ניקוס אנסטסיאדיס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ניקוס אנסטסיאדיס
Νίκος Αναστασιάδης
ANASTASIADES Nicos.jpg
ניקוס אנסטסיאדיס
לידה 27 בספטמבר 1946 (גיל: 75)
פרה פדי, קפריסין
מדינה קפריסיןקפריסין  קפריסין
מפלגה ההתלכדות הדמוקרטית
בת זוג אנדרי מוסקוטדי
נשיא קפריסין ה־9
28 בפברואר 2013
נוכחי ←

ניקוס אנסטסיאדיסיוונית: Νίκος Αναστασιάδης;‏ נולד ב-27 בספטמבר 1946) הוא פוליטיקאי קפריסאי, נשיא קפריסין החל מ -28 בפברואר 2013. קודם לבחירתו לנשיא התשיעי של ארצו היה מנהיג המפלגה השמרנית "ההתלכדות הדמוקרטית" DISY (דימוקרטיקוס סינאיירמוס). הוא עורך דין בהכשרתו.

ביוגרפיה

ניקוס אנסטסיאדיס נולד בפרה פדי במחוז לימסול (למסוס). הוא למד משפטים באוניברסיטת אתונה ואחר כך השתלם במשפט ימי בקולג' האוניברסיטאי של לונדון ופתח בקריירה של עורך דין בעיר לימסול. בעת הלימודים ביוון היה פעיל במפלגת "איחוד המרכז" של גאורגיוס פפאנדראו. החל משנת 1981 נבחר ללא הפסקה לבית הנבחרים של קפריסין. בשנים 1991-1993 ו-1993-1997 היה יושב ראש הסיעה "ההתלכדות הדמוקרטית" בפרלמנט ובשנים 1996-2001 כיהן כסגן יושב ראש הפרלמנט. ב-8 ביוני 1997 נבחר ליושב ראש המפלגה "ההתלכדות הדמוקרטית".

בבחירות לנשיאות בשנת 2013 הציג מועמדותו לתפקיד הנשיאות כשהנשיא דימיטריס כריסטופיאס לא רץ שוב לתפקיד. בסיבוב הראשון של הבחירות ב-17 בפברואר 2013 לא הצליח להשיג את הרוב המוחלט הדרוש מול המועמד העצמאי סטברוס מאלאס, שנתמך על ידי הקומוניסטים, ומול מועמד עצמאי אחר, שנתמך על ידי המרכז הפוליטי, כולל הסוציאליסטים EDEK, יורגוס ליליקס. אנסטסיאדיס נבחר בסיבוב השני ב-24 בפברואר 2013 כשגבר על מאלאס ברוב גדול (57.5 % מהקולות מול 42.5% שקיבל מאלאס). אחוז ההשתתפות בבחירות היה 80.7% מבעלי זכות ההצבעה.

חייו הפרטיים

ניקוס אנסטסיאדיס נשוי לאנדרי מוסטקודי ויש לו שתי בנות וארבעה נכדים.

עמדות פוליטיות

בנוגע לפתרון הפילוג של קפריסין

למרות התנגדות מפלגתו, תמך ניקוס אנסטסיאדיס בתוכנית אנאן לגבי שאלת איחודו מחדש של קפריסין, שהציעה פתרון על בסיס פדרטיבי, שנדחה על ידי הצד היווני-קפריסאי והוא ספג על כך בקורת בתוך המפלגה. במהלך מערכת הבחירות לנשיאות בשנת 2013 התבטא לטובת פתרון דו-אזורי של בעיית קפריסין, עם אפשרות אימוצו של מודל פדרלי, למרות הקושי של הקפריסאים היוונים להסכים לפתרון כזה.

בנושא המשבר הכלכלי

קפריסין נפגעה מאוד מהמשבר הכלכלי העולמי בשנים 2009-2008, במיוחד עקב קריסתם של הבנקים של יוון. בנוסף פיצוץ בתחנת הכוח הגדולה של המדינה בשנת 2011 פגע מאוד במקורות האנרגיה. כלכלת קפריסין נדרשה לסיוע, שהגיע בעשור השני של המאה ה-21 בעיקר מרוסיה. אנסטסיאדיס הבטיח שיפנה עם בקשה לחבילת חילוץ אל האיחוד האירופי ואל קרן המטבע הבינלאומית.

בנושא ההצטרפות לנאט"ו

בשנת 2011 הצביע הפרלמנט של קפריסין בעד הצטרפותה של המדינה לנאט"ו, אולם הנשיא דימיטריס כריסטופיאס הטיל וטו על החלטה זו בטענה שהייתה עלולה להפריע לאיחודה מחדש של קפריסין. אנסטסיאדיס תמך בהצטרפות קפריסין לנאט"ו ורואה בכך דווקא סיכוי למציאת פתרון לבעיית פילוגה של קפריסין.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0