מתושלח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מְתוּשֶׁלַח, בנו של חנוך, אביו של למך וסבו של נח בונה התיבה, הוא אישיות מהתנ"ך הנזכרת בספר בראשית (פרק ה'), בסדר הדורות שבין אדם לנח, הוא חי 969 שנים, משנת תרפ"ז לבריאת העולם, עד שנת א'תרנ"ו, משך הזמן הארוך ביותר במקרא, ותוחלת החיים הארוכה ביותר במקרא.[1]

על-פי נוסח המסורה מתושלח מת באותה שנה בה התרחש המבול, ולכן יש שטוענים כי הוא מת במבול עצמו. רש"י, על-פי שיטתו של רב בתלמוד (מסכת סנהדרין, ק"ח), מפרש כי מתושלח מת שבוע לפני המבול, ולכן נכתב בפסוק: ”כי לימים עוד שבעה אנכי ממטיר על הארץ” (ספר בראשית, פרק ז', פסוק ד'), כלומר, ה' המתין שבוע למותו של מתושלח, ורק אז החל את המבול, וזאת כדי "ללמדך שהספדן של צדיקים מעכבין את הפורענות לבא".

בחז"ל

בתלמוד מוזכר מתושלח כאחד משבעת הרועים שיבואו יחד עם המשיח.[2] רש"י מסביר שם[3] שהוא (יחד עם אדם ושת) היה מהצדיקים שהיו לפני דור המבול, כמו שכתוב במסכת סנהדרין[4] שהמבול התעכב עד סיום ימי האבל למתושלח.

מתושלח בתרבות

  • שמו של מתושלח הפך לסמל של אריכות ימים.
  • העץ "מתושלח", שהוא מן העצים העתיקים ביותר בעולם כיום הנמצא בקליפורניה, נקרא על שמו וכנראה נבט קרוב לתקופת לידתו של מתושלח.
  • סופר המדע הבדיוני רוברט היינלין השתמש במונח "בני מתושלח" בספריו, לתיאור קבוצת אנשים בעלי פוטנציאל גנטי לאריכות ימים.
  • בתרגום לעברית של חלק מספרי אסטריקס, זקן הכפר נקרא מתושלחיקס.
  • קרן מתושלח היא קרן לעידוד מחקר מדעי בנושאי הארכת תוחלת החיים והצערה (חידוש נעורים).
  • כוכב HD 140283, המרוחק כ-190 שנות אור מכדור הארץ נקרא "כוכב מתושלח" בשל גילו המוערך בקצת פחות מגילו של היקום.
  • בשנת 2007 הונבט במכון ערבה גלעין דקל מזן "דקל יהודה " שנמצא בחפירות מצדה, בן כ-1250 שנה, על ידי איילין סולווי. לעץ ניתן השם מתושלח. ב-2013 הוא ניטע בגן הבוטני של אילת[5].

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0