כזבי בת צור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כָּזְבִּי בַת צוּר היא בת אחד מחמשת נשיאי מדין שזנתה עם זמרי בן סלוא, נשיא של אחת ממשפחות שבט שמעון, בזמן חניית בני ישראל בשיטים. בתגובה למעשה הרג פינחס את שניהם ברומח.

הרקע למעשה הזנות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חטא בעל פעור

לאחר ארבעים שנות הנדודים במדבר הגיע עם ישראל לשיטים, שם חנה. קודם לכן ניסה בלעם, שנשכר על ידי בלק בן ציפור מלך מואב, לקלל את ישראל אך ה' שם בפיו דברי ברכה. בתלמוד[1] מביא כי כאשר בלעם ראה זאת, ייעץ לבלק להכשילם על ידי בנות מדין ועל ידי זה להביא לחרון אף ה' על ישראל ולענישתם על ידו. בלק קיבל את העצה ושלחן. הן פיתו חלק מעם ישראל לזנות עמהן ושכנעום להשתחוות לבעל פעור.

מעשה הזנות

שיא החטא של העם מגולם ביציאתו בריש גלי של זמרי בן סלוא אחד מנשיאי שבט שמעון עם כזבי לעין כל. בעת חטא זה של עם ישראל פורצת מגפה בעם.

בתלמוד[2] מתואר כי זמרי תפס את כזבי המדינית בבלוריתה ובא לפני משה בשאלה: "בן עמרם (כביטוי לזלזול)! זו אסורה או מותרת? ואם תאמר אסורה, בת יתרו (צפורה, אשת משה) מי התירה לך?" זאת למרות שמשה היה מותר לו לשאת את צפורה, מאחר שלקחה לפני מתן תורה. זמרי לא בא כדי לשאול הלכה אלא להתריס בפניו בלבד, ובאותה העת נתעלמה ממשה ההלכה המאפשרת לקנאי לדבר השם להרוג ללא משפט את הבועל אינה יהודיה. הדבר גרם לתגובה קשה: "געו כולם בבכיה, והיינו דכתיב והמה בוכים פתח אוהל מועד".

הריגת זמרי וכזבי

המקרא מתאר את הריגתם בקצרה: "וירא פנחס בן אלעזר בן אהרן הכהן ויקם מתוך העדה ויקח רמח בידו. ויבוא אחר איש ישראל אל הקבה וידקר את שניהם את איש ישראל ואת האישה אל קבתה" .

בתלמוד נמנו מספר ניסים שנעשו לפינחס:

  • הגיע מלאך וסתם את פיהם של זמרי וכזבי כדי שלא יצעקו.
  • שהצליח להרים את שניהם, וכך כולם ראו שהיה מדובר בחטא של זנות.
  • שהרומח לא נשבר.
  • שפתח האוהל הוגבה.
  • הגיע מלאך והדף את בני שבט שמעון שרצו לפגוע בפנחס.

המדרש מסביר כי משה שכח את ההלכה ולא ידע מה לעשות, ופינחס היה היחיד שזכר את ההלכה: "וירא פינחס בן אלעזר, מה ראה? אמר רב, ראה מעשה ונזכר הלכה... הבועל את הגויה קנאין פוגעין בו".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים