שותפות קוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שותפות קודאנגלית: Code Sharing) הוא מושג שמקורו בתחום התעופה האזרחית, ואשר במסגרתו חוברות שתי חברות תעופה או יותר בהענקת שירות משולב בטיסה המבוצעת על ידי אחת מהן, אך הנושא גם את קוד השירות של יתר החברות בשותפות. כל אחת מהחברות בשותפות הקוד מעניקה לטיסה ערך מזהה משלה, הכולל את קוד החברה ב-יאט"א (ארגון חברות התעופה הבינלאומי) ואת מספר הטיסה. בדרך כלל כל חברה מעניקה לטיסה מספר המיועד לטיסות שותפות קוד המבוצעות על ידי חברות תעופה אחרות (לדוגמה, באמצעות מספר בן ארבע ספרות בניגוד לשלוש ספרות, או באמצעות מספר המתחיל בספרה שנועדה לכך).

שותפות קוד נחתמה לראשונה בין חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס לאמריקן איירליינס האמריקאית, בהצעת שירותי טיסה משותפים בין מספר ערים באוסטרליה לערים בארצות הברית. עם היווסדן של בריתות חברות התעופה הגדולות בעולם, החל בשנת 1993, הפכה שותפות קוד לעקרון יסוד של בריתות אלה, אך הנוהג רווח בגרסתו המקורית גם כיום.

מאחר שאין טעם לפצל את הטיפול בנוסעים, כבודה ומטען העושים את דרכם לאותו מטוס בדיוק בין מספר טרמינלים, קיימת מגמה לאחד את פעילותן של חברות הפועלות בשותפות קוד בשדות תעופה מרובי טרמינלים בטרמינל אחד.

יתרונות השיטה לחברות התעופה

האינטרס הכלכלי של חברות התעופה להקשר בהסכמי שותפות קוד ברור שכן הוא טומן בחובו מספר יתרונות:

  • צמצום עלויות בהפעלת הקו המשותף על ידי ייעול וויסות מספר הטיסות הפועלות בו.
  • השגת מונופול בקו המשותף, אגב הקטנת החשש לתחרות מצד החברות האחרות השותפות בקוד.

עם זאת, לשותפות קוד נודעים גם יתרונות שיווקיים:

  • הרחבה למראית עין ("ניפוח") של סך הטיסות המבוצעות עלי-ידי כל אחת מחברות התעופה בקו מסוים. עניינה של חברת אל על הוא דוגמה ייחודית למקרה זה שכן בדרך זו מוכרת החברה כרטיסים לטיסות בימי שבת מבלי שהיא מפרה את מדיניותה שלא לטוס בשבתות.
  • הצגה למראית עין של יעדי טיסה אליהם אין חברת התעופה השותפה בקוד טסה כלל ועיקר, והשגת חשיפה בשוק בדרך זו.

יתרונות וחסרונות לציבור הנוסעים

עיקר הטענות כנגד שותפות קוד התמקד בחששות מפני תחרות בלתי הוגנת ומפני הפרת כללי ההגבלים העסקיים, וכן בפגיעה בציבור בדרך של הצגת מידע בלתי מדויק או מטעה והיעדר שקיפות. עם זאת יש להבהיר כי גם בשותפות קוד משתמר יסוד תחרותי, שכן לכל אחד מהחברות השותפות בה עומד אינטרס ברור למכור מושבים בטיסה בקוד שלה.

מאידך, שותפות קוד הביאה גם לתופעות חיוביות מבחינת ציבור הנוסעים שכן החברות השותפות בקוד מנסות לתאם ביניהן את לוחות הזמנים של טיסות ההמשך ולפעול במשותף בתחום ניהול הכבודה. יתרונות אלה באים לידי ביטוי מרבי בבריתות חברות התעופה הגדולות, במסגרתן חלק ניכר מרשת הטיסות משותף למספר חברות (מצב שניתן לתארו ביתר דיוק כריבוי קודים).

Rail & Fly

קיימים גם הסכמים לשותפות קוד בקווי רכבת (מערכות Rail & Fly) המשלבים בין טיסה במטוס ליעד כלשהו והמשך הנסיעה ברכבת או להפך, או אף מעניקים אפשרות להחליף בין טיסה לנסיעה ברכבת באותו קו.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0