הבחירות לכנסת העשרים ושלוש

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏‹ 2019 (ספטמבר) Flag of Israel.svg הבחירות לכנסת העשרים וארבע ›
הבחירות לכנסת העשרים ושלוש
2 במרץ 2020, ו' באדר ה'תש"ף
שם המפלגה יו"ר הרשימה מנדטים מספר קולות
  
  
  
הערה - הרשימה לעיל היא של המפלגות שעברו את אחוז החסימה בלבד.
לרשימה המלאה ראו טבלה מורחבת בערך זה.

יו"ר ועדת הבחירות ניל הנדל
ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו (ממשלת מעבר)
מפלגת ראש הממשלה היוצא הליכוד (ממשלת מעבר)

הבחירות לכנסת העשרים ושלוש ייערכו ביום שני, 2 במרץ 2020, ו' באדר ה'תש"ף. תוצאות הבחירות יקבעו את הרכב הסיעות בכנסת העשרים ושלוש. בוועדת הבחירות המרכזית לכנסת נרשמו להתמודדות בבחירות 30 רשימות מטעם 42 מפלגות.

רקע

לאחר הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, לא זכה אף חבר כנסת ל-61 ממליצים להטיל עליו את הרכבת הממשלה. לפיכך ב־25 בספטמבר 2019 העניק נשיא המדינה ראובן ריבלין לבנימין נתניהו את המנדט להרכיב ממשלה לאחר שנתמך בידי 55 חברי כנסת, לעומת 54 שתמכו בבני גנץ.[1] ב־21 באוקטובר, לאחר שלא הצליח לקבל תמיכה נוספת מעבר ל-55 הממליצים המוקדמים (אשר כונו 'בלוק הימין'), הודיע נתניהו לנשיא כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה. בעקבות הודעתו הטיל הנשיא את המנדט על בני גנץ ב־23 באוקטובר.

בני גנץ הגיע להבנות ראשוניות עם מפלגות השמאל, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי, ללא חתימת הסכם קואליציוני, ובמקביל המשיך בניהול המשא ומתן עם הליכוד על "ממשלת אחדות", ובה ייצוג שווה לשתי המפלגות. במוקד המחלוקת בינו לבין הליכוד עמדה דרישתו לפירוק "בלוק ה-55" של מפלגות הימין והחרדים, וכן השאלה מי יכהן ראשון ברוטציה.[2][3] כמו כן ניהל מגעים עם הרשימה המשותפת על הקמת ממשלת מיעוט בתמיכתם ובהימנעות ישראל ביתנו.[4][5][6] ב־20 בנובמבר, בתום 28 הימים שניתנו לו, הודיע גם גנץ לנשיא שלא עלה בידו להרכיב ממשלה.

בכך החלה, לראשונה בתולדות המדינה, תקופה בת 21 יום שבה על פי חוק יסוד: הממשלה (סעיפים 9 ו-10), רשאים רוב חברי הכנסת לבקש מנשיא המדינה להטיל את התפקיד על כל אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך. לאחר שתקופה זו התקרבה לסיומה מבלי שעלה בידי מי מחברי הכנסת לקבל את 61 החתימות הדרושות, הוחלט בהסכמת הסיעות הגדולות בכנסת ה-22, הליכוד וכחול לבן, שלא להמתין להתפזרותה של הכנסת באופן אוטומטי לפי סעיף 11 בחוק יסוד: הממשלה, אלא להביא לפיזורה על פי סעיף 34 לחוק יסוד: הכנסת. זאת בשל העובדה שהתפזרות הכנסת לפי חוק יסוד הממשלה, הייתה מביאה לקיום הבחירות בפורים, וכן בכדי לקצר את לוח הזמנים לבחירות.

ב־10 בדצמבר, יממה לפני תום תקופת 21 הימים, הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-22. בהצעה נקבע כי הבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ביום שני, 2 במרץ 2020, ו' באדר ה'תש"ף. אף שההעדפה הרגילה היא לקיים בחירות ביום שלישי בשבוע, בשל כך שיום שלישי ז' באדר (3 במרץ) הוא יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע הבחירות נקבעו ליום שני.

הבחירות לכנסת יתקיימו כשלוש וחצי שנים לפני מועדן המקורי (31 באוקטובר 2023, ט"ז בחשוון ה'תשפ"ד). מערכת הבחירות של הכנסת העשרים ושלוש תהיה הראשונה[7] שמתקיימת לאחר שאף חבר כנסת לא הצליח להרכיב ממשלה.

לוח זמנים

 • 2 בינואר – כניסת פנקס הבוחרים לתוקף.
 • 14 בינואר – 15 בינואר – הגשת רשימות המועמדים לכנסת
 • 9 בפברואר – החלטת בית המשפט העליון על פסילת רשימות ומועמדים.
 • 17 בפברואר – תחילת שידורי התעמולה ברדיו ובטלוויזיה.
 • 19 בפברואר - פתיחת ההצבעה בנציגויות ישראל בחו"ל.
 • 2 במרץ – יום הבחירות
 • 10 במרץ - תאריך סופי לפרסום תוצאות הבחירות הרשמיות בידי ועדת הבחירות.

ועדת הבחירות

מערכת הבחירות מנוהלת על ידי ועדת הבחירות המרכזית, המורכבת מנציגי הסיעות היוצאות של הכנסת העשרים ושתיים בהתאם לגודלן היחסי, ובראשה עומד השופט ניל הנדל. ממלא מקומו הוא השופט עוזי פוגלמן.

בשל הקדמת הבחירות וקיצור תקופת הבחירות ממשך הזמן המינימלי ל-81 יום, הוועדה דרשה תוספת תקציבית.[8]

הוראות שעה מיוחדות

בבחירות אלו בוצעו בהוראת שעה מספר שינויים מיוחדים בחוקי הבחירות[9]:

 • הגיל המינימלי לחברי ועדת הקלפי ומזכירהּ הועלה, כך שהגיל המינימלי לחבר ועדת קלפי יעמוד על 17 (במקום 16), והגיל המינימלי למזכיר ועדת קלפי יעמוד על 21 (במקום 17).
 • שוטרים לא יימחקו מרשימת הבוחרים בקלפי שבה הם רשומים, אלא יוכלו להצביע בכל קלפי במעטפת הצבעה חיצונית, בדומה לעובדי ועדת הבחירות.
 • שינויים במניין הימים הרלוונטיים למועדי רישום מפלגות.
 • מועדים לביצוע פעולות הקבועים בחקיקה במספר ימים לפני הבחירות, יכול שיוארכו על ידי יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית בעד עשרה ימים (בחוק המקורי הסמכות להאריך היא בחמישה ימים, ובהחלטה של שני שלישים מחברי הוועדה המשתתפים בהצבעה).
 • הגדלת מספר יחידות המימון שלהן זכאיות המפלגות.

הסכמי עודפים

היערכות המפלגות ויצירת הרשימות

כחול לבן

 • אותיות הרשימה: פה
 • כינוי הרשימה: כחול לבן בראשות בני גנץ
רשימת כחול לבן

בראשות הרשימה עומד חבר הכנסת בני גנץ ואחריו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר תל"ם משה יעלון וח"כ גבי אשכנזי. ב־9 בדצמבר 2019 הודיע לפיד כי הוא מוותר על הרוטציה שהייתה לו עם בני גנץ, וכי גנץ יהיה מועמד המפלגה היחיד לראשות הממשלה בבחירות אלו.[10] ראשי שלוש המפלגות השאירו את אותה הרשימה מהבחירות הקודמות, למעט חבר הכנסת גדי יברקן שהודח מהמפלגה עקב מגעים עם הליכוד. יצחק אילן הועבר למקום 45 ברשימה והחליט לפרוש.

הליכוד

 • אותיות הרשימה: מחל
 • כינוי הרשימה: הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלה
הפריימריז על ראשות הליכוד
26 בדצמבר 2019
נתניהו סער
72.5% 27.5%
‏41,792 קולות ‏15,885 קולות
רשימת הליכוד

יו"ר המפלגה הוא ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו.

המפלגה רצה יחד עם מפלגת כולנו, בראשות יפעת שאשא ביטון. יו"ר כולנו לשעבר, משה כחלון שעבר לליכוד, הודיע ב-12 בינואר על פרישתו מהחיים הפוליטיים.

ב־26 בדצמבר התקיימו בחירות לראשות המפלגה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבר הכנסת גדעון סער.[11] בחירות אלה הסתיימו בניצחונו של נתניהו.[12]

לא התקיימו פריימריז לרשימת המפלגה, הרשימה הוקפאה ונשארה כמו בבחירות הקודמות, למעט הפרישה של כחלון והצבתו של ח"כ גדי יברקן במקום ה-20, לאחר שהודח מכחול לבן.

הרשימה המשותפת

 • אותיות הרשימה: ודעם
 • כינוי הרשימה: הרשימה המשותפת חד"ש, רע"ם, תע"ל, בל"ד
רשימת הרשימה המשותפת

בראש הרשימה המשותפת (הרכב משותף של מפלגת חד"ש, בל"ד, רע"ם ותע"ל) עומד איימן עודה שהוא גם יו"ר מפלגת חד"ש. אחריו מטאנס שחאדה יו"ר בל"ד, אחמד טיבי יו"ר תע"ל ומנסור עבאס יו"ר רע"ם.

העבודה-גשר-מרצ

 • אותיות הרשימה: אמת
 • כינוי הרשימה: העבודה – גשר - מרצ
רשימת העבודה-גשר-מרצ

ב-13 בינואר 2020 סיכמו העבודה גשר ומרצ על איחוד וריצה משותפת לצורך הבחירות.

העבודה

בראש מפלגת העבודה עומד עמיר פרץ. הנהלת מפלגת העבודה החליטה פה אחד על המשך כהונתו של היו"ר עמיר פרץ גם בבחירות אלו, כמו כן הוחלט על המשך שיתוף פעולה עם מפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס.[13][14]

גשר

בראש מפלגת גשר עומדת אורלי לוי-אבקסיס. כהמשך לשיתוף הפעולה במסגרת העבודה-גשר מהבחירות הקודמות, גשר הצטרפה גם לרשימה המורחבת עם מרצ.

מרצ

יו"ר מרצ הוא ניצן הורוביץ. הוחלט על פירוק המחנה הדמוקרטי, לאחר שיאיר גולן חבר למרצ כנציג מפלגת הבחירה הדמוקרטית, והופסקו שיתופי הפעולה עם התנועה הירוקה בראשות סתיו שפיר ועם ישראל דמוקרטית בראשות אהוד ברק. סדר המועמדים ברשימת מרצ נשאר כפי שהיה בבחירות לכנסת העשרים ושתיים, ובתוך כך יאיר גולן שובץ ברשימה המאוחדת עם מפלגת העבודה וגשר במסגרת המקומות המיועדים למרצ. אמילי מואטי תשובץ כנציגה נוספת של הבחירה הדמוקרטית במקום ה-15 ברשימה המאוחדת.

ש"ס

 • אותיות הרשימה: שס
 • כינוי הרשימה: התאחדות הספרדים שומרי תורה תנועתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל
רשימת ש"ס

בראשות ש"ס עומד אריה דרעי. הרכב הרשימה נקבע על פי החלטת מועצת חכמי התורה, ונשאר כפי שהיה בבחירות הקודמות.

ישראל ביתנו

 • אותיות הרשימה: ל
 • כינוי הרשימה: ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן
רשימת ישראל ביתנו

בראשות ישראל ביתנו עומד אביגדור ליברמן. ועדה מסדרת קבעה את הרכב הרשימה לכנסת.

יהדות התורה

 • אותיות הרשימה: ג
 • כינוי הרשימה: יהדות התורה והשבת אגודת ישראל – דגל התורה
רשימת יהדות התורה

בראש רשימת יהדות התורה עומדים יו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן ויו"ר דגל התורה משה גפני. הרשימה מורכבת מנציגי אגודת ישראל ודגל התורה, כאשר מועצות גדולי התורה של המפלגות קבעו את נציגיהן.

ימינה

 • אותיות הרשימה: טב
 • כינוי הרשימה: ימינה
רשימת ימינה

רשימה משותפת של הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי.

בראש הימין החדש עומדים במשותף נפתלי בנט ואיילת שקד. המפלגה, שכשלה בריצה עצמאית בבחירות אפריל 2019, התמודדה במשותף עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי-תקומה בבחירות בספטמבר בבלוק טכני תחת השם ימינה שזכתה ב־7 מושבים, 3 מהם מטעם הימין החדש. הבלוק הטכני פורק זמן קצר לאחר הבחירות והימין החדש התפצלה בהסכמה לסיעה עצמאית בכנסת ה-22.

ב-12 בדצמבר 2019 הודיע נפתלי בנט שמפלגת הימין החדש רצה לכנסת באופן עצמאי בראשותו של בנט ואחריו שקד.[15] ב-14 בינואר 2020 הודיעו הימין החדש והאיחוד הלאומי - תקומה בראשות בצלאל סמוטריץ' על ריצה משותפת.[16]

ב-15 בינואר 2020, כשעה לפני תום הזמן להגשת הרשימות לוועדת הבחירות, הודיעו מפלגת הבית היהודי על הצטרפותם לרשימת ימינה, תוך ביטול הסכם מוקדם על ריצה משותפת יחד עם מפלגת עוצמה יהודית.[17] אל האיחוד הצטרפה שרה ב"ק כמועמדת מטעם הבית היהודי אך רשמית התמודדה מטעם מפלגת אח"י כדי לעקוף את חוקת המפלגה שלא איפשרה שריון שלה. בתוך כך, עידית סילמן עברה מהבית היהודי לימין החדש. מוטי יוגב הודיע על התפטרותו תוך שהוא תוקף את רפי פרץ.


רשימות נוספות שאינן מיוצגות בכנסת העשרים ושתיים

כינוי הרשימה אותיות ראש הרשימה פרטים נוספים
אדום לבן יז עמי פינשטיין

מפלגה שהוקמה על ידי סגן ראש עיריית רחובות לשעבר עמי פינשטיין שתפעל לשם מיגור השחיתות, למען לגליזציה של סמים קלים ועולי אתיופיה. מתמודדת בפעם השנייה.

אני ואתה - מפלגת העם הישראלית כן/י/כ/ז אלון גלעדי
דעם כלכלה ירוקה מדינה אחת ץ גל טמיר יואב הסלוגן שלהם "כלכלה ירוקה - מדינה אחת"[18]. מפלגה יהודית-ערבית שמאמינה בסולידריות גלובלית ושיתופי פעולה להצלת כדור הארץ.[19] מתמודדת בפעם התשיעית לכנסת.
הברית המשותפת ינ בשארה שליאן מתמודדת בפעם השלישית לכנסת.
החזון י/ק/נ ציון אלון התמודדות ראשונה של המפלגה הימנית-ליברלית שדוגלת ברפורמה של צה"ל ושיטת השוברים לחיילים משוחררים[19]
הלב היהודי כ/ן אלי יוסף נאבקת במכירת נשק ישראלי למדינות אחרות.[19] המפלגה מתמודדת באמצעות מפלגת המדף מפלגת​ כולנו חברים - נ נח.
הפיראטים לדמוקרטיה לחצו כאן ףז נועם כוזר ויסגרבר דוגלת בדמוקרטיה ישירה, מתמודדת בפעם החמישית ברציפות
ישראליסט זכויותינו בקולנו לחיות טוב יותר ק/י עינת ספיר קולמן מפלגה בעלת אג'נדה חברתית, מתמודדת בפעם השלישית
כבוד האדם יף ארקדי פוגץ' מתמודדת בפעם השלישית ברציפות
כח להשפיע למען העם לחיות בכבוד נז דוק יוחאי יחיא מפלגה שהוקמה במטרה לשנות את שיטת הבחירות, מתמודדת בפעם השנייה
מנהיגות חברתית י/יר/כן אילן משיחא יר-זנבר מתמודדת בפעם החמישית ברציפות.
מפלגת הגוש התנ"כי יק דניס ליפקין קוראת להתאים את ישראל לעלייה לארץ ישראל של כל היהודים בעולם בעקבות אירועי האנטישמיות וכן לייצוג הולם של נוצרים בישראל.[19]
משפט צדק, לרפורמה במערכת המשפט ולשחרור יגאל עמיר קץ/נ רננה לריסה עמיר המפלגה נרשמה בסמוך לבחירות ומתמודדת לראשונה.
מתקדמת (בשיתוף עם תנועת הדרור העברי) נק/ק/ע/צ בל חסן דוד אנדרי בעד יצירת חוקה לישראל והפרדת מוחלטת של דת ומדינה.[19] מתמודדת בפעם השישית בכלל ובפעם השנייה בצריפות.
סדר חדש לשינוי שיטת הבחירות בישראל קך אביטל אופק
עוצמה יהודית נץ איתמר בן-גביר בבחירות שהתקיימו באפריל 2019 רצו יחד עם מפלוגת האיחוד הלאומי-תקומה והבית היהודי תחת השם "איחוד מפלגות הימין" אך נציגיה לא נבחרו. בבחירות ספטמבר 2019 רצה עוצמה יהודית בנפרד ולא עברה את אחוז החסימה.

ב־20 בדצמבר 2019 הודיעו יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ, ונציג עוצמה יהודית, איתמר בן-גביר, על חתימת הסכם לריצה משותפת,[20] תחת רשימה בשם "הבית היהודי המאוחד". עם זאת, ב-15 בינואר 2020 כשעה לפני תום הזמן להגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית לכנסת, ביטל הרב רפי פרץ את ההסכם, והצטרף לרשימת ימינה, ללא עוצמה יהודית. בשל כך עוצמה יהודית הגישה רשימה עצמאית.

עוצמה ליברלית-כלכלית ז/ק גלעד אלפר מטעם מפלגה רשומה, שחר כלכלי חדש, בראשות גלעד אלפר (מועמד לשעבר ברשימת זהות) ועמוס דב סילבר (מייסד טלגראס).
פעולה לישראל זך דוד נאוי
צומת תנועה לציונות מתחדשת זץ/כן שי דיין מתמודדת בפעם העשירית לכנסת.
קול הנשים נ/קנ מזל שאול [21] מפלגה אשר באה לתקן את הייצוג הנשי בכנסת.[19] המפלגה נרשמה בסמוך לבחירות ומתמודדת לראשונה.
קמ"ה - קידום מעמד הפרט ני מרדכי צוברה המפלגה מתמודדת בפעם השנייה.
שמע בראשות נפתלי גולדמן קי נפתלי גולדמן מתנגדת ללגיטימיציה של נשואין שלא עפ"י הלכה בישראל, וקוראת למאבק באתרי הזנות.[19] המפלגה נרשמה בסמוך לבחירות ומתמודדת לראשונה.

מפלגות שפרשו

מערכת הבחירות

השופט ניל הנדל פסל מהתמודדות את שירן אסלן, מרשימת "קמ"ה - קידום מעמד הפרט", מאחר שהורשעה בעבירה עם קלון.

סקרים

     תוצאות סקרים מהגשת הרשימות (15 בינואר 2020) ועד מדגמי הבחירות (2 במרץ 2020)     
תאריך מפרסם מכון מחקר מושבים בכנסת
כחול לבן הליכוד הרשימה המשותפת ש"ס ישראל ביתנו יהדות התורה עוצמה יהודית ימינה העבודה-גשר-מרצ
                 
תוצאות הבחירות לכנסת העשרים ושתיים 33 32 13 9 8 7 X 7 11
15 בינואר הסתיימה הגשת הרשימות לבחירות לכנסת ה-23
16 בינואר כאן חדשות[24] קנטר 36 31 13 9 7 8 0 7 9
16 בינואר החדשות 12[25] מדגם 34 32 13 9 8 7 0 10 8
16 בינואר החדשות 13[26] קמיל פוקס 34 31 14 6 8 7 4 7 9
16 בינואר 103fmשגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין;

שמות שגויים, למשל, רבים מדי

מאגר מוחות 34 30 14 8 8 7 0 9 10
תאריך מפרסם מכון מחקר כחול לבן הליכוד הרשימה המשותפת ש"ס ישראל ביתנו יהדות התורה עוצמה יהודית ימינה העבודה-גשר-מרצ

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה אישור לתקפות סקרי בחירות כמידע עובדתי.

מופיעים רק סקרים המתחשבים באחוז החסימה בחישוב המנדטים
 
     תוצאות סקרים מהכרזת הבחירות (12 בדצמבר 2019) ועד להגשת הרשימות (15 בינואר 2020)     
תאריך מפרסם מכון מחקר מושבים בכנסת
כחול לבן הליכוד הרשימה המשותפת ש"ס ישראל ביתנו יהדות התורה עוצמה יהודית ימינה העבודה-גשר המחנה הדמוקרטי
הבית היהודי האיחוד הלאומי הימין החדש
                       
תוצאות הבחירות לכנסת העשרים ושתיים 33 32 13 9 8 7 X 7 6 5
תוצאות הבחירות לכנסת ה-22 - לאחר פיצולים 33 32 13 9 8 7 X 2 2 3 6 5
12 בדצמבר החדשות 12[27] מדגם 35 32 13 8 8 8 0 0 5 5 5
12 בדצמבר ישראל היום[28] מאגר מוחות 37 31 14 8 8 7 0 0 5 6 4
13 בדצמבר מעריב[29] מכון סמית 35 33 12 8 7 7 4 5 5 4
15 בדצמבר כאן 11[30] קנטר 35 31 13 9 8 7 0 0 6 6 5
18 בדצמבר מקור ראשוןשגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין;

שמות שגויים, למשל, רבים מדי

פאנלס פוליטיקס 38 34 14 8 7 7 0 0 7 5 0
20 בצדמבר עוצמה יהודית והבית היהודי הודיעו על ריצה משותפת[31]
29 בדצמבר החדשות 12[32] מדגם 34 32 13 8 8 7 4 0 5 5 4
10 בינואר ישראל היום[33] מאגר מוחות 34 30 15 7 7 8 5 0 4 5 5
13 בינואר עמיר פרץ וניצן הורביץ מודיעים על ריצה משותפת של העבודה-גשר ומרצ[34]
13 בינואר החדשות 12[35] מדגם 34 31 13 8 7 7 5 6 9
14 בינואר הימין החדש והאיחוד הלאומי הודיעו על ריצה משותפת[16]
15 בינואר הימין החדש, האיחוד הלאומי והבית היהודי הודיעו על ריצה משותפת ללא עוצמה יהודית
15 בינואר הסתיימה הגשת הרשימות לבחירות לכנסת ה-23
תאריך מפרסם מכון מחקר כחול לבן הליכוד הרשימה המשותפת ש"ס ישראל ביתנו יהדות התורה עוצמה יהודית ימינה העבודה-גשר-מרצ

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה אישור לתקפות סקרי בחירות כמידע עובדתי.

מופיעים רק סקרים המתחשבים באחוז החסימה בחישוב המנדטים

תוצאות

 • מס' בעלי זכות בחירה: 6,454,438
 • מס' מצביעים: (המהווים אחוז הצבעה של )
 • מס' הקולות הכשרים:
 • מס' הקולות הפסולים:
 • אחוז החסימה (3.25% מכלל הקולות הכשרים):
 • קולות לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה:
 • קולות לרשימות שעברו את אחוז החסימה:
 • מודד למנדט:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. המפלגות: הליכוד (32), ש"ס (9), יהדות התורה (7) וימינה (7) המליצו על נתניהו (ס"ה 55), והמפלגות: כחול לבן (33), העבודה-גשר (6), המחנה הדמוקרטי (5) וחלק מחברי הרשימה המשותפת (10 מתוך 13) המליצו על גנץ (ס"ה 54), מפלגת ישראל ביתנו (8) וחברי סיעת בל"ד (3) לא המליצו על אף מועמד (ס"ה 11)
 2. חזקי ברוך, גנץ לנתניהו: "ותר על בלוק החסינות", באתר ערוץ 7, 20 בנובמבר 2019
 3. מיכל לוי, אלקין: גנץ פגש את לפיד - והכל התהפך, באתר ערוץ 7, 20 בנובמבר 2019
 4. חזקי ברוך, בכירים בסביבתו של גנץ: הוא יהיה ראש ממשלה - בכל מחיר, באתר ערוץ 7, 18 בנובמבר 2019
 5. ערוץ 7, אחמד טיבי: "נעשה הרבה כדי לסלק את נתניהו", באתר ערוץ 7, 17 בנובמבר 2019
 6. ערוץ 7, בני גנץ: בגלל יועז הנדל וצביקה האוזר אני לא ראש ממשלה, באתר ערוץ 7, 20 בנובמבר 2019
 7. בבחירות לכנסת העשרים ואחת הכנסת פוזרה טרם החזרת המנדט לנשיא, בבחירות לכנסת העשרים ושתיים גם נתניהו וגם גנץ קיבלו את המנדט ולא הצליחו להרכיב ממשלה
 8. אמיר אלון, "זקוקים לתקציב נוסף": ועדת הבחירות במרוץ נגד הזמן, באתר ynet, 13 בדצמבר 2019
 9. חוק הבחירות לכנסת העשרים ושלוש (הוראות מיוחדות), התש"ף-2019
 10. מורן אזולאי ויובל קרני, לפיד מוותר על הרוטציה: "כולנו מאחורי בני גנץ", באתר ynet, 9 בדצמבר 2019
 11. טל שלו‏, בחירות 2020: מרכז הליכוד אישר קיום פריימריז לראשות המפלגה ב-26.12, באתר וואלה! NEWS‏, 12 בדצמבר 2019
 12. חיים לוינסוןתוצאות רשמיות בפריימריז בליכוד: נתניהו ניצח עם 72.5% מהקולות, באתר הארץ, 27 בדצמבר 2019
 13. T. O. I. staff, Labor, Gesher say they’re sticking together for the March election, www.timesofisrael.com (בen-US)
 14. T. O. I. staff, Labor votes to keep Amir Peretz at helm, www.timesofisrael.com (בen-US)
 15. Bennett to party activists: Start your engines, Israel National News (בEnglish)
 16. 16.0 16.1 אנה רייבה ברסקי, אריק בנדר, תפנית בעלילה: בנט, שקד וסמוטריץ' חתמו על הסכם ריצה משותפת בבחירות, www.maariv.co.il
 17. סופית: בנט, פרץ וסמוטריץ' ירוצו יחד, בלי בן גביר, ערוץ 7 (בעברית)
 18. יעקב בן-אפרת, בפעם השלישית: כלכלה ירוקה – מדינה אחת, באתר מפלגת "דעם", 5 בינואר 2020
 19. 19.0 19.1 19.2 19.3 19.4 19.5 19.6 רועי רובינשטיין, מאבק באתרי זנות וקידום מס אחיד: החזון של המפלגות הקטנות, באתר ynet, 18 בינואר 2020
 20. הבית היהודי ועוצמה יהודית סיכמו על ריצה משותפת, ערוץ 7 (בעברית)
 21. הקול הנשי, רדיו 103fm, ראיון עם שרון רופא אופיר וד"ר מזל שאול בתוכנית הרדיו של איילה חסון, ‏25 בדצמבר 2019
 22. T. O. I. staff, Left-wing MK Shaffir says planning to run independently in elections, www.timesofisrael.com (בen-US)
 23. T. O. I. staff, Snubbed by Labor and Meretz, Shaffir announces she won’t run in March election, www.timesofisrael.com (בen-US)
 24. מערכת כאן חדשות, סקר כאן חדשות: כחול לבן עם 36 מנדטים, הליכוד עם 31, כאן, ‏16 בינואר 2020
 25. דפנה ליאל, סקר ראשון אחרי סגירת הרשימות: בן גביר לוקח יותר מ-2% מהקולות אל מתחת לאחוז החסימה, mako, ‏16/01/20
 26. עקיבא נוביק, סקר: יתרון לכחול לבן; עוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה, החדשות 13, ‏16 בינואר 2020
 27. עמית סגל, ‏בחירות 2020 - סקר ראשון: כחול לבן מגדילים את היתרון, הימין נחלש, באתר ‏mako‏‏, ‏12 בדצמבר 2019‏
 28. מתי טוכפלד, סקר "ישראל היום": כחול לבן פותחת פער מול הליכוד בראשות נתניהו, ישראל היום, ‏12 בדצמבר 2019
 29. אריק בנדר, סקר "מעריב": כחול לבן 35, הליכוד 33, ליברמן ממשיך להחזיק במפתח, מעריב, ‏13 בדצמבר 2019
 30. סקר כאן חדשות: אם נתניהו יעמוד בראשות הליכוד - גוש המרכז-שמאל מגיע ל-59 מנדטים, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 31. מורן אזולאי ויובל קרני, רפי פרץ ובן גביר מאחדים כוחות: "חיבור שיביא ל-61 מנדטים", ynet, ‏2019-12-20 (בעברית)
 32. דפנה ליאל, החדשות - 64 יום לבחירות 2020: תיקו בגושים. כל נתוני סדר המנדטים, mako, ‏2019-12-29
 33. סקר "ישראל היום" ו"מאגר מוחות": גם איחודים לא משנים את מפת הגושים, www.israelhayom.co.il
 34. איחוד בשמאל: העבודה-גשר ומרצ החליטו על ריצה משותפת לכנסת ה-23, www.maariv.co.il
 35. החדשות - סקר מנדטים מעודכן: איך משפיע האיחוד בשמאל ואיחוד..., mako, ‏2020-01-13


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0