסם בספרו היחיד - "אני כושי".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פטרה והצנחנים, אתר הצנחנים בעשור הראשון
  2. ^ "לראות את פטרה ולחיות", 2005, בימוי והפקה: אקל סיוון לטלעד
  3. ^ "כושי" נידון למאסר על תנאי, דבר, 8 בנובמבר 1971
  4. ^ יובל לידור, חרות לפיד הלך לעולמו, באתר nrg‏, 29 בינואר 2005
  5. ^ אהובה מאמוס, שריפה בפונדק ה-101: כל הזוחלים עלו באש, ynet ידיעות אחרונות מיום 26.2.2007
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0