מוזיאון הנגב לאמנות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוזיאון הנגב לאמנות
מבנה מוזיאון הנגב לאמנות
מידע
סוג מוזיאון לאמנות
תאריך הקמה 2002
כתובת רחוב העצמאות 60 באר-שבע
בעלות כיוונים-החברה לתרבות הפנאי
אוצר ראשי דליה מנור
http://www.negev-museum.org.il

מוזאון הנגב לאמנות שוכן בעיר העתיקה בבאר שבע, במתחם בו ממוקמים בית המושל והמסגד הגדול, ובין שניהם מקשרת רחבת דשא. בית המושל הוא מבנה ששימש את המושל העות'מאני ונבנה בשנת 1906, זאת כחלק מקבוצת מבני שלטון הכוללים את מבנה הסראיה (בית השלטון המרכזי). המסגד הגדול נבנה גם הוא בתחילת המאה העשרים, ושימש במשך שנים רבות מוזיאון הנגב לארכיאולוגיה. בשנת 2013 הוא עובר התאמה על מנת לשמש מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, שנפתח ב 2014.

המבנה המרכזי

מבנה בית המושל, המשמש כמשכנו של מוזאון הנגב לאמנות, הוא בן שתי קומות ומתוארך בתקופה העות'מאנית. הוא מעוטר בחזיתו באכסדרה בעלת שלוש קשתות מחודדות. חלקו הפנימי אופייני למבנה הקרוי "קונאק": ביתו של המושל או של אישיות חשובה אחרת, שבו נערכים גם מפגשים רשמיים וקבלות פנים.

בעת מלחמת העולם הראשונה, הבניין שימש כמעון קצין המטה הבריטי. בשנת 1938 הוסב המבנה לבית ספר לבנות הבדואים. במהלך התקופה נוספו למבנה מדרגות פנימיות, מבנה שירותים בקומה התחתונה ושני חדרים בקומה העליונה.

לאחר כיבוש העיר במלחמת העצמאות שימש המבנה את צה"ל. עם היווסדה של העיר באר שבע, בשנת 1950, שימש המבנה כבית העירייה הראשון.

בראשית שנות ה-70, הועברו משרדי העירייה ובית המושל שימש לעוד תפקידים עירוניים ובשנות ה-80 החל לשמש כאגף לאמנות של מוזאון הנגב לארכיאולוגיה ששכן במסגד. ב-1987 הוכרז מוזאון הנגב כמוזאון מוכר במסגרת חוק המוזאונים. בשנת 1998, הוכרז המבנה כמבנה בסכנת התמוטטות ונסגר לציבור.

המסגד הגדול

המסגד הגדול, הממוקם במתחם מוזאון הנגב לאמנות, הוקם בשנת 1906 על ידי השלטונות העות'מאניים, ושימש את האוכלוסייה המקומית לתפילה. על פי היסטוריונים מקומיים המסגד לא שימש בתפקידו מעולם בשל קללה שהושתה עליו סמוך הקמתו. בשנים 1953-1948 שימש כבית מעצר וכבית משפט השלום. ב-1953 החל מבנה המסגד לשמש כמוזאון לארכיאולוגיה והוצגו בו ממצאים חשובים מן הנגב. הידוע והחשוב שבהם הוא מזבח הקרנות, המוצג כיום במוזאון ישראל, ירושלים. כמו כן הוצגו דיוראמות אתנוגרפיות מחיי הבדואים. עקב מצבו הרעוע פונה בשנת 1992 בשל היותו מבנה מסוכן, ובמשך כשמונה שנים עמד ריק. הממצאים הארכיאולוגים נלקחו על ידי רשות העתיקות. עם שיפוץ מוזאון הנגב לאמנות ביקשה עיריית באר שבע לשפצו ולהמשיך להשתמש בו כמוזאון. האגודה לסיוע ולהגנה על זכויות הבדואים, ואחרים, ביקשו לשוב ולהופכו למסגד לתפילה. הם פנו בעניין לבית המשפט, ומשנדחתה פנייתם פנו לבג"ץ.

ביוני 2011 , לאחר 12 שנים, קיבל בג"ץ את עמדת המדינה כי המבנה לא ישמש לתפילה אך דחה את דרישת העירייה להחזירו לתפקידו כמוזאון ארכיאולוגי. נקבע כי "ייעוד המוזאון יוקדש לתרבות האסלאם ועמי המזרח, באופן שיבטיח מתן ביטוי להיבטים שונים של תרבות האסלאם" ובכך ישמור על צביונו.[1] פעולות שיקום ושימור הבניין בוצעו בין השנים 2008 ו-2010 בפיקוח רשות העתיקות. בין נובמבר 2011 ואוקטובר 2013 הוצגה במקום, ביוזמת עיריית באר שבע, תערוכה תיעודית הסוקרת את תולדות העיר (אוצר: גואל דרורי). מאז סיומה נערכו במקום עבודות התאמה ושיפוץ למוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח שנפתח רשמית בדצמבר 2014.

מוזאון הנגב

בין השנים 19992004 נערך שיפוץ מקיף במבנה, שימור ושיקום שבוצע על ידי מחלקת השימור של רשות העתיקות והאדריכל זאב גור והותאם לצורכי מוזאון. במסגרת השיפוץ הותקנה מעלית, נערך שינוי בחללים הפנימיים תוך התאמתם לתצוגה ונוספה תוספת של חזית זכוכית. המוזאון בעל שתי גלריות תצוגה והוא מציג תערוכות מתחלפות של יצירות אמנות. מדי פעם מוצגים פסלים גדולים ברחבת המוזאון. החל מקיץ 2011 מוצג בהשאלה פסלו של מנשה קדישמן "ארץ מולדת" (1995). בסתיו 2012 הוצג על הדשא ברחבה, בתצוגת בכורה, פסלה המונומנטלי של סיגלית לנדאו, "מקלט" (2012). בעקבות שיפוץ בתוך המוזאון בקיץ 2012 הוסבו חדרי משרדים בקומה השנייה לחדרי תצוגה וכך נוספה למוזאון גלריה קטנה לתצוגות מן האוסף או לפרויקטים מיוחדים. תצוגה ראשונה בגלריה זו נפתחה בסוף דצמבר 2012 והוקדשה לציורים של לאון אנגלסברג מאוסף מוזאון הנגב לאמנות.

בין התערוכות שהוצגו במוזאון היו "פגישה לאין קץ" בשנת 2006 , תערוכה לאמנים מיכאל גרוס ואורי ריזמן- זיווג "מתבקש" שעם זאת לא נעשה עד אז; "חלוצים", שלוש תערוכות לשלושה אמנים ותיקים מהדרום: חיים מאירס וייס, יהודית מאיר ומשה שק; ו "60-90-60" תערוכה לציון 60 שנה לבאר שבע העברית ו-90 שנים לכיבוש העיר על ידי כוחות אנז"ק האוסטרליים. אצרה את התערוכות נוגה ראב"ד אשר שימשה מנהלת ואוצרת המוזאון בשנים 2010-2002.

בשנת 2011, מוזאון הנגב עבר לניהול חברה-בת של עיריית באר שבע "כיוונים-החברה לתרבות הפנאי". ולתפקיד מנהלת ואוצרת המוזאון נכנסה ד"ר דליה מנור, היסטוריונית אמנות ואוצרת שהתמחתה בתחום האמנות הישראלית. בין תערוכותיה הייתה התערוכה שאצרה בבית התפוצות "ארץ מול שמיים-הציור של לודוויג בלום". התערוכה שפתחה את עונת התערוכות לשנת 2011 היא "רוח דרומית: מבטים על הנגב באמנות ישראלית עכשווית" בה השתתפו בין השאר: מיכל רובנר, רועי קופר, גלעד אופיר, שרון יערי, יוסף-ז'וזף דדון וגלעד אפרת. תערוכות נוספות באותה שנה: תערוכה של פיסול, הדפס וציור של מנשה קדישמן "מן הטבע אל האמנות" שאצרה דליה מנור והתערוכה "בין לבין: אמנות נייר בינלאומית" שאצרה שיר מלר-ימגוצ'י. בשנת 2012 הוצגה התערוכה "צבע מקומי: אמנות ישראלית מאוסף הללה טל" שהיא חשיפה ראשונה של חלק מאוסף פרטי חשוב שהיה מוכר רק למעטים. בתערוכה שאצרה ד"ר דליה מנור הוצגו עבודות לא ידועות של בכירי האמנים הישראלים, בהם משה גרשוני, יגאל תומרקין, לאה ניקל, אביבה אורי, מיכאל דרוקס, רפי לביא, מיכל נאמן, אורי ליפשיץ, בוקי שוורץ, פיליפ רנצר ואחרים. תערוכה נוספת בשנת 2012 היא "קריאטידה", תערוכת יחיד של האמנית סיגלית לנדאו שכללה מיצבים, פסלים מעיסת נייר, ברונזה, שיש ומלח, עבודות סאונד ווידאו ופסל ברונזה חדש וגדול "מקלט" שהוצג לראשונה במוזאון הנגב לפני שיצא לתצוגה בתערוכה בינלאומית במרסיי, צרפת. עונת התערוכות של 2013 נפתחה בתערוכה "דרומה: מיכה בר-עם, צילומים", המוקדשת למבחר צילומים מבאר שבע והנגב של מיכה בר-עם. במקביל (בחודשים אפריל-יוני 2012) הוצגה בחדר הפרויקטים תערוכה של ג'אסר אבו רביעה "עבודת אדמה" שכללה מיצב שהוכן במיוחד לחלל הקטן וסדרת רישומים. בקיץ הוצגו שלוש תערוכות של אמנים ישראלים צעירים: אייל אסולין ואייל סגל בתערוכות יחיד, וכן קבוצת האמניות "הברביזון החדש" שהציגו ציורים שצוירו בשוק העירוני בבאר שבע. באוקטובר 2013 במלאת 40 שנה למלחמת יום הכיפורים הוצגה התערוכה "דם המכבים: זיכרון ושכול באמנות ישראל", תערוכה קבוצתית שאצרה הד"ר מירי גל-עזר וכללה אמנים בני דורות שונים: מנחם שמי, צבי גלי ולודוויג בלום, יגאל תומרקין, דוד וקשטיין, דוד ריב, אסד עזי, אפרת נתן, דרורה דומיני ועוד. לרגל התערוכה יצא לאור גיליון מיוחד של כתב העת "פנים" בעריכת רוביק רוזנטל וד"ר מירי גל-עזר שהוקדש לנושא הזיכרון והשכול בתרבות בישראל. שנת 2014 נפתחה בפרויקט משותף עם מספר חללי אמנות בנגב בשם "במדבר דברים" שנפתח בפברואר. במסגרת זו הוצגה התערוכה הבינלאומית "ארץ החול" שאצרה רווית הררי. לצידה הוצגו ציורי המדבר של לודוויג בלום בתערוכה "אור ורוד" ומבחר עבודות קרמיקה של שלומית באומן מן הפרויקט "אזל". בקיץ הוצגה לראשונה במוזאון הנגב לאמנות תערוכה שכל העבודות בה הושאלו ממוזאון ישראל, ירושלים, "המדיום הוא המסר", תערוכת הדפסים של אמני פופ אמריקניים ובריטיים, בהם אנדי וורהול, ג'ספר ג'ונס, רוברט ראושנברג, רוי ליכטנשטיין, קלאס אולדנבורג, דיויד הוקני, אדוארדו פאולוצי ועוד. ב-30 באוקטובר נפתחה התערוכה "50 שנים לאנדרטת הנגב / 50 שנים לפיסול הציבורי של דני קרוון" שאצרה עדי אנגלמן וכוללת דגמים, רישומים היסטוריים וחדשים, צילומים וסרטי וידאו, כולם קשורים באנדרטת חטיבת הנגב של דני קרוון.

בימי הקיץ, מתקיימים על הדשא בחצר המוזאון סדרת מופעים שנקראת "שני במוזאון" שיר ושיח עם פרופסור נסים קלדרון מאוניברסיטת בן-גוריון שמארח ומשוחח עם זמרים ומוזיקאים ישראלים.

קישורים חיצוניים

Click to Shrink Back
בית עארף אל-עארףבית המושלבית מרקחת הנגבטחנת הקמח היהודיתמצבת הזיכרון הטורקיתבית השייח' אבו מדיןמגדל המיםבית יציבבית יציבבית הנגביהמסגד הגדולתחנת הרכבת הטורקיתבאר אברהםמדרחוב קרן קיימת לישראלבית הספר לילדי הבדואיםגן אלנבי (באר שבע)בית הסראייהמרכז הצעיריםבית הקברות הצבאי הבריטינחל באר שבעהמרכז לאמנויות באר שבעהמרכז לאמנויות באר שבעOld city of Beer Sheva-HE.png
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

העיר העתיקה בבאר שבע
(ניתן להקיש על אתרים שונים כדי להגיע לערכים מורחבים המפרטים אודותם)

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים