מדרגות ניידות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מדרגות ניידות הן מתקן המשמש בנמל תעופה לצורך עליית אנשים למטוס נוסעים וירידתם ממנו.

השימוש במדרגות הניידות הוא נחוץ משום שעל הקרקע, בעת שהמטוס עומד על כן הנסע שלו, גבוהים פתחיו עד כדי מטרים אחדים מעל פני הקרקע (מתקנים אחרים המשמשים כדי להעלות ולהוריד נוסעים ממטוסים הם גשר עלייה למטוס, טרקלין נייד או מדרגות המותקנות במטוס עצמו).

השימוש במדרגות ניידות נפוץ יותר בנמלי תעופה קטנים ופחות בנמלי תעופה גדולים, העושים שימוש בעיקר בשערי עלייה למטוס שבהם מותקן גשר עלייה למטוס.

קיימים שני סוגים של מדרגות ניידות:

  • מדרגות המותקנות על גבי כלי רכב - אלו מוצמדות אל המטוס באמצעות תנועת כלי הרכב.
  • מדרגות ניידות לא ממונעות - אלו מורכבות על גבי מסגרת בעלת ארבעה גלגלים. הן נגררות ומוצמדות אל המטוס על ידי רכב שירות של נמל התעופה או על ידי עובדי קרקע.

בראש גרם המדרגות הנייד מותקנת רחבת עמידה אופקית קטנה, המשפרת את נוחות השימוש במדרגות של הנוסעים וצוות המטוס.

תחת גרם המדרגות הנייד מותקן מנגנון בוכנות, המאפשר לשנות את זווית גרם המדרגות ועל ידי כך להתאים את גובהו לגובה פתח המטוס. לצורך שירות למטוסים גדולים, שגובה פתחיהם מעל פני הקרקע גדול במיוחד - למשל בואינג 747 - מצויות בשימוש מדרגות ניידות שלהן גרם מדרגות ארוך במיוחד, שלעיתים הוא טלסקופי.

מצויות בשימוש גם מדרגות ניידות שעליהן מורכב גגון, לשם הגנה על המשתמשים בהן מפני תנאי מזג האוויר.

סוג מיוחד של מדרגות ניידות הוא למעשה רמפה, המאפשרת להעלות למטוס נוסעים בכיסאות גלגלים. היא מפוצלת לשני מקטעים הניצבים במקביל, וזאת לשם הקטנת זווית העלייה של הרמפה. היא מתאימה לשימוש כאשר אין בנמצא גשר עלייה למטוס.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מדרגות ניידות בוויקישיתוף
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0