פיתון בורמזי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןפיתון בורמזי
Python molurus тигровый питон.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
משפחה: פיתוניים
סוג: פיתון
מין: פיתון בורמזי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Python bivittatus
תחום תפוצה
אדום: פיתון הודי, ירוק: פיתון בורמזי, צהוב: אזור חופף
האזורים בארצות הברית אליהם פלש הפיתון - באדום

פיתון בורמזי (שם מדעי: Python bivittatus) הוא נחש, בסוג פיתון ממשפחת הפיתוניים. הפיתון הבורמזי הוא אחד מ-5 הנחשים הגדולים בעולם. עד שנת 2009 הוא נחשב לתת-מין של הפיתון ההודי, אך כיום הוא נמנה בתור מין משל עצמו. בית הגידול שלו מצוי באזורי יערות הגשם של דרום-מזרח אסיה, והוא נמצא לעיתים קרובות ליד ואף בתוך מים, כמו גם על עצים. פרטים בטבע מגיעים לאורך ממוצע של 3.7 מ', אך יכולים להגיע אף לגודל של 5.74 מ'. לאחרונה אחרי העברה לא חוקית נמצא גם בפארק הלאומי אוורגליידס שבדרום פלורידה.

גודל ומבנה

הפיתון הבורמזי הוא אחד הנחשים הגדולים ביותר בעולם, הגדל בממוצע לאורך של 5.5 מטר ולמשקל של 71 ק"ג. הנקבה גדולה במידה ניכרת מן הזכר. אורכה של הנקבה 6-7 מטרים ומשקלה נע בין 70-100 ק"ג. הזכרים קטנים יותר: אורכם 250-450 ס"מ ומשקלם 50-67 ק"ג. קוטר גופה של נקבת פיתון בורמזי נע בין 25-31 ס"מ, ואילו קוטרו של זכר 20-23 ס"מ.

תיאור

צבעו של הפיתון הבורמזי בטבע הוא חום בהיר עד צהבהב מנוקד בנקודות חומות כהות יותר או בצבע ירוק-זית. הדוגמה על עורו מזכירה את זו של פיתון הסלעים האפריקני, דבר הגורם לעיתים לבלבול בין שני המינים. בשבי, הפיתונים גם הם מנוקדים בגוונים כהים מעט יותר מצבע גופם, וישנן מוטציות שונות, כגון פיתונים לבקנים, כתמתמים, ירוקים, ועוד. הפיתון הבורמזי הוא הבהיר שבתת-מיניו של הפיתון ההודי.

תפוצה

תפוצתו של הפיתון הבורמזי נרחבת: היא משתרעת על פני הודו, נפאל, בנגלדש, סין, מיאנמר, לאוס, קמבודיה, תאילנד ווייטנאם. מספר קטן של פיתונים נמצאו גם במדינות איים שונות בדרום-מזרח אסיה: במערב אינדונזיה, ובצפון מלזיה. פיתון זה הוא שחיין מעולה וזקוק למקור מים תמידי. ניתן למצוא אותו באחו, בביצות, באזורי חורש, יערות, גבעות, ערוצי נחלים, וג'ונגלים. הם מטפסים טובים על עצים.

מין זה נמצא ברשימת CITES קטגוריה II, המטילה הגבלות על הסחר שלו, דבר הנובע מהביקוש לעורו.

התנהגות

הפיתון הבורמזי הינו טורף לילי השוכן ביערות גשם. כאשר הם קטנים הם מבלים את זמנם באופן שווה על האדמה ועל העצים, אך ככל שהם גדלים הם נוטים להיות יותר ויותר על האדמה. הם שחיינים מעולים ומסוגלים לשהות עד חצי שעה מתחת למים. הפיתון הבורמזי נוטה להיות רוב זמנו חבוי בסבך, באזורים הצפונים יותר של שטח מחייתו הוא עלול להימצא בגזעים חלולים, בורות לאורך נחלים או מתחת לסלעים.

תזונה

כמו כל הנחשים, הפיתון הבורמזי הוא טורף. תזונתו היא בעיקר עופות ויונקים בהתאם לגודלו. הנחש משתמש בשיניו החדות כדי לתפוס את טרפו ואחר כך הוא כורך את גופו סביב הטרף והורג אותו על ידי חנק. הם נמצאים לעיתים ליד אזורים מאוכלסים הודות להימצאותם של עכברושים, ומכרסמים נוספים המהווים את טרפם. פיתונים בוגרים עשויים לטרוף יונקים גדולים יותר כמו עיזים וחזירים.

רבייה

עונת הרבייה של הפיתון הבורמזי מתרחשת בדרך כלל בתחילת האביב. הנקבה מטילה בין 12-36 ביצים בממוצע בחודשי מרץ-אפריל. פיתונים בורמזיים מגיעים לבגרות גופנית בגיל 18 חודשים עד 4 שנים. כאשר הצעירים בוקעים, אורכם 40-60 ס"מ, ואויביהם העיקריים הם עופות דורסים ממינים שונים. הנקבה נוטשת את צאצאיה עם בקיעתם.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים