מוזיאון הרעות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוזיאון הרעות
מוזיאון הרעות
מידע כללי
סוג מוזיאון להיסטוריה צבאית
כתובת מצודת כח
קואורדינטות 35°33′22″N 33°06′55″E / 35.556111°N 33.115278°E / 35.556111; 33.115278
תוכנית המוזיאון המקורית
פסל "הרעות" בחזית המוזיאון.

מוזיאון הרעות (שמו המלא: מוזיאון הרעות מייסודו של יהודה דקל) הוא מוזיאון השוכן בסמוך למצודת כ"ח, ומציג את סיפור הקרבות לכיבוש המצודה במלחמת העצמאות ב-1948. כן מוקדשות פינות לנושאים נלווים, כמו תולדות אחת מהכשרות הפלמ"ח בקיבוץ דפנה, שחבריה השתתפו בקרב, שיר 'הרעות' של חיים גורי שנתן השראה לשם המוזיאון ועוד. המוזיאון משתרע על שטח של כ-300 מ"ר, וכולל ארבעה אולמות תצוגה ומולטימדיה, פינת הנצחה ואודיטוריום, וכן רחבה המשקיפה על נחל קדש הסמוך.

הרקע להקמת המוזיאון

מוזיאון הרעות הוקם כיוזמה אישית שקידם יהודה דקל, מלוחמי הגדוד השלישי בפלמ"ח, ובוגר הכשרת קיבוץ דפנה אשר 12 מחבריה ושלושה ממפקדיה נפלו בקרב השני על המשטרה. דקל שימש כיו"ר הוועד המנהל של המועצה לשימור אתרים במשך עשר שנים, שבמהלכן פעל להנצחת הקרבות במצודת כ"ח, ואף הוציא ספר על הקרב השני.[1]

המוזיאון הוקם בשיתוף המועצה לשימור אתרים, פרויקט מורשת - משרד ראש הממשלה, ואנשי העסקים בועז דקל וסטף ורטהיימר, בהשקעה של כ-6 מיליון ש"ח.

חצר המוזיאון חושפת לראשונה בפני המבקרים את הקיר הצפוני של המצודה, שלמרגלותיו נפגעו אנשי הכוח הפורץ בהתקפה שנייה ועליו כתובת במקום שנפגעו החבלנים וארגז לזריקת רימונים בקומה הראשונה. בחצר מוצב פסל "הרעות" של עמנואל הצופה.

הקמת המוזיאון

בינואר 2011 החלו עבודות הפיתוח, כחלק מפרויקט מורשת לאומית[2]. במהלך החפירות התגלה מתחת למצודה מאגר מים תת-קרקעי גדול שקיומו לא היה ידוע לפני כן[3]. המוזיאון נחנך בינואר 2014, והאוצר שלו הוא ההיסטוריון מרדכי נאור.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים