כרטיס עלייה למטוס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כרטיס עלייה למטוס של חברת בריטיש איירווייז בטיסה BA86 מוונקובר לנמל התעופה הית'רו ביום 5 ביוני בשעה 17:55. הכרטיס מציין את מספר שער העלייה למטוס (D64), את שעת סגירת השער (17:35) ואת המושב שהוקצה לנוסע (62K)
כרטיס עלייה למטוס של חברת לופטהאנזה לטיסה LH1024 ממינכן להנובר, ביום 23 ביולי. העלייה למטוס מתחילה בשעה 14:25 דרך שער G30 ולנוסע הוקצה מושב 24A

כרטיס עלייה למטוס (אנגלית Boarding pass) הוא מסמך המונפק על ידי חברת תעופה, הרשות המופקדת על הפעלתו של שדה תעופה, או מי מטעמן, המעניק לנוסע את הזכות לעלות על טיסה. כרטיס העלייה למטוס מונפק בשדה התעופה בדלפק הבידוק לטיסה או באמצעות עמדה לבידוק עצמי. כמו כן, חלק גדול של חברות התעופה מאפשר לבצע בידוק עצמי והנפקת כרטיס העלייה למטוס לפני ההגעה לשדה, באמצעות האינטרנט או הטלפון הסלולרי.

כרטיס העלייה למטוס מכיל את המידע שלהלן, כולו או חלקו:

  • שם הנוסע
  • מספר כרטיס הטיסה
  • קוד חברת התעופה ומספר הטיסה
  • תאריך הטיסה, שעת פתיחת שער העלייה למטוס, ולעיתים גם את מועד סגירתו או את מועד ההמראה המתוכנן של הטיסה
  • שדה התעופה ממנו ממריאה הטיסה ושדה היעד
  • מספר שער העלייה למטוס
  • זיהוי המושב במטוס שהוקצה לנוסע, זיהוי מחלקת הטיסה, ולעיתים גם הסימון האם המושב נמצא במחלקה שבה מותר העישון או לא.

חברות מסוימות נוהגות לעשות שימוש בכרטיס פלסטיק רב-שימושי הנושא רק מספר סידורי.

בעבר נהוג היה לצרף את קופון הטיסה שבכרטיס הטיסה אל כרטיס העלייה למטוס, אך לעיתים לא מקפידים על נוהג זה, ובמקרה שכרטיס הטיסה הוא אלקטרוני אין קופון טיסה כלל. על הנוסע להציג את כרטיס העלייה למטוס בבדיקה הביטחונית, במעבר הגבול, בשער העלייה למטוס ולעיתים גם בכניסה למטוס או בתוכו. לעיתים נלקח כרטיס העלייה למטוס, או חלק ממנו, בשער. ברוב שדות התעופה הגדולים מותקנים כיום קוראים אלקטרוניים המזהים את כרטיס העלייה למטוס, ומנהלים את רישום הנוסעים שהתייצבו בשער ועלו אל הטיסה. לדבר זה חשיבות בעיקר לצורך אישור הטענתה של כבודת הנוסע בתא המטען של המטוס (על פי אמנת ורשה), בדרך כלל בדיעבד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרטיס עלייה למטוס בוויקישיתוף