רבי יוסף קרא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מהר"י קרא)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי יוסף קָרָא, מחכמיה הבולטים של צפון צרפת בסוף המאה ה-11 ותחילת המאה ה-12. פרשן מקרא מקורי, פרשן פיוטים, ועסק גם לא מעט בפולמוס היהודי-נוצרי. נחשב לתלמיד חבר של רש"י. התואר 'קרא' ניתן לו ככל הנראה על שם עיסוקו העיקרי, בתחום המקרא, שאותו גם הורה לאחרים.

שנות חייו המדויקות אינן ידועות, אך נראה שנולד סביב 1050-1055, ונפטר בסביבות 1120-1130. כן לא ידוע מהו מקום מגוריו המדויק, אך ברור כי שהה שנים רבות בישיבות גרמניה (בפרט בישיבת ורמיזא), וכן שהה זמן ממושך בבית מדרשו של רש"י בטרואה, צרפת.

כך כותב עליו פרופ' אברהם גרוסמן (חכמי צרפת הראשונים, עמ' 261):

"יצירתו של ר"י קרא מתאפיינת במקוריות ובחדשנות... ר"י קרא הוא, כאמור, אחד מראשי המדברים באסכולה של פרשנות המקרא על דרך הפשט, שהתפתחה בצרפת הצפונית במחצית השנייה של המאה הי"א, והוא ממייסדיה וממעצבי דרכה. אמנם, בספרות המחקר נזכר רשב"ם כדמות המרכזית בעיצובה של אסכולה זו... ואולם אין לשכוח, כי פעולתו של ר"י קרא קדמה ברובה לזו של רשב"ם".

ר"י קרא קיבל מסורות רבות מדודו, רבי מנחם בן חלבו מפרובנס, וכן הושפע מרש"י, אך יצירתו העצמית בתחום פרשנות המקרא היא רבה ביותר. מקום מרכזי תופס אצלו עניין הפולמוס היהודי-נוצרי, אשר השפיע על רבים מפירושיו, בפרט על פרשות שלהן היה פירוש כריסטולוגי מובהק, אך גם בגישות פרשניות כלליות, כגון לימוד הזכות על האבות, רציונליזציה של נסים, ועוד. בכך קדם ר"י קרא לר' יוסף בכור שור, אשר הושפע ממנו לא מעט.


תקופת חייו של רבי יוסף קרא על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

לקריאה נוספת

  • א' גרוסמן, חכמי צרפת הראשונים, ירושלים תשס"א3, פרק חמישי
  • מ' ארנד, פירוש רבי יוסף קרא לספר איוב, ירושלים תשמ"ט
  • ג׳ ברין, מחקרים בפירושו של ר' יוסף קרא, תל אביב תש"ן.

קישורים חיצונייםScroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0