מוזיאון הפלמ"ח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חזית המוזיאון
סמל הפלמ"ח בחזית המוזיאון

מוזיאון הפלמ"ח הוא מוזיאון המתעד את מורשת הפלמ"ח באמצעות סיפור עלילתי, המדגים את השלבים השונים בתולדות הארגון: הקמת הפלמ"ח ואימונו, המאבק במנדט הבריטי, השותפות במוסד ההעפלה ושותפותו במלחמת העצמאות. המוזיאון הוקם בשנת 2000 ביוזמת עמותת דור הפלמ"ח, ולאחר השלמתו הוא הועבר לרשות יחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

מבנה המוזיאון

המוזיאון שוכן ברמת אביב. הוא בנוי סביב חורשת אורנים על גבי רכס כורכר, ומבנהו מכיל דימויים של מלחמה ותקומה, כמו למשל השימוש בבטון חשוף ועץ גס. מבנה המוזיאון תוכנן על ידי האדריכלים צבי הקר ורפי סגל. מנהל המוזיאון נכון לשנת 2008 הוא זאב לכיש.

על המוזיאון

התצוגה בבית הפלמ"ח היא חוויה דרמטית-תאטרלית שמטרתה להעביר למבקרים את חווית הפלמ"ח ואת חלקו במלחמת העצמאות ובהקמת מדינת ישראל.

התצוגה נערכת בצורת "מסע" הלוקח את המבקר לסיור בנופים גאוגרפיים ובאירועים היסטוריים, שנע בעקבות קבוצת צעירים המתגייסים לשורות הפלמ"ח עם הקמתו. זהו סיפור דרמטי בסביבה תאטרלית, משולב בחומרים דוקומנטריים. מהלך האירועים, הרקע ההיסטורי, אופיו ופעילותו של הפלמ"ח מובאים כולם באמצעות סיפורם של אנשי הקבוצה. סביבת הסיפור האנושי, "הסיפור הקבוצתי", היא תפאורה הבנויה כתמונות מלוות בפסקול, סרטים ואפקטים אחרים. המבקר נע למעשה בתוך חלל תפאורות תלת ממדיות המשולב באפקטים ותוכניות אור-קוליות בטכנולוגיות מתקדמות.

עיצוב הפרויקט (בראשות אליאב נחליאלי) זכה בפרס THEA לשנת 2000 (Theme Entertainment Association).

פרט לתצוגה הקבועה, המוזיאון גם מכיל את החלקים הבאים:

  • חדר נופלי הפלמ"ח
  • אוצר תמונות הפלמ"ח
  • תערוכות מתחלפות
  • ארכיון וסרטיית הפלמ"ח.

מדי שנה נערך במוזיאון טקס ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • אורית שחם-גובר, "מהפוליטיקה של הייצוג לפואטיקה של התצוגה: שלבי ההתהוות של תכנון התצוגה בבית הפלמ"ח", ארכיון 17, 2013, עמ' 40-19.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.